Ma egy marokkói tazsin (tagine) konyhai tűzhelyre és lábasra optimalizált változatát mutatjuk meg nektek, ami az Ezt ettem blog szerzőjének receptje - és hogy meglegyen a szezonális vonal is -, sütőtököt is teszünk bele.
A tazsin egy speciális, tetjén lyukas, kúp alakú fedővel ellátott agyagedény és a benne készülő zöldséges-húsos ételek neve, melyek jellemzően lassú tűzön, a szabadban készülnek. A kúp alakú kialakítás bent tartja a gőzt, ami újra meg újra lecsapódik a fedő alatt puhuló ételre, így minimális folyadékkal is puha, szaftos lesz az eredmény. A marokkói konyha nem létezhet római kömény nélkül (ez nem azonos a köménymaggal), ahogy a gyömbér, a kurkuma és a fahéj is alaptartozék, sőt gyakran kerül a hús és a zöldség mellé valamilyen aszalt gyümölcs is. Utóbbi szinte kötelező jelleggel.
Az igazi tazsint kenyérrel tálalják, soha nem kuszkusszal - ez utóbbi már önmagában is kész műalkotás, nem igényli a tazsint maga mellé. Mi viszont most engedékenyek voltunk és mégis kuszkuszt készítettünk hozzá, cserébe nem hívjuk tazsinnak a sütőtökös csirkénket.
Egyre hidegebbek a napok, így biztosan jól esik egy meleg, tányér, sűrű leves vagy inkább egytálétel. Maki vegetáriánus cassoulet-ja (francia babos egytálétel) igazán szívet, lelket és testet melengető, valamint laktató, zöldségekben gazdag fogás.
A cassoulet egy jellegzetes agyagedényben (cassolle) készülő francia babos egytálétel, amely Toulouse és Languedoc környékéről származik. Ami minden cassoulet-ben közös, az a bab, ehhez zöldségeket, különféle húsokat, kolbászt, néha kacsát adnak, attól függően, mi van éppen a hűtőben.
Először is tisztázzuk, hogy a naphal nem ugyanaz, mint az Ázsiából importált, vitatható körülmények között tenyésztett pangasius, vagyis cápaharcsa. (Akkor sem, ha az üzletekben el akarják hitetni velünk ennek az ellenkezőjét.) Míg a mirelitpultokban kapható cápaharcsákat annak idején szerves hulladékkal és más borzasztó dolgokkal etették, addig a receptünkben szereplő naphal (napkárásznak és japánkárásznak is hívják) ízletes, a hazai édesvizekben is élő hal. Nem őshonos, az észak-amerikai halfaj egy 1905-ös import során érkezett egy magyarországi tógazdaságba, ahonnan megszökött, és eljutott a Balatonba, a Drávába, és a Duna egész vízrendszerében elszaporodott.
Ahogyan beköszönt a hűvösebb idő, a szervezetünknek is szüksége van melengető ételekre. Grúz sorozatunkban már számos különleges, diós, padlizsános (stb.) étellel megismerkedhettetek. Most egy füstös, paprikás, őszies ízvilágú grúz babragu receptjét hozta el nektek szerzőnk, a grúz konyha specialistája, Vida Kata (Babramegy blog). A recepthez (mint a flexiteriánus konyha) húsos és vegetáriánus opciót is hozott.
Körülbelül 40.000 féle rizst tartanak nyilván világszerte, így első körben a rizsfélék két nagyobb csoportjával ismerkedünk meg. És hogy ne mindig az unalmas köret szerepét játsza, egy kedvcsináló, izgalmas, és ezerféle töltelékvariációval készíthető, jávai rizstekercs receptjét is elhoztuk nektek. (Bónusz: nem elég, hogy gyönyörű és könnyen szállítható, pikk-pakk el is készül!)