Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Ilyen kánikulában bevalljuk, egyáltalán nincs kedvünk bekapcsolni a sütőt. Persze kalóriát bevinni ilyenkor is kell, eljött tehát a saláták ideje. És hogy ne legyenek olyan unalmasak, megosztjuk Maki két egzotikus salátaöntetének receptjét.

Az ázsiai öntetek intenzív ízvilágáért többek között a szójaszósz felelős, ami a fermentált ételekhez tartozik. Fermentált, vagyis erjesztett szójababpasztából készül, alapvető hozzávaló az ázsiai konyhában. Azt pedig valószínűleg mindenki tudja, hogy nagy melegben a csípős ételek hűtenek, érdemes ilyenkor feszegetni a határainkat!

Korábbi, egyszerű, de izgalmas dresszingeket bemutató posztunk folytatása következik.

"Ázsiai" öntet

A bográcsozás nyolc pontja, receptek

Nyáron előbb-utóbb minden társaságban előkerül egy bogrács, aminek a használatához két dolog kell, egy tökéletes recept és tippek az étel elkészítéséhez. Megkérdeztük a Zánkához közeli Tagyon Birtok háziasszonyát, Veres Zsuzsát,okosítson ki minket ezen a téren. 

Öreglebbencs, ahogy apukámtól tanultam

Hozzávalók 8 főre:

  • 50 dkg tészta (lebbencs)
  • 1,5 kg burgonya
  • 30 dkg füstölt szalonna
  • 4 közepes fej vöröshagyma
  • 50 dkg füstölt kolbász (elhagyható)
  • 2 közepes db hegyes erős paprika (ízlés szerint)
  • fűszerpaprika ízlés szerint
  • 3 ek disznózsír
  • só ízlés szerint
  • kb. 1 l víz


Elkészítése:

A szalonnát és a hagymát kis kockákra felvágjuk. A krumplit megpucoljuk és felkockázzuk. Ha kolbászt is teszünk bele, felkarikázzuk.
A zsíron töpörtyűre pirítjuk a szalonnát, kiszedjük, félretesszük.
A visszamaradt zsíron - óvatosan kevergetve, mert törik! - alaposan, egyenletesen megpirítjuk a tésztát, majd ezt is kiszedjük, félretesszük. (Egyes renitens példányok gyorsabban pirulnak, mint a többiek, ezeket közbe-közbe kiszedegetjük, hogy azért ne égjen meg.)
Elegendő zsírunk maradt, amiben párolni kezdjük a hagymát. Kisvártatva hozzáadjuk a kisült szalonnát, a kolbászt és a csípős paprikát. 3-4 perc után felöntjük kevés vízzel. Megsózzuk, és lefedve addig pároljuk, míg a hagyma puha - pépes nem lesz (újabb 5-6 perc).Ekkor meghintjük a pirospaprikával, alaposan elkeverjük benne a krumplit, újból vizet öntünk alá (sózzuk, ha kell), és ekkor óvatosan belekeverjük a tésztát is.
Fedő alatt, kisláng mellett mindent puhára párolunk, ez 20-25 perc. Ízlés szerint hagyhatunk alatta levet, a tészta kihűlve úgyis felszívja mindet.

Klasszikus lecsó bográcsban (szintén 8 főre)

Hozzávalók:

  • 15 dkg füstölt szalonna
  • 1 kg paradicsom
  • 2 kg paprika
  • 2 db hegyes erős paprika
  • 1 kg vöröshagyma
  • 3 ek napraforgó olaj
  • só ízlés szerint

Elkészítése:

A hagymát és a paradicsomot felkockázzuk, a paprikát karikára vágjuk (paprikából enyhén piros színűt is vegyünk). A bográcsba egy kis olajat teszünk, és a szalonnát üvegesre sütjük. Majd hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, amit pár percig fonnyasztunk. Ezután a paprikát és a paradicsomot keverjük bele. Addig főzzük, amíg a paprika meg nem puhul. Tálalás előtt összefőzhetjük felvert tojással, vagy kínálhatjuk kenyérrel.


