"A mángold az egyik legértékesebb zöldség, amit főleg nyersen kellene fogyasztani, mert úgy hasznosulna legjobban, de megfőzve is kiváló" - írja Vivienne Agrillo, gasztrobloggerünk. "K,A,C,E,B1,B2,B3,B5,B6 vitamint, magnéziumot,mangánt,káliumot,
Mángoldos sütőtök-krémleves csicseriborsóval
Hozzávalók:
- 1 kisebb sütőtök
- egy csokor színes mángold
- fél póréhagyma
- 1/4 kg csicseriborsó
- kókuszolaj
- 2 ek. szezámmag
- 1 csokor petrezselyem
- szezámmagolaj
- só
Elkészítés:
A csicseriborsót egy éjszakára beáztatom. Másnap leszűröm, átmosom és vízben megfőzöm körülbelül 1 óra alatt. (Érdemes főzéskor hozzáadni kombu alga darabokat, hogy növeljük az asványi anyag tartalmat.)
Közben a megmosott mángoldot forrásban lévő vízbe dobom, pár perc után leszűröm, de a vízet félreteszem.
Egy evőkanál kókuszolajon megpirítom a felaprított pórét, majd hozzáteszem a felkockázott sütötököt és a felvágott főtt mángoldot.
Pirítok rajta egyet, majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje a zöldségeket. (Én ehhez a mángold fözővizét használom.)
Körülbelül 30 percig fözöm, majd botmixerrel ledarálom.
Egy darálógépbe teszem a szezámmagot, a sót, a petrezselymet, és ledarálom. (Én erre a célra elektromos kávédarálót használok.) Ebből egy zöld gomasio (szezámsó) lesz, amivel később bármilyen ételt lehet ízesiteni.
Egy serpenyőben, kókuszolajon megpirítom a főtt csicseriborsót, majd megforgatom a szezámsóban.
Egy mély tányérba szedem a krémlevest, a közepére kanalazom a csicseriborsót, bőven meglocsolom szezámolajjal. Nagyon laktató.
Ez egy tökéletes, szezonális őszi köret, amelyben két olyan hozzávaló találkozik a tányéron, amelyekről elsőre azt gondolnánk, soha nem fognak közelebbi kapcsolatba kerülni egymással. A savanyú káposzta és a birsalma duója elképesztően jól illik vadhúsokhoz, házi kolbászokhoz és sültekhez is. Maki Stevenson, a Makifood főzőiskola alapító-séfjének receptjét könnyű elkészíteni, és 100 százalékosan az őszről szól.
Savanyú káposzta birsalmával
Hozzávalók: (köretként 6-8 főre)
Fotó: Edward Kimbler /Flickr.com
A sötét és hűvös őszi estéken az egyik legjobb program egy beszélgetős, falatozós összejövetel. Maki Stevenson séf, a Makifood főzőiskola vezetője egy olyan fogást ajánl, ami szezonális hozzávalókból készül, felmelegít, ráadásul nem kell miatta órákat tölteni a konyhában.
Maki azt tanácsolja, hogy a lehető legjobb minőségű sajtot vegyük meg az ételhez, hiszen nem kell sok a sajtból. Ez az étel a dekadenciáról szól, ezúttal ne a kalóriákat számoljuk, hanem élvezzük az ízeket!
Sült tök sajttal
Fotó: Sarah Sammis/Flickr.com
Hozzávalók:
(Köretként 6 főre, főételként 4 főre)
- 1 db közepes méretű sütőtök (gömbölyű, kevés levet tartalmazó fajta, pl. Hokkaido tök - a pézsmatök pl. nem jó ehhez a recepthez)
- 2 dl főzőtejszín (12 %-os)
- 130 g sajt (bármilyen, ami könnyen olvad - Gruyere, Ementali és parmezán, lereszelve.)
- egy vagy két teáskanál vaj
- tengeri só (nem kell sok, a sajt is sós)
- frissen őrölt bors
- friss szerecsendió
Elkészítése:
Melegítsük elő a sütőt 200 Celsius fokra.
Vágjuk le tök tetejét, kb. kétujjnyival a szár alatt. Ne dobjuk ki a tetejét!
