Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

​Csokis, mascarponés pite 

Már csak pár nap és itt vannak az ünnepek. Ha pedig ünnep, akkor sütemény. Miért ne próbálnánk ki ezúttal egy új receptet, például Colors in the Kitchen ötletét, aki egy csokoládéval és mascarponéval készített linzertésztát ajánl? Elnézve az összetevőket, az eredmény garantált. Ráadásul az instrukciók alapján az elkészítése sem túl bonyolult!

Hozzávalók 26 cm-es piteformába:

Linzertészta:
75g (sótlan, szobahőmérsékletű) teavaj
50g (nád)cukor
1 ek. zsíros tejföl
1 tojás sárgája
150g (tönköly) finomliszt
1tk. (foszfátmentes) sütőpor

Csokis krém:
100g olvasztott étcsokoládé (70%-os)
100g (nád) porcukor
250g mascarpone
100g zsíros tejföl
150ml tejszín
egy csipet só
3 tojás sárgája

Tojáshab:
4 tojásfehérje
170g (nád) porcukor

Elkészítés:
A linzertésztához a puha vajat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a tejfölt és a tojássárgáját. Beleszitáljuk a lisztet és a sütőport. Homogénre gyúrjuk, majd negyedórára a hűtőbe tesszük. Kivajazott piteformába nyomkodjuk (akár a lisztezett felületen ki is lehet nyújtani, de elég ha egyszerűen a hideg tésztát a formába nyomkodjuk). Fontos, hogy a linzertészta a piteforma oldalait is bőven fedje. Ebbe kerül majd a csokis krém.

Negyedórára hűtőbe tesszük a piteformát, addig a sütőt előmelegítjük 175 fokra (légkeveréses). A tésztát 15 perc alatt elősütjük, addig elkészítjük a krémet.
Vízet forralunk, majd amikor forr, lejjebb vesszük a hőmérsékletet. A krémhez a csokoládét a forró gőz fölött egy fém tálban megolvasztjuk. (Figyelünk, hogy a víz ne érjen hozzá a tál aljához!)  Amint a 90 százaléka felolvadt, levesszük a gőzből. Addig kavargatjuk, amíg a maradék szilárd rész is fel nem olvad. A mascarponet a porcukorral, a tejföllel, a tejszínnel és a tojássárgákkal összekeverjük. (Nem kell sokáig keverni, csak éppen homogén legyen, hozzáadjuk a csipet sót majd az olvasztott és kihűlt csokoládét.)

A tésztát negyedóra után kivesszük a sütőből és ráöntjük a csokis krémet. Visszatesszük további 10 percre, addig a tojáshabot is elkészítjük.

Robotgéppel a tojásfehérjéket a cukorral kemény habbá verjük. Kivesszük a pitét a sütőből és óvatosan a félig sült csokis krémre kanalazzuk a felvert tojáshabot. 170 fokra mérsékeljük a hőmérsékletet és további 20 percet sütjük a pitét. Hagyjuk kihűlni majd szeleteljük. A csokis krém pudingszerű lesz, forró vízbe mártott késsel szépen szeletelhető!

Variációk kaszinótojásra

A kaszinótojást szinte mindenki szereti. A hagyományos elkészítésével sincs semmi baj, de miért ne lehetne izgalmas ízekkel ezt is variálni? Remekül passzol a húsvéti sonka és az omlós kalács mellé. Ha pedig nagyobb vendégségre készülünk, itt az idő, hogy valami újjal álljunk vendégeink elé. Frank Péter, az Izraeli konyha bloggerének ötletei következnek.

Hagyományos kaszinótojás 

4 tojás összetört sárgával készülnek, melyekhez ízlés szerinti mennyiségben hozzákeverünk:
1 evőkanál majonézt
1 mokkáskanál mustárt
1 evőkanál tejfölt
ízlés szerinti metélőhagymát vagy petrezselymet
sót, borsot

                                     Variációk
Gombás karobos:
4 főtt tojás sárgája
kis fej vöröshagyma fele
100 g gombafej
1 kiskanál karobpor
1 evőkanál szójaszósz
só, bors

Az apróra vágott vöröshagymát olívaolajon megpirítjuk, és hozzáadjuk az apróra vágott gombafejeket. Újabb rövid pirítás után karobport és kevés szójaszószt teszünk hozzá. Ennek igen erőteljes az íze, ezért érdemes fokozatosan hozzáadni a tojássárgákkal elkevert majonézhez. Sóval, borssal fűszerezzük.  

Avokádós:
4 főtt tojás sárgája
2 evőkanál (40 g) puha, törhető avokádó
1/2 evőkanál majonéz
1 mokkáskanál mustár
metélőhagyma
2 kiskanál citromlé
só, bors

Tonhalas:
4 főtt tojás sárgája
2 evőkanál tonhal
1 evőkanál majonéz
1 mokkáskanál mustár
metélőhagyma
só, bors
(illik hozzá apróra vágott savanyú uborka és csipetnyi kapor)

Szárított paradicsomos:

4 főtt tojás sárgája
kis fej vöröshagyma fele apróra vágva és olivaolajon megpirítva
1/2 evőkanál szárított paradicsom 
1 evőkanál majonéz
1 mokkáskanál mustár
1 kiskanál citromlé
só, bors

És ha mindez nem lenne elég, itt van +1 variáció, ami az erdélyiek nagy kedvence, Colors in the Kitchentől. 

