Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Bár egy jó lángos és a hekk szinte kötelező tartozéka a balatoni nyárnak, a part menti büfékben kínált ételek nem a minőségről voltak híresek eddig. Mindenki tudna mesélni arról, mi mindent evett meg nyaralás közben. De most úgy tűnik, van élet a mélyhűtőből előszedett olcsó alapanyagokon, olajban tocsogó ételeken kívül: mini "gasztroforradalom" kezdődött a parton.

"Bazaltburger" Angus marhás pogácsával (forrás: Kishableány facebook-oldal)

Ehhez természetesen kellett néhány elszántabb vendéglátós, aki ugyanis minőséget szeretne adni. Helyi alapanyagokból készült ételeket, frissen. Kellett egy olyan kulináris jelenség, mint a streetfood-mozgalom - a fővárosban szinte minden sarkon kapható valamilyen burger, vagy más, utcán is fogyasztható étel, ami jó esetben friss hozzávalókból készül. És kellettek a vendégek is, akik a minőségre szavaztak azzal, hogy normális ételeket választottak a mélyhűtőből elővarázsolt strandi gulyás helyett.

És hogy mit kínálnak a helyek a fagyasztott pogácsás hamburger, a hot dog és a mirelit sültkrumpli helyett?

A padlizsán tipikusan olyan alapanyag, ami szinte könyörög az embernek, hogy százféleképpen készítse el, a nyár vége, ősz eleje pedig az az időszak, amikor átadhatjuk magunkat az önfeledt kísérletezésnek.

Zöld Múzsa egy könnyű, de mégis tápláló receptet hozott nekünk, ami önálló fogásként is megállja a helyét.

Fontos, hogy olyan padlizsánt válasszunk, aminek feszes, sötétlila és fényes a héja, ha pedig kicsit benyomjuk,a húsa rugalmas és "visszarúg". A padlizsán kiválasztásánál érdemes a "hímeket" előnyben részesíteni. Jobb az ízük, és kevesebb magot tartalmaznak. A padlizsán alján található "minta" a hímek esetében kerekebb, míg a nőstényeknél hosszúkásabb alakú.

Bátran használjunk sokféle friss zöldfűszert!

Rizses padlizsánsaláta

Limonádé - Balatoni Sláger recept

Nehéz finomabb hűsítő italt elképzelni nyáron, mint egy hatalmas pohár, jéghideg limonádé. A magunk részéről egész nyáron teszteltük a különböző variációkat, nálunk ez lett a befutó.

A fenti remekmű meggyszörp alapú. A Balatonfüredi Hajógyári Kikötő éttermének teraszán örvendeztettek meg minket vele, a LáriFári Alapítvány jótékony vitorlásversenyének alkalmából. Megkértük őket, osszák meg a receptet velünk, íme:

Házi meggyszörpös limonádé

Elég gyorsan elfogyott (forrás: Lárifári Alapítvány Facebook-oldala)

Hozzávalók (0,6 dl összmennyiséghez)

  • rengeteg jég
  • fél lime 
  • fél citrom 
  • 1/8 narancs
  • bő fél házi meggyszörp (a miénk zsusska meggyszörpje volt)
  • szódavíz

Először a jeget tették a pohárba, erre ráfacsarták a citrom és a lime levét. A narancsdarabot csak úgy beledobták. Jött a meggyszörp, végül a szódavíz. Elképesztő ízbomba lett a végeredmény. Az étterem vezetője szerint náluk ez az egyik slágerital, létezik természetesen más variációja is: levendulás, eper és bodza háziszörppel. 

További cikkünk a témában:

A tökéletes limonádé, egy kis csavarral

Ilyen kánikulában bevalljuk, egyáltalán nincs kedvünk bekapcsolni a sütőt. Persze kalóriát bevinni ilyenkor is kell, eljött tehát a saláták ideje. És hogy ne legyenek olyan unalmasak, megosztjuk Maki két egzotikus salátaöntetének receptjét.

Az ázsiai öntetek intenzív ízvilágáért többek között a szójaszósz felelős, ami a fermentált ételekhez tartozik. Fermentált, vagyis erjesztett szójababpasztából készül, alapvető hozzávaló az ázsiai konyhában. Azt pedig valószínűleg mindenki tudja, hogy nagy melegben a csípős ételek hűtenek, érdemes ilyenkor feszegetni a határainkat!

Korábbi, egyszerű, de izgalmas dresszingeket bemutató posztunk folytatása következik.

"Ázsiai" öntet

A bográcsozás nyolc pontja, receptek

Nyáron előbb-utóbb minden társaságban előkerül egy bogrács, aminek a használatához két dolog kell, egy tökéletes recept és tippek az étel elkészítéséhez. Megkérdeztük a Zánkához közeli Tagyon Birtok háziasszonyát, Veres Zsuzsát,okosítson ki minket ezen a téren. 

