Még javában nyár van, de hamarosan jól fog esni egy olyan desszert, amiben "fűtőanyag" is van.
Fügetorta
fotó: flickr.com - Akiko Russell
Hozzávalók a tésztához:
2 csésze bio finomliszt
1/2 csésze cukor vagy sucanat
1/2 kiskanál só
3/4 csésze hideg vaj, kis kockákra vágva
2 tojás, a sárgájuk különvéve
1 evőkanál hideg víz
Elkészítése:
Keverd össze a lisztet, sót, cukrot és vajat robotgépben (pulzálva, míg durva tésztát kapsz, nagyjából 1 centis vajdarabokkal benne. Add hozzá a tojássárgát és vizet és óvatosan keverd tovább, míg nagyobb halmokba áll össze a tészta.
Tedd a tésztát enyhén lisztezett felületre, és oszd két részre. Gyúrd át a tésztát néhányszor, míg a vaj jól elkeveredik benne. Laptísd ki és csomagold fóliába legalább egy órára.
Hozzávalók a töltelékhez:
350 g puha szárított füge, durvára vágva
1 és 1/4 csésze víz
1 csésze narancslé
1 fahéjrúd
1/2 csésze sötét barnacukor
1/2 csésze vaj, felolvasztva, majd lehűtve
3 tojás felverve
1 narancs héja
1 és 1/2 csésze pirított dió, durvára vágva
Elkészítése:
Főzd a fügét vízben és a narancslében a fahéjrúddal és cukorral lassú tűzön, folyamatosan kevergetve, míg nagyjából 2 csészényi mennyiség lesz belőle. Halászd ki belőle a fahéjrudat. Robotgépben (pulzálva) keverd össze, míg finoman darabos, de nem telejsen sima keverék lesz. Tedd tálba és hűtsd ki. Keverd hozzá a tojást, a vajat, a narancshéjat és a diót.
Összeállítás:
Vajazz ki egy tortaformát. Nyújtsd ki a tésztát 2 sütőpapír között, míg elég nagy lesz ahhoz, hogy befedje a tortaformát. Nyomkodd le a kezeddel és vágd le a felesleget. Nyújtsd ki a másik adag tésztát ugyanígy, és vágd 2 cm-es csíkokra.
Halmozd a tölteléket a formába és simítsd el, majd rácsszerűen borítsd be a tésztacsíkokkal. Egyengesd el a széleket késsel. Süsd 175 fokos sütőben nagyjából 30 percig. Hűtsd ki, majd vedd ki a formából. Tálald török süzme joghurttal, ízlés szerint.
Ha meguntad a szokásos salátákat, úgyis mint görögsaláta, vagy mozarella caprese, itt van egy különleges recept, vacsorára, vagy akár ebédre. Kombinálhatod grillezett húsokkal, halakkal, de önmagában is igen tápláló fogást kapsz!
Lollo saláta mazsolás-capribogyós öntettel és kandírozott dióval
A saláta hozzávalói:
- 1 kisebb fej lollo saláta, megmosva és megszárítva, falatnyi darabokra tépkedve
- 1/2 piros pritaminpaprika, vékonyra szeletelve
- 2 főtt keménytojás, vékonyra szeletelve
Elkészítés:
Keverjük össze a salátát és a paprikát, majd mixeljük össze őket a mazsolás dresszinggel. Tálaljuk a vékony szeletekre vágott keménytojással, majd szórjuk meg a kandírozott dióval.
Az öntet hozzávalói:
- 1/4 csésze mazsola (vízben áztatva, amíg megpuhul)
- 3-4 evőkanál capribogyó
- 2 teáskanál mustár
- 1 evőkanál vörösborecet
- extra szűz olívaolaj
- só és bors
Elkészítés:
Helyezzük a mazsolát, a kapribogyót, a mustárt és az ecetet a turmixgépbe, és keverjük őket alaposan össze addig, amíg sima keveréket nem kapunk. Ezután nagyon lassan permetezzünk hozzá az olívaolajat, és turmixoljuk tovább, hogy a keverék sima egyveleget kapjon. Adjunk hozzá sót és borsot, ha szükséges.
