Egy nagyon könnyen elkészíthető, abszolút kezdő konyhatündérek számára is bevethető receptet hoztunk. A bevásárló lista sem hosszú,az viszint fontos, hogy a család szeresse a keleti ízvilágot.
A szójaszósz és egyéb távol-keleti hozzávalók használata egyébként a legtöbb esetben izgalmas, különleges ízhatásokat ad az ételeinkhez, ha tudjuk, hogyan és mennyit adagoljunk.
Maki Stevenson, a Makifood főzőiskola vezetője egy korábbi interjúban mesélt arról, miért illik jól ez az ízvilág a magyar konyhához: "A magyar ételek igen nagy hányada készül úgy, hogy valamilyen paprikás vagy paradicsomos alapban párolódnak - jó hosszú ideig. Ezeket az ételeket remekül gazdagíthatjuk a miso vagy a shoyu használatával. Ha a főzési folyamat végén adjuk hozzá őket, sózás helyett, az eredmény fantasztikus lesz. A főzelékekbe pedig, amik más konyhákkal ellentétben gyakran tartalmaznak cukrot, mirint tennék".
fotó: chowhound.com
Egy esős, hűvösebb hétvégén jól jöhet egy tápláló, melegítő fogás, amiből érdemes jó sokat főzni. Marhapörkölt következik egy kicsit más ízvilággal, Frank Péter blogjáról. Gluténmentes étel!
Gombás marhapörkölt gránátalmával és vörösborral
"A kecskehús még mindig méltatlanul kevés figyelmet kap, és általában nem is becsülik sokra - állítja Selectfood, akinek a receptet is köszönhetjük. Pedig a közhiedelemmel ellentétben a kecskehús nem kellemetlen szagú vagy ízű. Épp ellenkezőleg. Igen ízletes. (Feltéve, hogy ivartalanított kecskéről beszélünk.) A kecske húsa nagyon értékes; hasonlóan a vadhúshoz, csekély mennyiségű zsírt tartalmaz. Szemben a sertés átlagos 22%-os zsírtartalmával, a kecskehúsé csupán 3%.
Itt is igaz, hogy nagyon jó végeredményt csak kiváló minőségű alapanyagból kaphatunk, ami nálam egyet jelent az állatok jó körülmények között való szabadon tartásával.
A Donum Terrae áfonyaecetét ehhez a fajta húshoz szereztem be, majd ezt a receptet e köré a két alapanyag köré építettem. Az áfonya gyümölcsös vonalát egészítettem ki almával, amihez viszont jól passzol a hagyma, így abba burkoltam a húst. Az ízesítés többi része pedig adta magát. Többször készíttem már így el, és aki csak kóstolta, mindenki a rajongója lett. Még azok is, akik nem tudták magukról, hogy szeretik a kecskehúst..."
Íme a recept.:
Hagymás almakabátban sült omlós kecskecomb
1 db mellső csontos kecskecomb (8-9 hónapos, ivartalaníttott kecske)
1-1 db nagyobb fehér hagyma és vöröshagyma felkarikázva
3-4 db közepes alma kicsutkázva, meghámozva és felszeletelve (kb. 0,5x2cm szeletekre)
1 kk. fekete bors, 1 ek sárga mustármag és 3-3 szem borókabogyó és szegfűszeg mozsárban nagyjából összetörve
tengeri só
kb. 2 ek. kacsazsír
kb. 0,5 dl Donum Terrae áfonyaecet (ennek a receptnek az áfonyaecet adja a pikantériáját, de működik más gyümölcsecettel is, pl. málnaecet, gránátalmaecet. Ha valakinek csak fehérborecete vagy almaecete van, tegyen bele valamilyen érett gyümölcspürét, hagyja állni pár napig, szűrje le és úgy használja fel.)
3-4 ág rozmaring (kb. 10 cm/db)
burgonya ízlés szerint feldarabolva
Elkészítés:
1. A durvára tört fűszerkeverékkel és sóval alaposan dörzsöljük be a kecskecombot.
2. Keverjük össze az almaszeleteket és a hagymakarikákat. Tegyük egy megfelelő méretű tepsi aljára a keverék felét 2 ág rozmaringgal együtt, majd fektessük rá a befűszerezett húst. Erre tegyük a többi rozmaringot és oszlassuk el rajta egyenletesen az alma-hagymakarikák másik felét.
3. Több kis részben tegyük rá a húsra a kacsazsírt, és locsoljuk meg az áfonyaecettel.
4. Fedjük be alufóliával a tepsit úgy, hogy a keletkező gőz a fólia alatt maradjon, s benne meg tudjon szépen párolódni a hús. 175 °C-os sütő középső szintjén süssük így lefedve 2 órán keresztül, majd vegyük le róla az alufóliát - ekkor már látható ahogy a hús elkezd leválni a csontról -, helyezzük el a tepsiben a burgonyát, sózzuk meg kissé és süssük további egy órán keresztül az egészet.