Öreglebbencs, ahogy apukámtól tanultam

Hozzávalók 8 főre:

  • 50 dkg tészta (lebbencs)
  • 1,5 kg burgonya
  • 30 dkg füstölt szalonna
  • 4 közepes fej vöröshagyma
  • 50 dkg füstölt kolbász (elhagyható)
  • 2 közepes db hegyes erős paprika (ízlés szerint)
  • fűszerpaprika ízlés szerint
  • 3 ek disznózsír
  • só ízlés szerint
  • kb. 1 l víz


Elkészítése:

A szalonnát és a hagymát kis kockákra felvágjuk. A krumplit megpucoljuk és felkockázzuk. Ha kolbászt is teszünk bele, felkarikázzuk.
A zsíron töpörtyűre pirítjuk a szalonnát, kiszedjük, félretesszük.
A visszamaradt zsíron - óvatosan kevergetve, mert törik! - alaposan, egyenletesen megpirítjuk a tésztát, majd ezt is kiszedjük, félretesszük. (Egyes renitens példányok gyorsabban pirulnak, mint a többiek, ezeket közbe-közbe kiszedegetjük, hogy azért ne égjen meg.)
Elegendő zsírunk maradt, amiben párolni kezdjük a hagymát. Kisvártatva hozzáadjuk a kisült szalonnát, a kolbászt és a csípős paprikát. 3-4 perc után felöntjük kevés vízzel. Megsózzuk, és lefedve addig pároljuk, míg a hagyma puha - pépes nem lesz (újabb 5-6 perc).Ekkor meghintjük a pirospaprikával, alaposan elkeverjük benne a krumplit, újból vizet öntünk alá (sózzuk, ha kell), és ekkor óvatosan belekeverjük a tésztát is.
Fedő alatt, kisláng mellett mindent puhára párolunk, ez 20-25 perc. Ízlés szerint hagyhatunk alatta levet, a tészta kihűlve úgyis felszívja mindet.

Klasszikus lecsó bográcsban (szintén 8 főre)

Hozzávalók:

  • 15 dkg füstölt szalonna
  • 1 kg paradicsom
  • 2 kg paprika
  • 2 db hegyes erős paprika
  • 1 kg vöröshagyma
  • 3 ek napraforgó olaj
  • só ízlés szerint

Elkészítése:

A hagymát és a paradicsomot felkockázzuk, a paprikát karikára vágjuk (paprikából enyhén piros színűt is vegyünk). A bográcsba egy kis olajat teszünk, és a szalonnát üvegesre sütjük. Majd hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, amit pár percig fonnyasztunk. Ezután a paprikát és a paradicsomot keverjük bele. Addig főzzük, amíg a paprika meg nem puhul. Tálalás előtt összefőzhetjük felvert tojással, vagy kínálhatjuk kenyérrel.


Tippek a bográcsozáshoz:
1. Mindenekelőtt számítsunk rá, hogy a bográcsban főzés hosszabb időt igényel, mint a konyhai. Készüljünk fel tehát türelemmel, ez nem egy rohanós műfaj.
2. A jó bográcsos főzés alapja a jó tűz. Erre a célra a legalkalmasabb az akácfa.
3. Igyekezzünk szélcsendes helyet keresni!
4. Nem mindegy, milyen magasra állítjuk az edényünket. Ha magasra tesszük, akkor logikus, hogy lassabban fog főni az étel. Ha lent, akkor gyorsabban. Utóbbinál különösen fontos, hogy gyakran kevergessük, nehogy leégjen.
5. A fokozatosságra is és egyenletességre is törekedni kell. Nem szabad, hogy túl nagy legyen a láng, mert akkor hamar megég az alapanyag, de az sem jó, ha már a parazsunk csak pislákol, mert így sosem készül el az étel, az éhes ember pedig veszélyes
6. Az alapanyag megválasztása bográcsozásnál is nagyon fontos. A jó háztáji zöldség és húsféle nem csak különleges ízt, hanem különleges hangulatot is ad az ételhez.
7. Ami a bográcsot illeti, választhatunk olyat, ami lent szélesedik, de olyat is, ami fentebb széles. Az étel ugyanolyan ízletes lesz mindkettőben. Vigyázat, első használat előtt nem elég elöblíteni az üstöt! Minden bográcson rozsdásodás elleni védőmáz van. Az első használat előtt az edényt kívül-belül zsírral vagy étolajjal kell bekenni és a bevonatot szabadban rakott erős tűzön ki kell égetni, utána pedig a bográcsot finom kőporral vagy homokkal át kell súrolni, amíg fényes nem lesz. Ezután jöhet a mosószeres vízes, alaposan mosogatás, majd az öblítés.
8. A jó hangulatról a finom borok is gondoskodhatnak, amiből az ételbe is kerülhet 

 A Tagyon Birtok a Nivegy-völgyben, a Hegyestű lábánál található, mely része a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak.  A terület közel 4 hektár, mely 60 gyümölcsfát,valamint 3 hektár új és régi telepítésű szőlőt foglal magában. A tulajdonos saját gondozású 600 négyzetméteres konyhakertjében, több mint 30 különféle zöldség, és fűszernövény biztosítja a friss alapanyagot a családnak és a barátoknak. A növénytermesztést vegyszerek felhasználása nélkül, hagyományos módszerrel végzik, ahogy a nagyszüleitől tanulták. Az itt termesztett zöldségekből, gyümölcsökből, falusi vendégasztallal, házi készítésű ételekkel, balaton-felvidéki és balatonfüredi borokkal várják vendégeiket. Az evés-iváson kívül rendszeresen szerveznek kirándulást, bicikli túrákat, vitorlázást.  

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog