A pizzáról a legtöbb embernek a sajt, paradicsomszósz és sonka jut az eszébe, pedig a feltéteknek csak a fantázia szab határt. Selectfood például kecskesajttal és ehető virágokkal turbózta fel a vegetáriánus pizzáját, az eredmény pedig nemcsak szép, hanem egészséges is.
"A cukkinit és a tökvirágot mi inkább a szépségéért szeretjük, mintsem az ízéért, hiszen az nem túl jellegzetes. Ennek viszont előnye is van, mivel így tökéletesen alkalmas édes és sós ételek készítésére egyaránt. Érdemes próbálkozni vele. A virágokhoz most vegetáriánus feltétet képzeltem el, s a jól bevált mozzarellát kecskesajtra cseréltem le" -írja a Selectfood.
Ha unjátok a szokásos feltéteket, érdemes tehát körülnézni a réten! Nem vicc, meg fogtok lepődni, mennyi virág kínálkozik a tányérunkra a kertünkből, rétekről, erdőkből. Az ehető virágokról korábbi posztunkbban olvashattok, aki pedig ragaszkodik a klasszikus paradicsomos pizzaszószhoz, itt találja a tökéletes receptet!
Cukkinivirágos-kecskesajtos vega pizza
Hozzávalók a tésztához:
- 500 g búzafinomliszt
- 5 g finom tengeri só
- 25 g friss élesztő
- 1 tk méz
- 2,5 dl kézmeleg víz (ami nem égeti a kezünket, kb. 40 Celsius fok)
Hozzávalók a feltéthez:
- 2-2,5 dl paradicsomszósz
- 3 db jó nagy csiperkegomba felszeletelve
- 1 cső roppanósra főzött csemegekukorica, a szemek a csőről levágva
- 6-8 db aszalt paradicsom felaprítva
- 1 maréknyi friss bazsalikomlevél
- 10-12 db cukkini- vagy tökvirág, akár bébicukkinivel vagy bébitökkel együtt, óvatosan megmosva kívül-belül
- 150 g natúr, lágy kecskesajt
- tengeri só, frissen őrölt fekete bors, chili vagy cayenne-bors ízlés - opcionális
Elkészítése:
1) Oldjuk fel az élesztőt a mézzel együtt a meleg vízben. Keverjük össze a lisztet a sóval, és többszöri adagolással öntsük hozzá az élesztős folyadékot, és gyúrjunk belőle sima, rugalmas, nem ragadós tésztát.
Tegyük egy tálba vagy deszkára, fedjük le egy tiszta konyharuhával, majd szobahőmérsékleten kelesszük a duplájára.
2) Miután szépen megkelt a tészta, gyúrjuk át, majd lisztes felületen nyújtsuk ki kör vagy négyszög alakúra. Egy 38×32 cm-es tepsiben megfelelő méretre lehet nyújtani, így a tészta közepesen vastag lesz. Azonban ebből a mennyiségből kijön 2 db nagyobb vagy akár 4 db vékony tésztájú pizza is.
3) Kenjük ki vékonyan olívaolajjal a tepsit, mielőtt beletennénk a tésztát. Kenjük meg a paradicsomszósszal, osszuk el rajta a gombaszeleteket, hintsük meg a kukoricával és az aszalt paradicsommal, sózzuk és borsozzuk meg ízlés szerint. Morzsoljuk rá a kecskesajtot, majd tegyük fel a bazsalikomlevelek egy részét és a cukkinivirágokat/bébicukkiniket is.
4) 200°C-ra előmelegített sütőben körülbelül 25 perc alatt süssük készre.
(Vékonyabb tésztánál a sütési idő lerövidül.)
Közvetlenül tálalás előtt tegyük fel a pizzára a félretett bazsalikomleveleket.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a hal mennyire jó alternatíva a nehéz, zsíros ételekkel szemben (és nemcsak nyáron). Az omega 3-zsírsavak áldásos hatásairól korábban már írtunk, a lényeg, hogy az alapvető zsírsavakhoz tartoznak, nélkülözhetetlenek az egészséghez, vagyis a szervezetünknek mindenképp hozzá kell jutnia ezekhez, mivel nem képes őket előállítani.
Nemcsak az agyi működésre és a hangulatra vannak pozitív hatással, csökkentik a szívbetegségek kialakulásának esélyét, csökkentik a magas vérnyomást és segítenek megőrizni az erek rugalmasságát.
A tengeri halak általában kitűnő omega-3 forrásnak számítanak. Többféle izgalmas ízvilágot érdemes kipróbálni, amíg megtaláljuk az igazit. Ez a recept a portugál gasztronómiai kultúrát alaposan ismerő Selectfood blog szerzőjétől származik.
Egzotikus sült hal
Melyek azok az ételek és italok melyek valóban képesek szervezetünket hűteni, hidratálni, hőségérzetünket csökkenteni? Az egyik legfontosabb kérdés 35 fok felett. Chef Maki, a Makifood Főzőiskola alapítója és tanára, a 100fok blog szakmai mentora osztotta meg velünk tanácsait, hogy sikeresen vegyük fel a harcot a kánikulával.
1. Együnk minél több zöld színű zöldséget!
Például salátákat, leveles zöldségeket. Ezek segítenek a szervezetünk tisztításában és hűtésében.
2. Együnk tengeri algát!
Ez az egyik legjobb hűtő és nedvesítő energiájú étel. Például adjunk wakame-t (kapható ázsiai üzletekben, piacokon) a salátánkhoz vagy pirított zöldségeinkhez. Készítsünk arame és hijiki (tengeri algák) salátákat.
