Tudtátok, hogy az eredeti brownie Chicago-ból származik? Pletykák szerint a sütemény úgy született, hogy a cukrász kifelejtette belőle a sütőport. Ma már ezer verziója ismert, a masszába hol teszünk lisztet, hol nem, a tetejére pedig valamikor csokimáz, máskor lekváros máz kerül, vagy dió, mandula, mogyoró, esetleg sajtkrém porcukorral kikeverve. Mi most Márk Szonja sós karamellás változtatát mutatjuk meg, amit a Makifood Főzőiskola tanoncainak készített el.
Hozzávalók 24 szelethez:
- 165 g sima búzaliszt
- 1 teáskanál só
- 2 evőkanál kakaópor
- 325 g 65-75 %-os étcsokoládé
- 225 g teavaj
- 1 teáskanál instant kávépor
- 445 g nádcukor
- 5 tojás
Hozzávalók a sós karamellhez:
- 320 g cukor
- 4 evőkanál víz
- 1 evőkanál friss citromlé
- 200 ml habtejszín
- 40 g vaj
- 1 teáskanál tengeri só
(Hozzávalók a tetejére: ízlés szerint Maldon sópehely, vagy hántolt mandula, dió.)
Elkészítés:
Először készítsük el a karamellt. Az első három hozzávalót tegyük lábosba. Közepes hőfokon melegítsük, hogy a cukor elolvadjon (ekkor még kevergethetjük). Kapcsoljunk magasabb fokozatra, és keverés nélkül forraljuk. A karamell akkor jó, ha világosbarnára változik a színe, ha sötétbarna, akkor valószínűleg már késő, és keserű lett. Húzzuk le a tűzről, és adjuk hozzá a tejszínt óvatosan, mert fröcskölni fog. (Ha nem tudjuk simára keverni, melegítsük újra, és addig keverjük, amíg a karamell egyneművé nem válik a tejszínnel.) Adjuk hozzá a sót és a vajat. Hagyjuk kihűlni.
A brownie-hoz vajazzunk és béleljünk ki egy kb. 20x30 cm-es, minimum 5 cm mély tepsit. Kapcsoljuk be a sütőt 175 fokosra. A lisztet, a sót és a kakaót szitáljuk egy tálba. Vízgőz fölött olvasszuk fel a vajat a csokoládéval, és oldjuk fel benne a kávét. Húzzuk le a tűzről, és keverjük bele a cukrot is. Dolgozzuk el benne a tojást két részletben, hogy teljesen egynemű masszát kapjunk. Forgassuk bele a lisztet. Simítsuk a masszánk felét az előkészített tepsibe, csurgassunk rá a karamellből, majd tegyük a fagyasztóba 10 percre. Simítsuk rá a maradék brownie masszát is. Süssük a sütőben 30 percig. Ha kihűlt a sütink, csorgassunk még karamellt a tetejére is és tegyük rá a diót, mandulát. Választhatjuk azt, hogy csak a tetejére csorgatunk a karamellből! Kockákra vágva tálaljuk.
Egy izgalmas és kevésbé ismert régió, Lille és környéke számos meglepetést tartogat. Francia konyha rajongók, figyelem!
A Pas de Calais régió a halakról, a tenger gyümölcseiről, a sajtokról és a bodzapálinkáról szól - nem csak olyan tételek, amelyek azonnal beugranak, ha a francia gasztronómiáról van szó.
A régió kulináris hagyományaiban a tenger közelsége sokáig nem hagyott nyomot a kikötővárosok kivételével, régen a kiterjedt erdőségek kincsei uralták a gasztronómiát. Amikor az erdőket kiirtották, hajdinát kezdtek termeszteni, amelyből nem kenyeret, hanem lepényt készítettek.
flickr.com - Rob124
A fesztivál, ahol mindenki kagylót eszik
A közelben van Boulogne Mer Sur, az ország legnagyobb halászkikötője, amelynek flottája évente 64 ezer tonna halat fog, és további 300 ezer tonna tengeri élőlény érkezik ide. A 110 hűtőháznak köszönhetően a friss halat akár egy napon belül eljuttatják Európa legtávolabbi sarkába.
Jön a birsalmaszezon! A birsalma illata parfümös, íze nyersen fanyar, de ha tudjuk, hogyan nyerhetjük ki belőle a legfinomabb ízeket, mesés lekvárok, édességek, levesek készülhetnek belőle.