A kandírozott dió összetevői:
- 1/2 csésze dió
- 1 teáskanál rizsszirup
- egy csipet só és cayenne bors
Elkészítés:
Keverjük össze a diót a rizssziruppal, a sóval és a cayenne borssal. Pirítsuk meg őket 180 fokos sütőben egy lapos, alufóliával beborított tepsin, amíg karamellizálódnak. Hűtsük ki teljesen és tálaljuk a lollo salátával.
Még mindig eper - használjuk ki azt a kevés időt, amíg kapható! Egy olyan desszert következik, amihez be sem kell kapcsolni a sütőt, egészséges, és az elkészítésénél be lehet fogni a kicsiket is - így tette a recept tulajdonosa, a Zizikalandjai blog szerzője is.
"Villámgyorsan elkészül. Mindent bedobálunk a késes robotgépbe, aztán belenyomkodjuk/beleöntjük a "tésztát", "krémet" a kapcsos formába, irány a mélyhűtő és már készen is van. Mi pénteken csináltuk meg a tortát, vasárnap indulás előtt vettük ki a mélyhűtőből. Kb. egy óra kellett, amíg szeletelhető állapotra olvadt. Lime-mal, vaníliával fűszereztük, zöld kivivel díszítettük, mert ez jól passzol a rózsaszín krémhez. Igazi rózsaszín csajos torta. Persze az íze a fiúkat is lenyűgözte!"
Korábbi posztunkban tippeket adtunk, hogyan lehet leszoktatni a cukorról gyerekeket (és felnőtteket) a függőséget is okozó vegyületről. Az édes ízekről természetesen nem könnyű lemondani, de nem is kell: a banán, a vanília és a fahéj együtt annyira finom, hogy észre sem vesszük, hogy kimaradt a cukor a hozzávalók listájából.
"A kenyér édes ízét csak a banánok és a frissen facsart narancslé adják. Nagyon édes szájúaknak egyáltalán nem lesz édes, aki a kevésbé édeshez van szokva, annak pedig édeskés lesz" - írja a Zizikalandjai blog szerzője. "Állagra és ízre is azonban puha és finom, kiváló tea, kávé mellé reggelire, uzsonnára vagy bármikor nassoláshoz. Mivel egyáltalán nincsen benne édesítőszer, ezért babáknak is jó egy-másfél éves kor után, akik már esznek diót, ami egyébként el is hagyható a kenyérből. Alaprecept innen, jó pár dolgot módosítottam rajta, többek között vegánosítottam. Még több banánkenyér: itt."
Az ételhez a nagyon érett, már-már fekete banán a legjobb - ezeket ráadásul olcsóbban meg tudjuk venni.
(A recept és a poszt címe arra utal, hogy nem használtunk cukrot a banánkenyér elkészítéséhez. A banánnak a legnagyobb a szénhidráttartalma (105 kcal, 24 g szénhidrát/100g) a friss gyümölcsök közül, ez nem diabetikus étel, cukorbetegeknek tehát nem ajánljuk ezt a fogást).
Cukormentes diós banánkenyér (vegán)
Tegye fel a kezét az, aki elővette már a szilveszterre vett lencsét (ha maradt belőle)! Ez a hozzávaló az, amelyikről hajlamosak vagyunk elfeledkezni a szilveszteri lencsepartik után, pedig érdemes egész évben fogyasztani. Akár egy kis tisztítókúrát tartunk az ünnepek aután, akár a vitamin- és ásványianyag-készleteinket töltjük fel, a lencse nagyon jó választás. És szerencsére nemcsak a nem mindenkinél népszerű lencsefőzelék formájában fogyaszthatjuk, hanem rengeteg izgalmas fogást készíthetünk belőle. Egy korábbi posztunkban már megírtuk, milyen sok tápanyag van benne.
Éppen ezért a hosszú távú és az időszakos húsmentes étrendek alapvető tartozéka. A Zizi kalandjai blog szerzője egy vegán lencse-dió burgert készített."Nagyon jó alternatívája szendvicsben a felvágottnak, májkrémnek, sajtnak. Igazából gyorsan el is készíthető, ha meg van főzve a lencse, akkor gyorsan összeállítható a "tészta", utána már csak sütni kell" - írja a blogger. "A recept innen való, néhány módosítással. Az eredeti változat szerint sütőben kell sütni és én így is kipróbáltam, de a teflonban sütött verzió sokkal jobban ízlett. A sütős változat szárazabb lett, a tűzhelyen készült viszont puhább és "szaftosabb"."
Vegán lencse-dió burger