Mindig ugyanaz a menü? Unalmasnak tűnik a sonka-tojás-torma kombináció, és szeretnél valami mást húsvétra? Inspirációnak összegyűjtöttünk néhány izgalmas, néha kicsit bizarr húsvéti fogást, és egy kisokost korábbi húsvéti posztjainkból.
Franciaország: végre tojás!
Régen a tojás is tiltólistán volt a böjt ideje alatt, ezért a nem csoda,hogy a húsvéti ételek egyik főszereplője a franciáknál a tojás, mindenféle formában. Még az ünnepi pástétomokba is kerül. A Pâté de Berrichon, az egyik hagyományos, Berry-ből származó húsvéti pástétom például rengeteg tojás, sonka, kolbász és spenót felhasználásával készül, és igazi kalóriabomba a böjt után.
Forrás: Ketzirah Lesser & Art Draugli's
Ha valamikor, akkor Húsvét alkalmával sok családban állnak neki kalácsot sütni. A Marmorstein pékség hagyományos kalácsreceptje után megnéztünk, hogy más nemzetek, például a portugálok hogyan készítik el a saját verziójukat. A 100 fok egyik bloggere, Selectfood mesélt, kinti tapasztalatai alapján.
"Mint általában mindent, így ezt a kalácsot is többféle módon készítik el a portugálok. A főbb hozzávalók mindenhol megegyeznek, csak a mennyiség eltérő: valaki több vajat, illetve cukrot használ például. Különbözhet az ízesítés is: őrölt fahéj, vagy őrölt ánizs, esetleg mindkettő, illetve reszelt citrom-, vagy narancshéj kerül a tésztába. Sokan 1-2 evőkanálk brandyt is tesznek hozzá.
A díszítést általában a száraz vöröshagymahéjjal együtt megfőzött tojások adják, változó darabszámmal,szeletelt mandulával."
"Egy nagy kalácsba 3-5 db főtt tojást tesznek, amennyiben több, kisebb méretű kalács készül, egy főtt tojás kerül a tetejükre, ezeket 2-2 csík sodort tésztával „le is ragasztják”. A kerek forma azonban mindig, mindenhol megegyezik."
Ami a hagyományokat illeti, a portugáloknál régi keresztény szokás, hogy Húsvétkor a keresztgyermekek egy csokor virágot vagy olajfaágat adnak a keresztszüleiknek, viszonzásul pedig kapnak egy kalácsot, egy FOLAR-t, ami a szeretet és az összetartozás jelképe is egyben.
Hozzávalók:
- 1 kg búzaliszt (BL 50-es, 1050-es bioliszt, vagy fehér tönkölyliszt: utóbbitól puhább lesz a tészta)
- 40 g friss élesztő
- 1 csipet só
- 100 g nádcukor (lehet fehércukor is, annak, aki a hagyományosabb, édesebb ízt kedveli, vagy csak nem szereti a nádcukor ízét)
- 100 g sótlan teavaj
- 5,5 dl sovány tej
- 2 db tojás
- főtt tojás ízlés szerinti mennyiségben
- tojásfehérje a kenéshez
- őrölt fahéj és 1 citrom reszelt héja
(Kerülhet még bele: ánizspor, citromhéjreszelék, brandy, illetve szeletelt mandula a tetejére.)
Elkészítés:
- Egy dl meleg tejbe keverek egy teáskanál cukrot, belemorzsolom az élesztőt, (ez legfeljebb kézmeleg hőmérsékletet jelent, vagyis 33-35 fokot, majd hagyom, hogy megkeljen.
- Közben a többi tejet a vajjal és a sóval megmelegítem. (Épp csak addig, amíg a vaj elovad. Figyelem: nem szabad forróra hevíteni!)
- A lisztet elkeverem a cukorral és a fahéjjal, reszelt citromhéjjal, hozzáadom a felfuttatott élesztőt, a meleg vajas tejet, a 2 db tojást és puha tésztát gyúrok belőle. Ha nagyon ragad, akkor meghintem még egy kevés liszttel.
- Egy órán keresztül, konyharuhával letakarva, meleg helyen kelesztem. (Ha már nincs fűtés a lakásban, és nem lehet például radiátor mellé tenni, akkor egy szekrénybe is nyugodtan betehetem, legfeljebb tovább kell várnom, hogy megkeljen.)
