A PlantLife egy "öko vegán" ételműhely a Hollán Ernő utcában, ahol főként élő ételek készülnek. Kis üzem és vendéglátóhely egyben, ahová nemcsak egy egészséges menüért, hanem életmódtanácsokért is be lehet térni.
A Plantlife 2015. májusában indult, családi vállalkozásként. Ötletgazdája, Repka Ági (a Makifood főzőiskola egyik oktatója) egy olyan helyet szeretett volna nyitni, ahol minél környezettudatosabb, etikusabb és egészségesebb ételek készülnek.
Ági eredetileg közgazdász, és 2010 óta állítja össze étrendjét 80-100%-ban nyers vegán ételekből. Könyvekből, internetről, külföldi utazások alkalmával és a konyhában szerezte a nyers vegán étkezéssel kapcsolatos tudását. „A nyers vegán étkezésben ételeinket nem hevítjük 41°C fölé, így nem vesznek kárba az értékes enzimek és tápanyagok, az íz- és illatanyagok. Nem üres kalóriákat fogyasztunk, hanem tápanyagban gazdag ételeket”.
Ági azt vallja, hogy az ételt élvezni kell, de nem az egészségünk, más emberek vagy a természet kárán. Ezt még a kis műhely berendezésénél is szem előtt tartották: a régi bútorokat újrahasznosították, a lámpabúrák is saját alkotások.
Bio, helyi, szezonális
A Plantlife-ban egyelőre keddenként várja a vendégeket, ilyenkor többféle főétel, édesség, ital, aszalvány közülválaszthatunk. Tévedés azt gondolni, hogy a nyers vegánok kizárólag magokon és salátákon tengődnek, változatos alapanyagokat használnak az ételekhez. (Korábban már írtunk erről).
Ági ehető virágokkal, vadnövényekkel, és olyan természetes alapanyagokkal is bővíti a hozzávalók körét, mint például a cékla- és csipkebogyópor. Késő ősszel és télen a különféle gyökérzöldségek, a tök, a savanyú káposzta és a fermentált ételek lesznek a főszerepben, és melegítő fűszerekkel turbózza fel a fogásokat. Mivel néhány citrusféle kivételével a hazai termékekre alapozza a kínálatot, biztos, hogy télen nem lesz paradicsomos étel a kínálatban.
Az alapanyagokat a Csörsz utcai biopiacról vagy olyan kistermelőktől szerzi be, akiket személyesen ismer, ezenkívül nyár óta egy 800 méteres budai kertben termeszt zöldségeket és gyümölcsöket, hogy az étel útja a "földtől az asztalig" a lehető legrövidebb legyen.
Nassolás büntetlenül
A konyhában nyers vegán szezonális torták, piték, csokis bonbonok is készülnek, édesítésre Ági agavét, nyírfacukrot, aszalt gyümölcsöket használ. "Egészséget támogató" hozzávalókat is belecsempész az édességekbe, így olyan ízpárosítások születnek, mint a spirulina-menta, maca gyökér-rózsa, és goji bogyós-aszalt diós sütemény is készül.
A desszertekhez nyers kakaót használ - míg az ipari feldolgozás esetén 100-140°C-on pörkölik a kakaót, a nyers kakaót lassan fermentálják és maximum 42°C-on szárítják, így sokkal jobban megőrzi antioxidáns- és tápanyagtartalmát, meséli Ági.
A nyers ételeket akkor is érdemes kipróbálni, ha egyébként nem szeretnénk lemondani a húsról vagy a tejtermékekről, csak színesíteni szeretnénk az étrendünket, vagy csökkenteni szeretnénk a cukor-, vagy a fehér liszt fogyasztását. A Plantlife-ba nemcsak enni, hanem beszélgetni is be lehet jönni, Ági szívesen osztja meg a kertészkedéssel, otthoni csíráztatással, életmódváltással kapcsolatos tapasztalatait is. A Plantlife keddenként tart nyitva.
Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet sütés és főzés nélkül egészséges és finom desszerteket készíteni, gyere el Repka Ági "Nyers édességek" kurzusára! Részletek és jelentkezés itt!