A quinoa nem véletlenül az egyik legnépszerűbb gabonaféle. Nincs benne glutén, és más gabonafélékkel összehasonlítva kevesebb szénhidrátot tartalmaz. A rosttartalma ugyanakkor magasabb, ahogy a fehérjetartalma is, ezenkívül lúgosító hatású. Zizi kalandjai blogger szerint egy fontos lépésre érdemes odafigyelni, ha quinoával főzünk: a kis, kerek magok felszínén növényi szaponinok vannak, ami kesernyés ízt adhat az ételnek, ha nem távolítjuk el megfelelően. Többször váltott, bő vizes mosás, vagy kb. 30 perces áztatás viszont eltávolítja ezt a réteget!
Quinoa csirkemellel, avokádóval és zöldfűszerekkel
Hozzávalók 4-6 főre:
- 2 csirkemellfilé, nagyobb kockákra vágva
- 2 db citrom leve és héja
- 2 csésze quinoa, jól átmosva
- 1 evőkanál extraszűz, sütéshez való olívaolaj, plusz egy kevés a pirításhoz
- 1 db nagy, érett avokádó, meghámozva, magja eltávolítva, húsa felkockázva
- 1 db grapefruit
- 5-6 koktélparadicsom, félbe vágva
- 1 db kígyóuborka, közepes kockákra vágva
- 3 evőkanál felaprított, pirított mandula
- 1 evőkanál aprított petrezselyem
- 1 evőkanál aprított snidling
- 1 evőkanál aprított kapor (el is hagyható)
- só, bors
(A csirkemell helyettesíthető bármilyen más egészséges fehérje forrással, például hallal, rákkal, tofuval, főtt babbal. És nyugodtan tegyünk hozzá más zöldséget, például brokkolit.)
Elkészítés:
Egy citrom levét facsarjuk a felkockázott csirkemellekre, majd sózzuk, borsozzuk és tegyük félre. Egy lábasban forraljunk fel 3 csésze vizet egy csipet sóval.
Adjuk hozzá a quinoát, tegyünk rá fedőt, vegyük takarékra a lángot és főzzük addig, amíg a víz teljesen eltűnik, amíg a quinoa magába szívja az összeset.
Közben hevítsük fel az olívaolajat egy serpenyőben, és pirítsuk meg a csirkemell kockákat, amíg teljesen megfőnek, átsülnek.
Egy nagy tálban keverjük össze a megfőtt quinoat a csirkével (illetve annak a levével) és az összes többi hozzávalóval. Ízesítsük még citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal. A végén tegyük rá a pirított mandulát.
(Ha szereted a quinoát, itt találsz egy szuper sütireceptet belőle!)
A boeuf bourguignon, vagyis a burgundiai marharagu egy híres egytálétel, amely elkészítéséhez sok időre van szükség. Vörösborból egy egész palack kell hozzá - Burgundiában ugye ez nem probléma.
A recept Nicolas Mathiez-től származik,aki a francia konyha egyik legismertebb képviselője Magyarországon. Kurzusain a különféle régiók kulináris titkaiba avatja be a részvevőket, Lyon után Lille rendkívül izgalmas fogásai lesznek terítéken, az a régió ugyanis a halakról, a tenger gyümölcseiről, a sajtokról és a bodzapálinkáról szól.
Egy kis ízelítő következik abból, ami a francia főzőkurzusokom készül.
Boeuf bourguignon
Forrás: flickr.com, Alan C.
Rengeteg készítik el, a gasztrokritikusok szerint azonban az emberek vagy nem tudják, hogy milyen az eredeti mexikói étel, vagy nem is igazán érdekli őket. A chili con carne jelentése chilis hús, mára valóban többféle elkészítési módja ismert. Következzen az egyik legízletesebb európai változat. A nyári napokat már a hétvégén felváltja a hűvösebb időjárás, nem árt készülni egy laktató és népszerű egytálétellel.