- Ismét átgyúrom.
- Duplájára kelesztem, de minimum fél órára félreteszem.
- Megfőzöm a tojásokat, hideg vízbe teszem őket, hogy hamarabb kihűljenek. Megpucolom őket.
- 180 fokra előmelegítem a sütőt.
- A tésztát még egyszer átgyúrom, egy kivajazott-kilisztezett kapcsos formába teszem, és félig belenyomkodom a főtt tojásokat. Tojásfehérjével lekenem a tetejét, és még 10 percig pihentetem.
- A sütőbe teszem, és az alsó rácson, légkeveréses fokozaton körülbelül 30 perc alatt megsütöm. Tűpróba szükséges!
Ismerős helyzet: a hűtőben még ott vannak a húsvéti lakoma maradékai, de már senkinek sincs kedve hozzájuk. Pocsékolás helyett ajánld fel, vagy hasznosítsd újra a menthető hozzávalókat! Egy kis inspiráció következik:
Rakott krumpli tojással, sajttal (Colors in the kitchen)
Túlvásároltuk magunkat húsvétra, már mindenkit megvendégeltünk, és már rá sem bírunk nézni az ételekre - ugye ismerős? Mi legyen a megmaradt élelmiszerekkel?
1)Hasznosítsuk újra! Rengeteg olyan receptet találunk, amely kifejezetten a maradékok feldolgozásáról szól. A húsvéti maradékok rakott egytálételek, levesek alapanyagaiként folytathatják pályafutásukat még néhány napig.
2)Adjuk oda azoknak, akik rászorulnak! A tojásos ételek például nem bírják sokáig, de semmiképp ne dobjuk a szemétbe a felesleget. A Budapest Bike Maffia azt javasolja, hogy a megmaradt ételeket adagonként becsomagolva vigyük le a fedél nélkül élőknek.
(Forrás: www.bbm.hu)
Ha a sonka mellé van torma, mustár, tojás, kenyér, kalács, csomagoljunk azt is! Ha erre nincs időd, vidd el a CSAK Cselekvés Alkotás Közösségbe (VIII. Krúdy u.- Mária u. sarkán található félszuterén közösségi tér) húsvét hétfőn 16:00 – 20:00 között. Itt kiporciózzák, becsomagolják és bringákkal az utcán élő embereknek szállítják a Húsvéti Extra Vitamin Kommandó keretében.
A Budapest Bike Maffia (BBM) fiatal kerékpárosok által alapított szerveződés, olyan civilekből áll, akik innovatív módon végeznek közvetlen segítő munkát az arra rászorulóknak. Az alaptevékenységük az adománygyűjtés, majd ezeknek az adományoknak a kerékpárral való kiszállítása rászorulók részére. A megvalósítást az újszerűség jellemzi, a szociális munka elemeit ötvözi az önkéntességgel, adományozással, kerékpározással.
Egy kis gasztronómiai utazást teszünk Olaszország Abruzzo tartományába, ahol az emberek húsvétkor hagyományosan piknikezni indulnak.
Abruzzo jellegzetesen állattartó vidék, a kopár hegyvidékeken és a síkságokon megszokott látványnak számítanak bárány- és kecskenyájak. A bárányhúsból készült ételek kiemelkedő szerepet kapnak a régióban, a legismertebbek ezek közül a "báránysült olajbogyóval", az "articsókás bárányláb", a "báránysült tojással és citrommal" és a "báránysült olajbogyóval".
Abruzzóban a húsvét az egyik legfontosabb ünnep, és számos tradíció - és természetesen étel - kapcsolódik hozzá. A bárányból készült fogások vannak a középpontban, a nagymamák pedig süteményt készítenek az unikáiknak: a lányok baba, a fiúk lovacska alakút kapnak.
A húsvét hétfőt (Pasquetta) a helyiek hagyományosan piknikkel töltik, és igencsak megadják a módját a szabadtéri ebédnek. Az egyik fogás a fiadone, vagyis sajttorta, amibe a tojás mellett gyakran cukor és citromhéj is kerül. Hidegen fogyasztják.
Következzen két abruzzói recept a Makifood egyik oktatójától, Chef Rossanától:
Forrás: Flickr - Neil MacIntosh