A palacsintát mindenki szereti, az elkészítésétől azonban sokan ódzkodnak. Túl vékony, túl vastag, csomós, íztelen, elszakad. Soroljuk még? Megkértünk egy profit, szedje össze nekünk az aranyszabályokat. Hogy soha többet ne érjen minket kudarc. Balló Margit, a ROHAMBudapest étterem szakácsa segített.
(Forrás: Édesem blog)
1. Ne spóroljuk ki a tojást! Ne felejtsük el: ez a kötőanyag a tésztában.
1 liter tejhez 4 tojást használjunk (részletes receptet lásd a cikk végén.)
2. Ne használjunk viszont túl sok olajat! A legjobb, ha előtte egy kis tálkába kiöntjük, és egy ecsettel vékonyan bekenjük a palacsintasütőnk alját. Így biztosan nem fog leégni a palacsinta, és nem is fog tocsogni az olajban.
3. Ha megfelelő receptet használunk, nem nehéz eltalálni a helyes vastagságot, bár ízlés kérdése, hogy valaki a vékonyabb, vagy vasgatagabb tésztát kedveli. Utóbbival az a baj, hogy gyakran nem sül át a közepe, pedig nincs rosszabb a nyers tésztánál...
4. Közepes hőmérsékleten süssük, ne a legmagasabban! Hiába készül el látszólag hamarabb, könnyen előfordulhat, hogy alaposan megpirul, miközben a közepe még nem sült át teljesen.
5. Csomók, jaj. Ha a legnagyobb elővigyázatosság ellenére csomós lesz a tészta, ne dobjuk ki, és ne is álljunk neki kisütni. Elég, ha átszűrjük, vagy egy magasabb tálban botmixerrel kikeverjük belőle a csomókat.
6. Ha tölteléket szánunk bele, értelemszerűen ne tegyünk a tésztába cukrot. Egy csipet só viszont tölteléktől függetlenül, mindig kell bele!
7. Nem mindegy az sem, mennyi összetevővel kezdünk el dolgozni. Először a tojásokat tesszük a tálba. Ehhez adunk körülbelül 3 dl tejet, és az összes lisztet. Ha kikevertük és csomómentes, belekerülhet a többi tej, illetve a szódavíz is. A csipet só tehát kötelező!
8. Ha igazán finom tésztára vágyunk, tegyünk hozzá 2-3 dkg olvasztott vajat!
Hozzávalók:
1 l tej+szódavíz (akár a fele is lehet szódavíz, de elég 1-2 dl-t tenni bele)
4 tojás
15-16 közepesen púpos ek. BL55-ös (finom) búzaliszt
csipet só
(ha édes tésztát szeretnék: egy csapott ek. nyírfacukor, de ez esetben először a cukrot adjuk a tojásokhoz!)
2-3 dkg olvasztott vaj
kikenéshez jó minőségű napraforgó olaj
Alternatív palacsinta receptek:
Koreai palacsinta újhagymával Makitól
Bodzavirágos palacsinta eperrel és joghurttal
Egy balatoni nyaraláson hajlamos az ember egy kicsit elengedni magát, és nem figyelni arra, mit és mennyit eszik. Szerencsére egyre több olyan vendéglátóhely van a Balatonon, ahol nemcsak az infralámpával melegen tartott hekk, az olajban tocsogó növényi "sajttal" megszórt lángos és a mélyhűtött sült krumpli az alternatíva. Ha az úti cél a Balaton északi partja, mindenképp ejtsük útba valamelyik termelői piacot. Önmagában már a hangulat miatt megéri. És akkor még nem beszéltünk a kínálatról.
Már legendának számít ez a Badacsonytól 7 km-re levő hely, a nyaralóknak amolyan kötelező vasárnap délelőtti program. Szinte minden kapható, a híres kecskesajtosok (Pettenkoffer Viki Bácshegyről, Kalláék Sümegprágáról, Tekeresvölgyi Manufaktúra, stb.) mellett házi szörpök, hidegen sajtolt olajok, zöldségek, gyümölcsök, kenyerek, lekvárok, és házi sütemények közül lehet válogatni.
Az egyik leginkább megosztó étrend a nyers vegán. Akik így étkeznek, nem vesznek magukhoz semmilyen állati eredetű táplálékot, és nem hevítik az ételt 42 fok fölé. Korábbi posztunkból kiderült, hogy a nyers vegánok nemcsak salátán és magokon élnek, Repka Ági, a Répakonyha blog szerzője és a Makifood főzőiskola oktatója a saját tapasztalait is megosztotta a témában.
Ha mindezt túl szélsőségenek érettük, akkor is érdemes beiktatni egy-egy nyers vegán étkezést vagy napot, a szervezetünknek kész felüdülés az élő, növényi táplálék. És hogy ez nemcsak nyers zöldségeket jelent, arra itt a bizonyíték.
Az ételt Repka Ági Nyers vegán főzőkurzusán is elkészítettük, és akármilyen hihetelen, nagyon laktató volt.
Zöldségrakottas diópástétommal és tyúkhúrpestóval
Leszámítva a vegetáriánusokat, valószínűleg nincs olyan ember, aki ne rajongana a bolognai spagettiért. Sokan, sokféleképpen készítik, mi most megkérdeztünk egy szakembert, Molnár Kata Orsolyát, a Makifood Főzőiskola oktatóját, hogy mi a tökéletes bolognai titka. Meg fogsz lepődni!
- Marhahús
Magyarországon sokszor darált sertéshúsból készítik, de ez Kata szerint tévedés. Az igazi Bolognait ugyanis marhahúsból főzik, ezen belül kitűnő választás például a hátszín.
Megérkezett a nyár, és a kiadós, meleg ételek helyett eljött a hideg, finom - és gyorsan elkészíthető - fogások ideje. A Colors in the kitchen blog szerzője egy gyors gyümölcslevest főzött, ami "tökéletes az egyre melegebb napokra. Van benne alma, körte, meggy, szeder, citrusok, nagyon sokféle fűszer és egy löttyintésnyi Cointreau likőr. Legfinomabb másnap, behűtve. A pisztáciás habcsók csak ráadás, nem kötelező elem, a leves önmagában is fenséges".
Fűszeres gyümölcsleves