Tippek a bográcsozáshoz:
1. Mindenekelőtt számítsunk rá, hogy a bográcsban főzés hosszabb időt igényel, mint a konyhai. Készüljünk fel tehát türelemmel, ez nem egy rohanós műfaj.
2. A jó bográcsos főzés alapja a jó tűz. Erre a célra a legalkalmasabb az akácfa.
3. Igyekezzünk szélcsendes helyet keresni!
4. Nem mindegy, milyen magasra állítjuk az edényünket. Ha magasra tesszük, akkor logikus, hogy lassabban fog főni az étel. Ha lent, akkor gyorsabban. Utóbbinál különösen fontos, hogy gyakran kevergessük, nehogy leégjen.
5. A fokozatosságra is és egyenletességre is törekedni kell. Nem szabad, hogy túl nagy legyen a láng, mert akkor hamar megég az alapanyag, de az sem jó, ha már a parazsunk csak pislákol, mert így sosem készül el az étel, az éhes ember pedig veszélyes
6. Az alapanyag megválasztása bográcsozásnál is nagyon fontos. A jó háztáji zöldség és húsféle nem csak különleges ízt, hanem különleges hangulatot is ad az ételhez.
7. Ami a bográcsot illeti, választhatunk olyat, ami lent szélesedik, de olyat is, ami fentebb széles. Az étel ugyanolyan ízletes lesz mindkettőben. Vigyázat, első használat előtt nem elég elöblíteni az üstöt! Minden bográcson rozsdásodás elleni védőmáz van. Az első használat előtt az edényt kívül-belül zsírral vagy étolajjal kell bekenni és a bevonatot szabadban rakott erős tűzön ki kell égetni, utána pedig a bográcsot finom kőporral vagy homokkal át kell súrolni, amíg fényes nem lesz. Ezután jöhet a mosószeres vízes, alaposan mosogatás, majd az öblítés.
8. A jó hangulatról a finom borok is gondoskodhatnak, amiből az ételbe is kerülhet 

 A Tagyon Birtok a Nivegy-völgyben, a Hegyestű lábánál található, mely része a Balaton-felvidéki Nemzeti Parknak.  A terület közel 4 hektár, mely 60 gyümölcsfát,valamint 3 hektár új és régi telepítésű szőlőt foglal magában. A tulajdonos saját gondozású 600 négyzetméteres konyhakertjében, több mint 30 különféle zöldség, és fűszernövény biztosítja a friss alapanyagot a családnak és a barátoknak. A növénytermesztést vegyszerek felhasználása nélkül, hagyományos módszerrel végzik, ahogy a nagyszüleitől tanulták. Az itt termesztett zöldségekből, gyümölcsökből, falusi vendégasztallal, házi készítésű ételekkel, balaton-felvidéki és balatonfüredi borokkal várják vendégeiket. Az evés-iváson kívül rendszeresen szerveznek kirándulást, bicikli túrákat, vitorlázást.  

Amit nem akartál tudni a fagyiról

Tudjuk, hogy nem feltétlenül egészséges, hogy a gyümölcshöz sokszor nem sok köze van, és hogy jócskán található benne cukor - mégis elcsábulunk. De mi van valójában a fagyiban és a dobozos jégkrémekben? És hogyan lehet otthon könnyen és egyszerűen elkészíteni?

A fagylalt hagyományosan az ízét biztosító természetes alapanyagok mellett tejszínből, tejből, tojássárgájából és cukorból készül. Ma már szinte lehetetlen ilyen összetevőkből álló fagylaltot találni, néhány kivétellel. Az ízeket aromák, a tejszínt és a tojássárgáját helyett növényi zsiradékokkal és más készítményekkel helyettesítik, a tej pedig vízzel felhígítva kerül a termékekbe.

És ez legális, a jogszabályok szerint simán lehet jégkrémnek nevezni olyat is, ami a a hagyományos hozzávalókat szinte alig tartalmazza. Így könnyen előfordulhat, hogy a vaníliafagyi sosem látott vaníliát, és a málna- vagy eperjégkrémnek sincs semmi köze az eredeti gyümölcshöz.