A sütési idő értelemszerűen a hús korától függően változik. Mint minden más húsra, a kecske húsára is igaz: fiatalabbét rövidebb ideig, idősebbét hosszabb ideig kell sütni-főzni.
Tipp: A burgonya mellett, vele egyidőben egyéb (gyökér)zöldségeket is süthetünk, főleg ilyenkor télvíz idején.
Legtöbben annyit tudunk a megfelelő borválasztásról, hogy fehér húsok mellé fehér, vörös húsok mellé vörösbor illik. A tökéletes döntéshez azonban ez egy kicsit kevés. Úgyhogy megkérdeztünk egy sommelier-t.
„A borválasztás egyáltalán nem egy egyszerű kérdés” - mondja Póta Richárd, sommelier. - „Rengeteget számít a szőlőfajta, a borvidék, a szüretelés ideje, az érlelés módja, a savtartalom, alkoholtartalom, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ráadásul az sem mindegy, hogy a húsételt hogyan készítjük el, hogyan fűszerezzük, illetve hogy milyen köret és szósz készül mellé. Van azonban néhány alapszabály, amit le lehet szögezni.”
1. Tengeri halak és vegetáriánus ételek
Akár párolva, akár grillezve készítjük el a halat, friss, citrusos, gyümölcsös ízvilágú, lendületes, száraz fehérbor passzol hozzá, alacsony alkoholtartalommal (csakúgy, mint a vegetáriánus fogásokhoz). Ilyenek lehetnek például a balaton felvidéki rajnai rizlingből, a mátrai zöldvelteliniből, a csopaki olasz rizlingből, vagy az etyeki sauvignon blancból készült reduktív vagy rövid ideig ászkolt borok.
2. Édesvízi halak
A ponty az egyik legelterjedtebb édesvízi halfajta, itthon legtöbbször rántva vagy vajon sütve fogyasztják. A húsa sokkal zsírosabb és sötétebb, mint a tengeri halfajták általában. Ezért ehhez mindenképp közepes testű fehér bor illik. Kiváló ötlet például egy tartalmas badacsonyi szürkebarát, vagy egy soproni fehér burgundi, melyek régi nagy ászokhordós érlelésűek.
Forrás: Tagyon Birtok Facebook oldala
3. Szárnyasok
A sült csirkéhez vagy a pulykából készült ételekhez közepes és nagyobb testű fehérbort érdemes választani, ami lehet 1- 2 éves új és használt ászokhordós érlelésű chardonnay, fűszeres tramini, hárslevelű. Körettől és szósztól függően a hazai borfajták közül választhatunk egy nagyobb beltartalmú rosét, vagy egy sillert. Ha szívesen megkóstolnánk valamilyen külföldi bort, vegyünk egy üveg chinon-i, vagy tavel-i rosét!
4. Disznóhús
A disznóhús mellé is passzol a fehérbor, viszont ide már kifejezetten egy koncentrált, nagy testű bort válasszunk, akár magasabb alkoholtartalommal (13-14,5%). Remek ötlet lehet például a tokaji, vagy a somlói vidékről származó dűlőszelektált 2-3 éves, hordós érlelésű furmint. Ha valaki vörösbor párti, vásároljon nyugodtan egy közepes testű, száraz vörösbort, például egy szekszárdi, soproni kékfrankost, vagy egy egri bikavért.
5. Marhahús
Egyértelműen a legtestesebb legmarkánsabb, fűszeres száraz vörösborokkal jó fogyasztani. Ha magyar bort szeretnénk, akkor választhatunk egy szekszárdi bikavért, a bordói szőlőfajtákból készült bort a dél-balatoni, szekszárdi és villányi borvidékről. A külföldi borok között népszerű az argentin Malbec, a chilei Carménére, az ausztrál Shiraz, a bordeaux-i vörösek, rhone-völgyi Syrah.
6. Desszertek
A desszertek mellé sokan automatikusan Tokaji aszút választanak, ami a szakértő szerint nagyon jó döntés. Ezek az almás, körtés, birsalmás, citrusos íz miatt nagyon jól passzolnak például a mézeskalácshoz, vagy a gyümölcskenyerekhez. De nem csak tokaji desszertborok vannak! „Zserbó, vagy magas csokoládé tartalmú desszertek mellé szívesen fogyasztanék egy kadaka szalmabort Egerből, egy olasz amarone-t, vagy erősített portóit, amelyek önmagukban is kiváló digestivek, illetve melegítő hatásúak, ami szintén nem elhanyagolandó szempont egy téli estén - mondja Póta Richárd.”