Ez történik, ha egy gasztroblogger körülnéz a hűtőjében, és ezeket az alapanyagokat fedezi fel benne: padlizsán, spenót, túró. Selectfood receptje.
Padlizsános-spenótos-túrós cannelloni
A PlantLife egy "öko vegán" ételműhely a Hollán Ernő utcában, ahol főként élő ételek készülnek. Kis üzem és vendéglátóhely egyben, ahová nemcsak egy egészséges menüért, hanem életmódtanácsokért is be lehet térni.
A Plantlife 2015. májusában indult, családi vállalkozásként. Ötletgazdája, Repka Ági (a Makifood főzőiskola egyik oktatója) egy olyan helyet szeretett volna nyitni, ahol minél környezettudatosabb, etikusabb és egészségesebb ételek készülnek.
Ági eredetileg közgazdász, és 2010 óta állítja össze étrendjét 80-100%-ban nyers vegán ételekből. Könyvekből, internetről, külföldi utazások alkalmával és a konyhában szerezte a nyers vegán étkezéssel kapcsolatos tudását. "A nyers vegán étkezésben ételeinket nem hevítjük 41°C fölé, így nem vesznek kárba az értékes enzimek és tápanyagok, az íz- és illatanyagok. Nem üres kalóriákat fogyasztunk, hanem tápanyagban gazdag ételeket".
Mit eszik a magyar gyerekek többsége legszívesebben ebédre? Hipotézis nélkül, készítettünk egy mini-körképet. Szúrópróbaszerűen megkérdeztünk mindenhol két 8-12 éves gyereket. Ezeket válaszolták, habozás nélkül.
1. Salgótarján
Fokhagymás hús rizzsel, mondta az egyik, rántott hús sültkrumplival, mondta a másik gyerek.
2. Nyíregyháza
A rántott hús-sült krumpli kombó és csokis palacsinta lett a befutó.
3. Kiskunhalas
Sajtos melegszendvics (a főtt ételek között nincs kedvenc) és húsleves.
4. Kaposvár
Rántott hús sült krumplival és bolognai spagetti.
5. Balaton
Sonkás-kukoricás pizza és rántott hús sült krumplival.
6. Győr
Sajttal és spenóttal töltött tortellini és pizza.
7. Miskolc
Rántott húst mondott mindkét család gyermeke.
8. Debrecen
Lasagne és rántott hús.
9. Budapest
Rántott hús vagy rántott cukkini és húsleves.
A győztes tehát a rántott hús lett, de végignézve a válaszokat, egyértelműen dobogós lenne a bolognai, a pizza és a húsleves (legfeljebb holtversenyben egymással). Ettől kezdve már csak két dilemma marad: törekedjünk-e arra, hogy ezeket a lehető legegészségesebb módon készítsük el, vagy a kedvenc ételek esetén nyugodtan maradjunk a hagyományos receptnél? Mennyire igyekezzünk befolyásolni gyermekeink ízlését? Utóbbi talán nem kérdés, az elsőn lehet vitatkozni...
Korábban megjelent receptjeink:
"Ez a gyors tésztaétel egyike azon receptjeimnek, amiket első alkalommal amolyan "ad hoc" jelleggel ütöttem össze abból, ami éppen rendelkezésemre állt, de a sikerre való tekintettel később rendszeresen újrázásra került" - írja Mindenmentes Nóri nekünk egyik új, idei receptjében. "Nem csoda, hiszen ebben a tál tésztában annyi minden van, amit szeretünk: sült padlizsán, paradicsom, fokhagyma és egy kevés miso. Utóbbiról annyit kell tudnod, hogy ez egy fermentált szójakrém, amit nem érdemes kihagyni, mert általan nemcsak finomabb lesz az étel, gyakorlatilag az összes esszenciális aminosav megtalálható benne.
Ez az a recept, ami meghódította az egyébként tésztaételekért nem igazán rajongó férjemet is."
Gyors padlizsános tészta misoval, paradicsommal, fokhagymával
Hozzávalók 4 személyre:
- 250g (gluténmentes) tészta
- 1 nagyobb padlizsán, megmosva és kb. 2x2cm-es kockákra vágva
- 4 nagy hámozott paradicsom, kockákra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, apróra szeletelve
- opcionálisan apróra vágott újhagyma és őrölt gyömbér
- 1 kávéskanál fehér miso (ha tartasz a génmódosított szójától, vegyél bio terméket)
- jó minőségű olívaolaj a sütéshez (padlizsán esetén ez nagyobb mennyiség lesz!)
- tengeri só
- szezám olaj
Elkészítés:
A tésztát főzd meg a gyártó utasítása szerint. Egy nagy serpenyőben hevítsd fel az olívaolajat, majd futtasd meg rajta a fokhagymagerezdeket és az újhagyma szeleteket.
Dobd a fokhagymás olajra a padlizsán kockákat és magas hőfokon, megforgatva süsd őket addig, amíg pirulni kezdenek. Süsd őket több részletben, hogy ne párolódjanak, hanem piruljanak. Add a padlizsánhoz a kockázott paradicsomot, várj pár percet, hogy a paradicsom is átsüljön, tegyél rá gyömbért, ha szereted, majd kapcsold le a tűzhelyet.
Keverd a sült zöldségekhez a miso pasztát. Ha nem találod elég krémesnek, nyugodtan adj hozzá kis mennyiségekben vizet.
Kóstold meg, és igazíts a sózáson. A végén egy fújásnyi szezámolaj tovább fokozhatja az ízeket.
Forgasd össze a tésztát a zöldségekkel és már kész is!
Talán egy kicsit nehéz étel, tekintettel a melegre. A jövő hétre viszont érdemes feltankolni belőle, mert simán lehet, hogy az iskolakezés miatt nem lesz időnk sokat bíbelődni a konyhában.
"Szeretem a lasagnékat. Ez a mostani abban különbözik az elődjeitől, hogy valamivel könnyedebb változat, mert nem tettem bele besamelmártást, helyette natúr joghurtot használtam" - írja a Selectfood blog szerzője. "Erősen gondolkozom, hogy melyiket szeretjük jobban a felsoroltak közül, de nem tudok dönteni. Más-más ízvilág, és mindegyik nagyon finom - túlzás nélkül."
Spenótos-marhahúsos lasagne light