A fermentált ételek baktériumokkal erjesztett ételek, amelyek jó hatással vannak ez emésztőrendszer működésére. Az erjesztést végző baktériumok, penészgombák és élesztőgombák szinte megemésztik helyettünk az ételeket: lebontják az ételek összetevőit, és "jótékony" baktériumokat hoznak létre.
forrás: Flickr.com - Chloe Lim
A bodza nem csak limonádéba, hanem joghurtos palacsintatésztába is kerülhet. Finom bodzaaromás palacsinták készülhetnek így - ráadásul pillanatok alatt. A Colors in the kitchen blog receptje következik.
Bodzavirágos palacsinta eperrel, joghurttal
Hozzávalók (20-22 darab 10 cm-es átmérőjű palacsintához, 4 főre elegendő):
2 tojás
1 csapott ek. nyírfacukor
250 g joghurt
2 csipetnyi só
3 ek. olaj
50 ml (szűrt)víz- szénsavmentes
150 g tönkölyliszt
75 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 tk. sütőpor
1 tk. szódabikarbóna
6 (nagy) bodzavirág (szárai nélkül)
Azt hiszem, hogy minden túlzás nélkül állíthatom, hogy ez egy csodás cannellonirecept" - írja a Selectfood blog szerzője. "A töltelék adta magát az itthon fellelhető alapanyagokból, a halas ízesítésű mascapronés öntet ötlete pedig Jamie Oliver egyik könyvéből való. Könnyű elkészíteni, csak a cannellonik megtöltésére kell némi időt szánni, de mindenképpen érdemes kipróbálni.
Ha nem lenne benne hal, még vegatariánus jelzővel is illethetném".
Halas mascarponeszószban sült spenótos-medvehagymás-paradicsomos cannelloni
Hozzávalók:
25 db (1 doboz) cannellonicsőhöz
650 g blansírozott, lecsepegtetett spenót és medvehagyma keveréke felaprítva (vagy bármilyen más zöld növénykeverék; csalán, tyúkhúr, komló, mángold, pak choy - ami éppen van)
2 db (100 g) lilahagyma nagyon finomra aprítva
25 g szárított shiitake gomba forró vízbe áztatva, majd miután megszívta magát, feldarabolva (helyettesíthető más szárított, vagy akár friss gombával is)
5 dl házi paradicsomszósz
olívaolaj, tengeri só, frissen őrölt fekete bors, őrölt szerecsendió
400 g mascarpone
2 dl főzőtejszín
25 g reszelt parmezán
1 db 200 g-os halkonzerv, alaposan lecsepegtetve (nálam paradicsomos hering, összesen 130 g)
1 maréknyi oregano finomra aprítva
tengeri só
reszelt parmezán a cannelloni tetejére
Elkészítése:
1) Egy serpenyőben kevés olívaolajon futtassuk meg a lilahagymát, adjuk hozzá a shiitake gombát, a zöldeket, ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval, végül öntsük fel a paradicsomszósszal. Forraljuk fel, majd közepes hőfokon főzzük néhány percig, míg besűrűsödik egy kicsit.
Tegyük félre hűlni.
2) Közben keverjük össze a tejszínt a mascarponéval és a reszelt parmezánnal, enyhén sózzuk meg és adjuk hozzá az oreganot is. A halat villával törjük össze és dolgozzuk simára a sajtkrémben (vagy egyszerűen morzsoljuk bele).
3) Egy megfelelő méretű jénai tálba öntsük a halas sajtkrém felét, majd - ha a paradicsomos töltelék már nem túl forró - töltsük meg vele a cannellonikat és fektessük őket a krémre.
4) Ha végeztünk a csövekkel, öntsük egyenletesen a tetejükre a krém másik felét, reszeljünk rá parmezánt, majd 200°C-ra előmelegített sütőben a középső rácson, 30 perc alatt, fedetlenül süssük készre.
Ezúttal Maki egyik különleges receptjét hoztuk el nektek, mivel garnélarák kell hozzá, amit nem fogyaszt mindennap az ember. Cserébe viszont a recept nagyon egyszerű, és előkészületekkel együtt 30 perc alatt összedobható. Különleges, gyors vacsora péntek estére?
Hozzávalók:
- 450-500 g garnélarák, megpucolva és megtisztítva
- 4 evőkanál vodka
- só és bors
- 4 közepes szem krumpli, meghámozva és julienne-re vágva
- 2 gerezd fokhagyma, felaprítva
- 200 g spenót
- 4 evőkanál tahini (szezámmag krém)
- 2 csésze natúr joghurt
- 1 kiskanál shoyu (szójaszósz)
- szezámolaj
- 3-4 evőkanál napraforgóolaj
Elkészítés:
Locsoljuk meg a rákokat a vodkával és hagyjuk állni 5 percig. Keverjük simára a tahinit, a joghurtot és a shoyut. Forrósítsuk fel az olajat wokban és süssük benne a krumplicsíkokat, amíg üvegesedni kezdenek. Adjuk hozzájuk a fokhagymát, a rákot és végül a tisztított spenótot. Sózzuk és borsozzuk. Keverjük össze a tahinis keverékkel alaposan, majd zárjuk el a gázt és locsoljuk meg egy kevés szezámolajjal.
A tücskök a jövő egyik legfontosabb fehérjeforrásai - és alapanyagai- lehetnek, egyre népszerűbb a tücsökből készült liszt. De miért érdemes megbarátkozni a hatlábúakból készült fogásokkal?
A rovarok fogyasztása bevett dolog
A rovarevés természetesen egyáltalán nem újdonság. Körülbelül 2000 olyan rovart ismerünk, ami táplálkozástudományi szempontból hasznos. A világ 80 százaléka fogyaszt rovarokat több ezer éve, és míg például Thaiföldön természetes, hogy a köret ízeltlábú is lehet, Európa és az Egyesült Államok ódzkodik attól, hogy ezek a fehérjeforrások is bekerüljenek az étrendbe.
A tücsök gazdag fehérje- és vitaminforrás
Forrás: foodnavigator-usa.com