3. Hűtsük szervezetünket minél több citrommal és mentával!
Ezekkel ízesítsük a saláta önteteket, halételeket, különböző salátákat, a vizet.
4. Hidratáljunk kókuszvízzel!
Természetes frissítő ital, könnyen emészthető cukrot és szénhidrátot tartalmaz elektrolit formájában. Kiválóan oltja a szomjat és pótolja az elveszett tápanyagokat a megerőltető testmozgás után.
5. Együnk halat és hüvelyeseket!
Fehér húsú halakat és könnyebb hüvelyeseket, például lencsét, szóját- és limababot. Remek hűtő fehérjeforrások.
6. Kerüljük az alkohol és kávé fogyasztását!
Legalábbis napi szinten. Nem árt tudni, hogy mindkettő dehidratálja és felmelegíti a szervezetünket. Igyunk helyettük zöld- vagy gyógynövény teákat, citromos vizet.
Még kapható az eper a piacon, de ha elcsábít a friss málna, az sem nagy baj, azzal is ki lehet próbálni a receptet. Ebben a tortában alig van cukor, elkészítését pedig Colors in the kitchen instrukcióit követve, lehetetlen elrontani.
Hozzávalók (20 cm-es tortához, 8-10 szelethez):
Kakaós piskóta (18 cm-es tortaforma:
3 nagy tojás (L-es)
6 ek. nádcukor
6 ek. kókuszolaj
3 ek. kakaó
4 ek (tönköly)liszt
1/2 tk. (foszfátmentes) sütőpor
egy marék (40 g aprított pisztácia)
Krémhez:
400 g eper
300 g rebarbara
100 g nádcukor
1/2 vaníliarúd
200 ml (legalább 20%-os) tejszín
200 g görög joghurt
6 lapzselatin
Tálaláshoz pisztácia és eper
Elkészítés:
Előbb a piskótát sütjük meg. A sütőt előmelegítjük 180 fokra (légkeveréses). A lisztet, kakaót és sütőport egy tálban összekeverjük. A 3 tojást szétválasztjuk. A fehérjéket 6 ek. cukorral kemény habbá verjük, hozzáadjuk a tojássárgákat majd a 6 evőkanálnyi olajat. Beleszitáljuk a kakaó-sütőpor-liszt keveréket és spatulával óvatosan beledolgozzuk. Végül hozzáadjuk a pisztáciát is. Sütőpapírral bélelt vagy kivajazott tepsibe helyezzük és 180 fokon 30-40 perc alatt megsütjük. Kivesszük egy rácsra és hagyjuk teljesen kihűlni, majd háromba vágjuk (érdemes mérni, hogy egyforma magas tortalapokat vágjunk).
Amíg a torta sül és hűl elkészítjük a krémet. A krémhez előbb a gyümölcsöt a hámozott, felkockázott rebarbarával, a vaníliarúd kikapart magjaival, a vaníliarúddal és cukorral összefőzzük. Nagyjából fél deci szirupot félreteszek, a többi gyümölcsöt pürésítjük (kb. 500-550 ml gyümölcspüré kell a krémhez). Hagyjuk teljesen kihűlni, addig a tejszínt kemény habbá verjük. A lapzselatint beáztatjuk hideg vízbe 5 percre. Egy kevés gyümölcspürét felmelegítünk és hozzáadjuk a zselatint majd belekeverjük a maradék gyümölcspürét is. Hozzáadjuk a görög joghurtot és óvatosan adagonként spatulával beledolgozzuk a tejszínhabot.
Egy 20 cm-es tortakeretbe (jó magas keret legyen) a legalsó piskótalapot belehelyezzük. A lényeg, hogy a tortalap körül legyen még szabad hely a krémnek. A félretett gyümölcssziruppal kissé megkenjük. Rátesszük a krém 1/3-át (nálam 1 kg krém lett, így kb 330 g adagonként). Jön a második piskóta rá egy kevés szirup és következő adag krém, végül a maradék lap és maradék krém. Hűtőbe tesszük éjszakára dermedni. Másnap éles késsel óvatosan elválasztjuk a tortakerettől. Tálaláskor kerüljön rá bőven friss gyümölcs és pisztácia.
Tudjuk, hogy nem feltétlenül egészséges, hogy a gyümölcshöz sokszor nem sok köze van, és hogy jócskán található benne cukor - mégis elcsábulunk. De mi van valójában a fagyiban és a dobozos jégkrémekben? És hogyan lehet otthon könnyen és egyszerűen elkészíteni?
A fagylalt hagyományosan az ízét biztosító természetes alapanyagok mellett tejszínből, tejből, tojássárgájából és cukorból készül. Ma már szinte lehetetlen ilyen összetevőkből álló fagylaltot találni, néhány kivétellel. Az ízeket aromák, a tejszínt és a tojássárgáját helyett növényi zsiradékokkal és más készítményekkel helyettesítik, a tej pedig vízzel felhígítva kerül a termékekbe.
És ez legális, a jogszabályok szerint simán lehet jégkrémnek nevezni olyat is, ami a a hagyományos hozzávalókat szinte alig tartalmazza. Így könnyen előfordulhat, hogy a vaníliafagyi sosem látott vaníliát, és a málna- vagy eperjégkrémnek sincs semmi köze az eredeti gyümölcshöz.