Erdélyi töltött tojás:

Hozzávalók (16 féltojáshoz - 4 adag):

8 főtt tojás (ebből 2 tojássárgája a majonézbe, maradék 6 a töltelékbe)

Töltelék:
100 g csirkemájkrém
1 tk. dijoni mustár (csípős)
6 tojás sárgája
1 ek. az elkészült majonézből
1 kk. fűszerpaprika
1 szál petrezselyem levelei apróra vágva
só, őrölt fehér bors

Majonéz:
200 ml olaj
100 ml zsíros tej
1 púpozott ek. dijoni mustár (csípős)
két csipet őrölt fehér bors
2 főtt tojássárgája
1 ek. zsíros tejföl

A(z) DSC_8005.JPG megjelenítése

Elkészítés:

A tojásokat megfőzzük (lásd előző poszt) Ha pedig a főtt tojások kihűltek félbevágjuk hosszanti irányban.

A majonézhez egy magasabb edénybe (merülő/botmixer edényébe) öntjük a tejet és az olajat. Botmixerrel nagyjából fél-egy perc alatt besűrítjük. Ez a lépés robotgéppel nem működik, csak botmixerrel kapunk sűrű majonézt. Hozzáadunk két főtt tojássárgát, a dijoni mustárt, sózzuk, adunk hozzá egy kevés borst. Botmixerrel homogénre keverjük. A tejfölt villával keverjük el magában, hogy jó krémes legyen (ne darabos), majd spatulával dolgozzuk a majonézhez. Semmiképpen se indítsuk újra a botmixert a tejföllel, attól híg lesz a majonéz. Ízlés szerint adhatunk hozzá több tejfölt is.

Elkészítjük a tölteléket. Házi kakukkfüves csirkemájast használhatunk (de akár kacsa is jó).

A töltelékhez a májkrémet a villával összetört tojássárgákkal összekeverjük, adunk hozzá dijoni mustárt, egy keveset a majonézből, fűszerpaprikát, apróra vágott petrezselymet és ízlés szerint sózzuk, borsózzuk.

Egy tálba kanalazunk a tejfölös majonézből és ráhelyezzük a májkrémes töltelékkel megtöltött féltojásokat. Díszítésként kerülhet rá házi paprikakrém/ ketchup és petrezselyem.

 

Húsmentes Hétfő: indiai egytálétel

A hűvösebb tavaszi napokon, mint amilyen a mai is, nyugodtan bevethetünk valamilyen "melegítő" és tápláló fogást. Ezúttal India felé vesszük az irányt, és a fűszereknek köszönhetően felcsavarjuk a belső fűtést. A Húsmentes Hétfő jegyében természetesen vegetáriánus fogással készültünk.

A házisajt, a paneer az egyik legfontosabb alapanyag Indiában. Morzsolva zöldséges egytálételek (sabji) összetevője, jól ellensúlyozza a curry-k markáns ízét. Panírozva pakora (bundázott étel) készülhet belőle, az édességekben a friss túrónak megfelelően kell bánni vele, de a tofuhoz hasonlóan is felhasználható.

A paneer házilag is elkészíthető: a forró tejhez citromlevet kell adni, ettől különválik a túró és a savó. Egy liter tejből kb. 10-15 dkg sajt lesz. Jobb, ha friss tehéntejet használunk. Ha ilyet nem tudunk szerezni, a bolti tejek közül a legnagyobb zsírtartalmút válasszuk.

Forrás: Flickr.com- Garrett Ziegler

Egy kis gasztronómiai utazást teszünk Olaszország Abruzzo tartományába, ahol az emberek húsvétkor hagyományosan piknikezni indulnak.

Abruzzo jellegzetesen állattartó vidék, a kopár hegyvidékeken és a síkságokon megszokott látványnak számítanak bárány- és kecskenyájak. A bárányhúsból készült ételek kiemelkedő szerepet kapnak a régióban, a legismertebbek ezek közül a "báránysült olajbogyóval", az "articsókás bárányláb", a "báránysült tojással és citrommal" és a "báránysült olajbogyóval".

Abruzzóban a húsvét az egyik legfontosabb ünnep, és számos tradíció - és természetesen étel - kapcsolódik hozzá. A bárányból készült fogások vannak a középpontban, a nagymamák pedig süteményt készítenek az unikáiknak: a lányok baba, a fiúk lovacska alakút kapnak.

A húsvét hétfőt (Pasquetta) a helyiek hagyományosan piknikkel töltik, és igencsak megadják a módját a szabadtéri ebédnek. Az egyik fogás a fiadone, vagyis sajttorta, amibe a tojás mellett gyakran cukor és citromhéj is kerül. Hidegen fogyasztják.

Következzen két abruzzói recept a Makifood egyik oktatójától, Chef Rossanától:

Forrás: Flickr - Neil MacIntosh

Így nem vernek át, ha sonkát veszel

Nem mindegy, hogy hogyan és meddig készült a sonka, és az sem, kitől vesszük meg. Egy hentesüzlet vezetőjétől kaptunk tanácsokat, hogy mire érdemes figyelni.

Magyarországon a hagyományos eljárás szerint sózzák, pácolják, majd füstölik a sonkát, mondja Kocsis Jenő, a Pörc Buda delikát- és hentesüzlet vezetője. "Először sózzák, utána kerül páclébe a sonka 4-5, akár 6 hétig, attól függően, hogy milyen vastag a sonka, és milyen vastag rajta a zsiradék. Ezután kiáztatják, lógatják egy napig, majd következik a füstölés. Nem árt, ha a sonkát még minimum pár hétig, de ideális esetben pár hónapot érlelik. Az igazi jó sonka 1 éves, és vastag fekete kéreg van rajta."

Forrás: Pörc - Magyar Delikát

A gyorspácolt sonka legyen tabu

Kocsis Jenőnek már a felmenői is hentesek voltak, mintegy másfél évszázada készítik saját termékeiket. Azt javasolja, csak olyan hentestől vásároljunk, akit ismerünk, és aki garantáltan magyar nyersanyagból, hagyományos eljárással készült sonkát árul.

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog