A gyerekek tízórais, uzsonnás csomagjainak összeállítása komoly logisztikai tervezést igényel, ha egészséges, tápláló, ugyanakkor könnyen szállítható ételeket szeretnénk készíteni. Főleg, ha nem vagyunk időmilliomosok. Összeszedtünk néhány tippet és ötletet, amivel egy kicsit könnyebb lehet a tervezés, és nem hétköznapi párosításokat is megosztunk.
A tervezés fontos
Első körben következzen néhány tanács, ami jól jöhet a legfiatalabb iskolások szüleinek is!
Forrás: Flickr.com - LunchBlox Kids Rocket Sandwich
Mit eszik a magyar gyerekek többsége legszívesebben ebédre? Hipotézis nélkül, készítettünk egy mini-körképet. Szúrópróbaszerűen megkérdeztünk mindenhol két 8-12 éves gyereket. Ezeket válaszolták, habozás nélkül.
1. Salgótarján
Fokhagymás hús rizzsel, mondta az egyik, rántott hús sültkrumplival, mondta a másik gyerek.
2. Nyíregyháza
A rántott hús-sült krumpli kombó és csokis palacsinta lett a befutó.
3. Kiskunhalas
Sajtos melegszendvics (a főtt ételek között nincs kedvenc) és húsleves.
4. Kaposvár
Rántott hús sült krumplival és bolognai spagetti.
5. Balaton
Sonkás-kukoricás pizza és rántott hús sült krumplival.
6. Győr
Sajttal és spenóttal töltött tortellini és pizza.
7. Miskolc
Rántott húst mondott mindkét család gyermeke.
8. Debrecen
Lasagne és rántott hús.
9. Budapest
Rántott hús vagy rántott cukkini és húsleves.
A győztes tehát a rántott hús lett, de végignézve a válaszokat, egyértelműen dobogós lenne a bolognai, a pizza és a húsleves (legfeljebb holtversenyben egymással). Ettől kezdve már csak két dilemma marad: törekedjünk-e arra, hogy ezeket a lehető legegészségesebb módon készítsük el, vagy a kedvenc ételek esetén nyugodtan maradjunk a hagyományos receptnél? Mennyire igyekezzünk befolyásolni gyermekeink ízlését? Utóbbi talán nem kérdés, az elsőn lehet vitatkozni...
Korábban megjelent receptjeink:
"Ez a gyors tésztaétel egyike azon receptjeimnek, amiket első alkalommal amolyan "ad hoc" jelleggel ütöttem össze abból, ami éppen rendelkezésemre állt, de a sikerre való tekintettel később rendszeresen újrázásra került" - írja Mindenmentes Nóri nekünk egyik új, idei receptjében. "Nem csoda, hiszen ebben a tál tésztában annyi minden van, amit szeretünk: sült padlizsán, paradicsom, fokhagyma és egy kevés miso. Utóbbiról annyit kell tudnod, hogy ez egy fermentált szójakrém, amit nem érdemes kihagyni, mert általan nemcsak finomabb lesz az étel, gyakorlatilag az összes esszenciális aminosav megtalálható benne.
Ez az a recept, ami meghódította az egyébként tésztaételekért nem igazán rajongó férjemet is."
Gyors padlizsános tészta misoval, paradicsommal, fokhagymával
Hozzávalók 4 személyre:
- 250g (gluténmentes) tészta
- 1 nagyobb padlizsán, megmosva és kb. 2x2cm-es kockákra vágva
- 4 nagy hámozott paradicsom, kockákra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, apróra szeletelve
- opcionálisan apróra vágott újhagyma és őrölt gyömbér
- 1 kávéskanál fehér miso (ha tartasz a génmódosított szójától, vegyél bio terméket)
- jó minőségű olívaolaj a sütéshez (padlizsán esetén ez nagyobb mennyiség lesz!)
- tengeri só
- szezám olaj
Elkészítés:
A tésztát főzd meg a gyártó utasítása szerint. Egy nagy serpenyőben hevítsd fel az olívaolajat, majd futtasd meg rajta a fokhagymagerezdeket és az újhagyma szeleteket.
Dobd a fokhagymás olajra a padlizsán kockákat és magas hőfokon, megforgatva süsd őket addig, amíg pirulni kezdenek. Süsd őket több részletben, hogy ne párolódjanak, hanem piruljanak. Add a padlizsánhoz a kockázott paradicsomot, várj pár percet, hogy a paradicsom is átsüljön, tegyél rá gyömbért, ha szereted, majd kapcsold le a tűzhelyet.
Keverd a sült zöldségekhez a miso pasztát. Ha nem találod elég krémesnek, nyugodtan adj hozzá kis mennyiségekben vizet.
Kóstold meg, és igazíts a sózáson. A végén egy fújásnyi szezámolaj tovább fokozhatja az ízeket.
Forgasd össze a tésztát a zöldségekkel és már kész is!
Talán egy kicsit nehéz étel, tekintettel a melegre. A jövő hétre viszont érdemes feltankolni belőle, mert simán lehet, hogy az iskolakezés miatt nem lesz időnk sokat bíbelődni a konyhában.
"Szeretem a lasagnékat. Ez a mostani abban különbözik az elődjeitől, hogy valamivel könnyedebb változat, mert nem tettem bele besamelmártást, helyette natúr joghurtot használtam" - írja a Selectfood blog szerzője. "Erősen gondolkozom, hogy melyiket szeretjük jobban a felsoroltak közül, de nem tudok dönteni. Más-más ízvilág, és mindegyik nagyon finom - túlzás nélkül."
Spenótos-marhahúsos lasagne light
Egyre hűvösebbek az esték, ezért jól jön valamilyen táplálóbb fogás, persze olyan, ami még véletlenül sem idézi, hogy közeledik az ősz. A töltött paprika pont ilyen, ráadásul ízlésének és vérmérsékletének megfelelően mindenki alakíthat az alaprecepten.
Erre buzdít a vegán, olaszos ízvilágú változat szerzője, Zöld Múzsa is. Posztjában írja, hogy gyerekkora óta imádja a töltött paprikát, de a darált húsos verziót "átlényegítette" egy kicsit.
Töltött paprika (vegán)