Leves a bulik másnapjára

A hideg, savanykás levesek néha életet mentenek. Zöld múzsa avokádós-uborkás-cukkinis levesét természetesen nem csak bulik után ajánljuk, hanem minden olyan meleg napra, amikor gyorsan szeretnénk valami hűsítő finomságot enni.

"Az ételbe szánt alapanyagokat két felé veszem" - írja a Zöld múzsa blog szerzője, Ludvig Nicolette. "Az egyikbe kerül a zsiradék (olívaolaj, kókuszzsír, vaj, plusz a fűszerek), a másikba pedig azok a zöldségösszetevők, amik nem feltétlen igényelnek hőkezelést. A kész étel  nem sorolható szigorúan véve a nyers ételek közé (de minek is akarnánk bárhová sorolni), mégis ízeiben közelebb áll főtt társaihoz. Ez a hűsítő, krémes nyári leves így készült, próbáljátok ki!"

Avokádós uborka-cukkini leves kaporral vagy anélkül

 

Hozzávalók 4 főre:
- 1 db érett avokádó (meghámozzuk, eltávolítjuk a magját és felkockázzuk a húsát)
- 2 db (kb. 10 cm-es) uborka
- 1 db kicsi cukkini
- 1 ek. kókuszolaj
- 1 kisebb fej főzőhagyma, kis kockákra vágva
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 citrom leve
- só, citrombors
- pár csepp paprikamag ét-és salátaolaj (lehet a csípős változat is)
- higításhoz növényi tej
- tálaláshoz friss kapor, pirított tökmag
- csilipaprika-őrlemény (ha csípőset szeretnénk)

Elkészítése:

1) Egy kisebb lábasban a zsiradékon üvegesre párolom a hagymát és a fokhagymát és enyhén sózom. Egy fél pohár vizet is öntök alá, hogy ne égjen meg. Miután elkészült megvárom, hogy picit visszahűljön.

2) Közben a többi alaanyagot - uborka, cukkini, avokádó - hámozom/aprítom és egy tölcséres turmixba töltöm. A kihűlt hagymás alapot is ráöntöm.

3) Turmixolás közben a növényi tejet folyamatosan adagolom, míg a kívánt állagot el nem érem. Az avokádó selymesen lágy, krémes konzisztenciát fog adni a levesnek.

4) A végén öntöm hozzá a citrom levét és ízlés szerint sózom, borsozom. Csilipaprika-őrlemény is kerülhet bele, de nálam most a SOLIO paprikamag salátaolaj nagy kedvenc, ezért pár cseppet abból adtam a leveshez, annak is a csípős változatából.

5) Tálaláskor kaprot és pirított tökmagot szórhatunk a tetejére. Érdemes néhány órával az étkezés megkezdése előtt elkészíteni, így az ízek összeérnek és van a levesnek  ideje megfelelő hőmérsékletűre visszahűlni. Ugyanezt persze pár szem jégkocka is elvégezheti.

Az egyik leginkább megosztó étrend a nyers vegán. Akik így étkeznek, nem vesznek magukhoz semmilyen állati eredetű táplálékot, és nem hevítik az ételt 42 fok fölé. Korábbi posztunkból kiderült, hogy a nyers vegánok nemcsak salátán és magokon élnek, Repka Ági, a Répakonyha blog szerzője és a Makifood főzőiskola oktatója a saját tapasztalait is megosztotta a témában.

Ha mindezt túl szélsőségenek érettük, akkor is érdemes beiktatni egy-egy nyers vegán étkezést vagy napot, a szervezetünknek kész felüdülés az élő, növényi táplálék. És hogy ez nemcsak nyers zöldségeket jelent, arra itt a bizonyíték.

Az ételt Repka Ági Nyers vegán főzőkurzusán is elkészítettük, és akármilyen hihetelen, nagyon laktató volt.

Zöldségrakottas diópástétommal és tyúkhúrpestóval

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog