A tücskök a jövő egyik legfontosabb fehérjeforrásai - és alapanyagai- lehetnek, egyre népszerűbb a tücsökből készült liszt. De miért érdemes megbarátkozni a hatlábúakból készült fogásokkal?
A rovarok fogyasztása bevett dolog
A rovarevés természetesen egyáltalán nem újdonság. Körülbelül 2000 olyan rovart ismerünk, ami táplálkozástudományi szempontból hasznos. A világ 80 százaléka fogyaszt rovarokat több ezer éve, és míg például Thaiföldön természetes, hogy a köret ízeltlábú is lehet, Európa és az Egyesült Államok ódzkodik attól, hogy ezek a fehérjeforrások is bekerüljenek az étrendbe.
A tücsök gazdag fehérje- és vitaminforrás
Forrás: foodnavigator-usa.com
Megkérdeztünk egy szakembert is, hogy mit gondol a tücskök tápértékéről. Vági Zsolt táplálkozástudományi szakember megerősítette, hogy ez nem csak egy felkapott extrém trend. "A tücskök kiváló fehérjeforrások: 20-30 százaléknyi fehérjét tartalmaznak, szemben a marhahús 10-15 százalékos fehérjetartalmával" - mondja.
Ezenkívül jó hír a zsírszegény táplálkozás híveinek, hogy körülbelül 5 százalék a zsír bennük, míg egy sajtban ez az érték 45 százalék is lehet, tette hozzá. És akit még nem győztünk meg: háromszor annyi vas található a tücskökben, mint a marhahúsban. Ezenkívül a tücsök kalcium-, magnézium- és B12 vitamintartalma is magas.
Fenntarthatóság
A becslések szerint 2050-ben 9 milliárd ember él majd Földön, és a "hagyományos" fehérjeforrások nem lesznek elegendőek. A magas állati fehérjebevitelt igénylő étrendek (pl. paleo) szintén jelentősen növelik az ökológiai lábnyomunkat. A tücsöktenyésztés nemcsak táplálkozástudományi, hanem ökológiai szempontból is előnyös. A mikrojószágoknak ugyanis csak 6 hét kell, hogy elérjék a "vágósúlyukat", szemben a szarvasmarhák két évével. És ha már a teheneknél tartunk: a metánkibocsátás is elhanyagolható a rovarok esetében.
Nyers tücsök helyett: tücsökliszt
Mindezek ellenére a szakértők sem ajánlják, hogy ezentúl tücskökre vadásszunk a szabadidőnkben. A legáltalánosabb - és leginkább befogadható - tücsök-fogyasztási forma ma a liszt. A direkt erre a célra tenyésztett tücsköket megsütik, majd lisztté őrlik, más gluténmentes lisztekhez keverik (mivel gluténmentes, természetesen) és sütéshez használják.
Tücsöklisztből készült ételek (Forrás: bittyfoods.com)
Külföldön már nem számítanak nagyon különlegesnek a tücsökliszttel készült energiaszeletek, sütemények. A tücsökliszt hívei diós, földes ízről számolnak be, és ha markánsabb ízek is szerepelnek a receptben, állítólag nem is lehet észrevenni a különbséget.
Magyarországon egyelőre nem kaphatók tücsökliszttel készült élelmiszerek, de az USA-ban több brand is foglalkozik az előállításával (Bittyfoods, Chapul, Exo, stb.) Nem kevés energiát fektetnek a marketingbe, és arról számolnak be, hogy a tücsökliszttel készült ételek elfogadottsága lassan, de biztosan nő. Egy belga kutatás szerint azok közül, aki már egyszer kipróbálták a tücsköt, 92 százalék újra fogyasztana az ízeltlábúból.
Aki mégis egész példányokat látna szívesen a tányérján, inkább az afrikai sáskát próbálja ki, állítólag sütve egészen jó.
Tücsöklisztes receptek itt találhatók.