Kanalazzuk ki a magokat és a puha belső részeket. (A magokat mossuk meg és tegyük el, hogy később megpirítsuk).
Öntsük az összetevőket a tök belsejébe.
Tegyük a tököt egy öntöttvas edénybe, helyezzük vissza a tök tetejét, és süssük 40 percig. A sütési idő függ a tök méretétől, és akkor van készen, amikor a tök és a sajt kezd megbarnulni.
Egy nagyobb kanállal merjük ki tölteléket, amíg a sajt meleg.
Tudjuk jól, a tészták népszerűsége töretlen. Ezen belül is a bolognai spagetti bizonyára mindent visz. De hasonló hírnévnek örvend a carbonara spagetti is, illetve a pesztós öntetekkel feldobott tészták. Miközben új és új izgalmas ízeket kapunk a bloggerektől, séfektől, egyre többen kötelezik el magukat a színes tészták mellett. De mitől színes a penne, a fusilli és a tagliatelle?
Mielőtt megkérdeztünk néhány szakembert, biztosak voltunk benne, hogy valamilyen mesterséges színezék lesz a válasz. De nem.
"A helyzet nagyon egyszerű, a tészták a zöldségektől, gyümölcsöktől, fűszerektől színesek" - mondja Molnár Kata Orsolya, a Makifood Főzőiskola egyik oktatója. "A cékla halvány pirosra vagy bordóra festi a tésztát, a répa sárgás ízt kölcsönöz neki, a paradicsomtól természetes módon piros lesz, a spenóttól pedig zöld. Mi a főzőkurzuson nyersen lereszeljük a zöldségeket, készítünk belőlük egy pürét, amit a levének egy részével hozzáadunk a tojáshoz. Ezt aztán persze beledolgozzuk a házi tésztánkba, a szaggatás után pedig az egész együtt fő meg."
Jó, jó, de a bolti tésztánál biztosan más a helyzet, gondoltuk. Ha mások nem, hát a gyártók biztosan különböző adalékanyagokkal mérgeznek minket. Megkérdeztünk egy másik szakembert. Az ő válasza is megnyugtató volt.
"Ma már a bolti tésztákat is zöldségekkel színezik" - mondta el Vági Zsolt, dietetikus, táplálkozáskutató. "Kevesen tudják például, hogy a fekete színhez tintahalat használnak, illetve az élénk sárga színű tésztákhoz curryt, kurkumát. Az ételfesték már egyáltalán nem divat."
A szakember szerint tehát a színes tészták vásárlásánál nem kell árgus szemekkel az összetevők listáját böngészni. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy ha tojásos tésztát veszünk, akkor mélyalmos tojásból készült terméket válasszunk, illetve az egészségünk szempontjából a teljes kiőrlésű durumlisztből a legjobb választás.
(A Makifood Főzőiskola színes olasztészta kurzusa november 6-án este lesz. A tervezett menü: Pasta Italiana – Tészta alaprecept (Giorgio Locatelli), Tagliatelle tricolore con ricotta e noci – Diós-ricottás tagliatelle, Pasta colorata – Színes tészta, Séfcsirke sütőtökös raviolija és Spaghetti alla carbonara.)
A tematikus kávézók nem számítanak újdonságnak a tengerentúlon, itthon azonban még csak kevés olyan hely van, ahol a tulajdonos személye, érdeklődési köre is megjelenik egy hely arculatában és kínálatában. A MADAL Espresso & Brew Bar Budapest talán legnyugodtabb helye, a mottó pedig az, hogy "jó kávé, jó karma".
A budapesti Madal Cafe amellett, hogy a különleges kávékészítési módok iránt érdeklődő ínyenceknek is kiszolgálja, egy keleti tanító filozófiáját választotta központi motívumnak. A tulajdonosok ugyanis - Repka Péter és "Gunagriha" Sri Chimnoy békefilozófus tanítványainak vallják magukat, és mesterükről nevezték el a kávézójukat is. (A Madal a Mester beceneve.). A spiritualitás mellett a sport, pontosabban a futás köti össze őket, azt vallják ugyanis, hogy a futás is egyfajta meditáció.