A karácsony utáni időszak már nem a nagy közös vacsorák ideje, ilyenkor jönnek-mennek a rokonok, a barátok. A komoly fogások helyett érdemes többféle vendégváró falattal készülni. Ez a lazacpogácsa főfogásnak és az italokat kísérő ételnek is beválik, szilveszteri buliba is ajánljuk.
A hal gribiche-szósszal, a francia konyha egyik híres mártásával az igazi. A tojás, mustár, kapribogyó, majonéz, kovászos uborka és tárkony felhasználásával készülő hideg szószba most lime is került. Egy kis mediterrán hangulatot csempészhetünk vele a télbe.
Lazac "pogácsa" lime gribiche-mártással
(forrás: Flickr.com-High Over Happy)
Előtel. Valaki szerint úri passzió, mások szerint elengedhetetlen része a menüsornak. Ha valamikor, akkor karácsonykor nem érdemes kihagyni, mi legalábbis erre szavazunk. Többségünk ráadásul ilyenkor szívesen kipróbál valami új, pikáns, izgalmas ízvilágot. A menü összeállításakor sok minden múlik az előételen. Ha jó a választásunk, jó a recept, és (követve az instrukciókat) az elkészítést is siker koronázza, némileg csillapítja az vendégsereg étvágyát, de közben kedvet csinál a folytatáshoz. Íme egy tuti tipp, egyenesen Maki séf konyhájából.
Pikáns lazacfalatkák
Hozzávalók 4 főre:
2 ek. tamarindpaszta
2 ek. gyömbérpüré
1 ek. paradicsompüré
1 tk. fűszerkömény
1 tk. örölt édeskömény
1 tk. füstölt paprika
2 darab friss lazacfilé, kb. 8 cm hosszú és 4 cm átmérőjű
1 tk. extraszűz olívaolaj
1 tk. mák (opcionális)
Só, bors
Szeretjük a céklában, hogy azon túl, hogy egész télen könnyen elérhető, igen változatos módokon lehet elkészíteni. Mindenmentes Nóri Konyhájából egy édeskés-savanykás krém receptjét kaptuk meg. Ez a diós-narancsos céklakrém élénk színével bármikor az asztalunk dísze lehet. Kínálhatjuk mártogatósnak friss zöldségek, vagy sós ropogtatni való falatok mellé is.
Tipp: Ha esetleg marad belőle 1-2 evőkanálnyi, új életre kelthetünk vele egy adag hummuszt: a végeredmény pikáns, halvány rózsaszín céklás hummusz lesz.
Diós-narancsos céklakrém
Nem találtad még ki, mi kerüljön az idén az ünnepi asztalra? Arra biztatunk, hogy ne maradj a jól bevált, és talán unalmassá vált fogásoknál, hanem próbálj ki valami újat az idén! Például kacsacombot. Egy izgalmas recept következik Selectfoodtól, amelyben a kacsacombok olyan hozzávalókkal készülnek, mint a szilva, a fokhagyma vagy a csillagánizs.
Szilvával és fokhagymával sült kacsacombok, sült almás burgonyapürével
Hozzávalók 4 főre:
8 db kisebb kacsacomb
1 ek. szecsuáni bors
1 kk. fekete bors
fél csillagánizs
8 db szegfűszeg
tengeri só
néhány rozmaringlevél
1 fej fokhagyma gerezdjeire szedve, héjában hagyva
combonként 3-4 db szilva (most fagyasztott)
1 db kezeletlen héjú narancs hámozókéssel lefejtett héj
Legtöbben annyit tudunk a megfelelő borválasztásról, hogy fehér húsok mellé fehér, vörös húsok mellé vörösbor illik. A tökéletes döntéshez azonban ez egy kicsit kevés. Úgyhogy megkérdeztünk egy sommelier-t.
„A borválasztás egyáltalán nem egy egyszerű kérdés” - mondja Póta Richárd, sommelier. - „Rengeteget számít a szőlőfajta, a borvidék, a szüretelés ideje, az érlelés módja, a savtartalom, alkoholtartalom, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ráadásul az sem mindegy, hogy a húsételt hogyan készítjük el, hogyan fűszerezzük, illetve hogy milyen köret és szósz készül mellé. Van azonban néhány alapszabály, amit le lehet szögezni.”
1. Tengeri halak és vegetáriánus ételek
Akár párolva, akár grillezve készítjük el a halat, friss, citrusos, gyümölcsös ízvilágú, lendületes, száraz fehérbor passzol hozzá, alacsony alkoholtartalommal (csakúgy, mint a vegetáriánus fogásokhoz). Ilyenek lehetnek például a balaton felvidéki rajnai rizlingből, a mátrai zöldvelteliniből, a csopaki olasz rizlingből, vagy az etyeki sauvignon blancból készült reduktív vagy rövid ideig ászkolt borok.
2. Édesvízi halak
A ponty az egyik legelterjedtebb édesvízi halfajta, itthon legtöbbször rántva vagy vajon sütve fogyasztják. A húsa sokkal zsírosabb és sötétebb, mint a tengeri halfajták általában. Ezért ehhez mindenképp közepes testű fehér bor illik. Kiváló ötlet például egy tartalmas badacsonyi szürkebarát, vagy egy soproni fehér burgundi, melyek régi nagy ászokhordós érlelésűek.
Forrás: Tagyon Birtok Facebook oldala
3. Szárnyasok
A sült csirkéhez vagy a pulykából készült ételekhez közepes és nagyobb testű fehérbort érdemes választani, ami lehet 1- 2 éves új és használt ászokhordós érlelésű chardonnay, fűszeres tramini, hárslevelű. Körettől és szósztól függően a hazai borfajták közül választhatunk egy nagyobb beltartalmú rosét, vagy egy sillert. Ha szívesen megkóstolnánk valamilyen külföldi bort, vegyünk egy üveg chinon-i, vagy tavel-i rosét!
4. Disznóhús
A disznóhús mellé is passzol a fehérbor, viszont ide már kifejezetten egy koncentrált, nagy testű bort válasszunk, akár magasabb alkoholtartalommal (13-14,5%). Remek ötlet lehet például a tokaji, vagy a somlói vidékről származó dűlőszelektált 2-3 éves, hordós érlelésű furmint. Ha valaki vörösbor párti, vásároljon nyugodtan egy közepes testű, száraz vörösbort, például egy szekszárdi, soproni kékfrankost, vagy egy egri bikavért.
5. Marhahús
Egyértelműen a legtestesebb legmarkánsabb, fűszeres száraz vörösborokkal jó fogyasztani. Ha magyar bort szeretnénk, akkor választhatunk egy szekszárdi bikavért, a bordói szőlőfajtákból készült bort a dél-balatoni, szekszárdi és villányi borvidékről. A külföldi borok között népszerű az argentin Malbec, a chilei Carménére, az ausztrál Shiraz, a bordeaux-i vörösek, rhone-völgyi Syrah.
6. Desszertek
A desszertek mellé sokan automatikusan Tokaji aszút választanak, ami a szakértő szerint nagyon jó döntés. Ezek az almás, körtés, birsalmás, citrusos íz miatt nagyon jól passzolnak például a mézeskalácshoz, vagy a gyümölcskenyerekhez. De nem csak tokaji desszertborok vannak! „Zserbó, vagy magas csokoládé tartalmú desszertek mellé szívesen fogyasztanék egy kadaka szalmabort Egerből, egy olasz amarone-t, vagy erősített portóit, amelyek önmagukban is kiváló digestivek, illetve melegítő hatásúak, ami szintén nem elhanyagolandó szempont egy téli estén - mondja Póta Richárd.”