Hozzávalók:
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 fej vöröshagyma, felaprítva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 250 g darált marhahús
- 1 konzerv paradicsom (püré)
- 1 konzerv vörösbab, leszűrve, lecsöpögtetve
- 1 konzerv kukorica
- 3 db paradicsom, felkockázva
- 2 db piros chili paprika (szárított is jó)
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 1 teáskanál őrölt koriander
- egy kevés Worchester szósz
- só, frissen őrölt bors
- 1 nagy csokor koriander, felaprítva
Elkészítés:
Hevítsünk olajat egy nagy serpenyőben, dinszteljük meg a vöröshagymát és a fokhagymát. Tekerjük feljebb a lángot, adjuk hozzá a darált marhahúst. Főzzük, amíg megbarnul és fakanállal nyomkodjuk kisebb darabokra.
Keverjük bele a paradicsomszószt, a paradicsomot, a chilit, az őrölt koriandert, köményt és a Worchester szószt. Sózzuk és borsozzuk, majd fedővel a tetején főzzük közepes láng felett kb. 50-60 percig, alkalmanként kevergetve, amíg sűrű szósszá fő össze.
Ekkor adjuk csak hozzá a babot, a kukoricát, valamint a friss koriandert. Főzzük további 10 percig fedő nélkül. Ha szükséges, a végén még ízesítsük. Tálaljuk főtt rizzsel, vagy ahogy Mexikóban szokás: tortillával.
A Patatas Bravas a spanyol tapasbárok egyik legismertebb egytálétele. Az, aki járt már Spanyolországban, tudja, hogy egy tökéletes sültkrumpliról van szó, amire valamilyen ízletes szószt öntenek. A fűszeres szószok alapját a fokhagymától a paradicsomig, majonézig, sok minden adhatja. Előételnek is, főételnek is, illetve vendégváró falatoknak is remek ötlet.
(Forrás: Wikipédia)
Hozzávalók a burgonyához:
- 12 közepes burgonya, meghámozva és negyedekre vágva (lehet kétcentiméteres darabokra is)
- 1 ág friss rozmaring, levelei lecsipkedve és felaprítva
- 3 teáskanál édes pirospaprika
- 3 teáskanál édesköménymag, megpirítva
- 3 teáskanál tengeri só
Hozzávalók a szószhoz:
- extraszűz olívaolaj
- 2 fej vöröshagyma, kockára aprítva
- 6 gerezd fokhagyma, vékony szeletekben
- 1/4 teáskanál chili pehely
- 3 répa, lereszelve
- 3 ág friss kakukkfű, levelei lecsipkedve
- 2 nagy konzerv paradicsom
- 3 evőkanál vörösbor ecet
- só, bors
Elkészítés:
Hevítsünk fel egy kevés olívaolajat egy serpenyőben, dinszteljük meg a vöröshagymát, majd a fokhagymát is. Adjuk hozzá a többi hozzávalót, és főzzük addig, amíg a zöldségek megpuhulnak és az ízek összeérnek. Botmixerrel vagy robotgépben pürésítsük.
Főzzük meg a burgonyát és szűrjük le.
Hevítsünk fel extra szűz olívaolajat egy serpenyőben, adjuk hozzá a burgonyát adagokban és pirítsuk meg, amíg aranybarnák és ropogósak nem lesznek. Keverjük pastaössze a megpirult burgonyákat a rozmaringgal, a paprikával, az édesköménymaggal és a sóval.
Az elkészült szószt öntsük rá és tálaljuk azonnal.
Most a tenger gyümölcseivel készült paellának adunk egy csavart azzal, hogy ázsiai ízvilágúra hangoljuk. Elképezstően finom nyári fogás lesz az eredmény, érdemes kipróbálni!
A paella szó egyébként a speciális, kétfülű serpenyő neve, amit elképesztő méretválasztékban gyártanak 2, 4, 6, vagy akár 100 személyes adagokhoz. Az egyik leghíresebb spanyol étel a hozzávalókat tekintve nem volt mindig olyan ínycsiklandó, mint ma: eredetileg angolnából, csigából és zöldbabból készítették, mások szerint sózott tőkehalból és rizsből álló böjtös fogás volt.
Ma olyan alapanyagokból készül, mint a murciai szárított édespaprika, az andalúziai olívaolaj és friss zöldségek, valamint a helyben termesztett citrom leve és egy kevés száraz fehér bor, írja a Wikipedia. Régiónként változik a recept, Maki pedig egy elkészítette az ázsiai változatot is!
Ázsiai paella kókusztejjel
forrás: Flickr.com - Matt Westgate