A birsalmát kemény, rostos húsa miatt nyersen nehéz hámozni és szeletelni. Megpucolni egyébként nem is szükséges, egyrészt mert sok értékes tápanyagot veszítenénk ezzel, másrészt pedig a héj a későbbi sütés során is egyben tartja a megpuhult gyümölcshúst.
forrás: Edward Kimbler - Flickr.com
Legjobb, ha alapos, dörzsölős mosás után éles késsel negyedekbe vágjuk és enyhén citromos vízben 5-10 perc alatt félpuhára főzzük. Ezután már könnyebb eltávolítani a magházát és a további elképzelések szerint kisebb darabokra vágni, majd sütőben, vagy serpenyőben, vajon, vagy olívaolajon a fűszerekkel, mézzel megpirítani.
A birs aromás-parfümös, különleges íze nagyon jól érvényesül a lilakáposzta vagy fehérrépa társaságában Fűszeres aromájához jól illik a gyömbér, a hagyma, a fokhagyma, a római kömény, sőt a csípős ízek is. Sültek remek kiegészítője lehet például egy birsalmából készített fűszeres-csípős chutney.
Ha piacon vásároljuk, sárga, feszes héjú gyümölcsöt válasszunk, külső, molyhos védőrétegét ne dörzsöljük le. Párás, hűvös helyen, szárával lefelé szalmára sorakoztatva, papírral letakarva hetekig eltartható.
Birsalma tart
forrás: chatelaine.com
Ez a fogás a mediterrán életérzést hozza őssze a szezonalitással. Igazi tápláló étel, amiből érdemes jó sokat készíteni, mert biztosan el fog fogyni az utolsó morzsáig. A sütőtök és a sajt illata pedig, ami belengi az egész konyhát, talán az egyik legjobb dolog az őszben.
A lasagna "lelke" a sütőtök mellett a besamel mártás, amelyről ebben a posztban írtunk korábban.
Lasagna sütőtökkel
forrás: flick.com - Maggie Hoffmann
Vöröslencse. Táplál és melegít. Mindkét hatásra szükségünk lehet a mostanában jellemző hidegebb napokon. A vörös lencse már csak azért is az egyik legjobb választás, mert igen gazdag nyomelemekben, különösen magnéziumban, vasban. Javítja tehát az immunitást, mellesleg az anyagcserénket is. Ráadásul még csak be sem kell áztatni főzés előtt. Mi kellhet még?
Variáció 1. Vöröslencse és körteragu csirkével
Hozzávalók:
- 2 csésze vöröslencse, megmosva
- 1 fej vöröshagyma, felkockázva
- 1 szál sárgarépa felkockázva
- 1 zeller, felkockázva
- 1 babérlevél
- 1 kaukkfű ág
- 1-2 kiskanál kömény
- só és bors
- petrezselyem felaprítva
- 3 felső csirkecomb, kicsontozva, felkockázva (tartsd meg a csontokat)
- zöldség-vagy csirkeleves alap
- 1 körte, apróra kockázva
- olívaolaj sütéshez
Elkészítés:
Forrósíts olajat egy serpenyőben és párold benne kicsit a mirepoix-t (hagyma, zeller, sárgarépa). Add hozzá a csirkecsontot es főzd további 2 percig. Add hozzá a vöröslencsét, a fűszereket, a levesalapot es forrald fel őket, majd vedd lejjebb a lángot. Főzd, míg a lencse megpuhul es közvetlenül tálalás előtt vedd ki a csontokat és keverd bele a felkockázott körtét.
A csirkecomb elkészítése:
Töröld szárazra a csirkecombot. Sózd és borsozd meg mindkét oldalát. Forrósíts fel egy panini serpenyőt és süsd a bőrös résszel lefelé, míg barna és ropogós nem lesz. Hintsd meg őrölt köménnyel, vágd falatnyi csíkokra és tálald a lencseragu tetején. Díszítsd aprított petrezselyemmel.
Variáció 2. Vöröslencse fetagombócokkal
Hozzávalók a fetagombóchoz:
- 2 db tojás
- 125 g fetasajt
- 1 evőkanál petrezselyem
- 1 csésze zsemlemorzsa
- 2 evőkanál tej és még egy kevés, ha szükséges
- bors
- sütéshez szabadon választott olaj
Elkészítés:
Az előző ételből hagyd ki a csirkét. Helyezz minden hozzávalót a robotgépbe es keverd őket, míg egyenletes keverékké állnak össze. Formálj kis labdákat belőlük, kisebb tojás nagyságúakat. Melegíts nagyon kevés olajat egy serpenyőben, és süsd a labdákat közepes lángon, míg enyhén megbarnul a külsejük.
röslencvö