A French brunch fogalma egyet jelent a bőséges, ráérős, reggelivel és a változatos, izgalmas fogásokkal, de persze ennél sokkal több, egy életérzés is egyben. A "brunch" kifejezés a breakfast és a lunch összeolvadásából keletkezett, és értelemszerűen a reggelinél későbbi de az ebédnél korábbi étkezést jelent. (Persze ez nem újdonság, elég ha Krúdy Gyula által istenített "gábli" nevű villásreggelire gondolunk, ami az író szerint "már sok bajnak volt az okozója, de minden bizonnyal a déli étvágytalanságnak, amelyből legkönnyebben támadnak a családi veszekedések".)
Forrás: Flickr - N Wong
A French brunch tehát a pazar szendvicsek, ötletes omlettek, mindenféle jóval megpakolt bagettek, sajtok és szószok seregszemléje, és persze egy jó bor is előkerül ilyenkor. Ezenkívül sajtszuflé és gateau de foie de volaille (csirkemájas étel) is készülhet, meséli Nicolas Mathiez séf, a Makifood főzőiskola tanára.
Mi az a croque monsieur?
A legikonikusabb fogások a croque monsieur és a croque madame, amelyek gyakorlatilag egy sajtos-sonkás, besamellel felturbózott melegszendvicsek. Az első croque monsieur-t először 1910-ben kóstolhatták meg egy párizsi kávéház vendégei. A név eredete nem ismert, az első komoly írásis forrás, ami említi, Proust 1918-as regénye, Az eltűnt idő nyomában.
Közeleg a Húsvét vége, és ismét fejtörést okoz a sok maradék étel? Van egy hely, ahova nyugodt szívvel elvihetsz mindent, ami friss még, amit jó szívvel adnál a rászorulóknak. A Budapest Bike Maffia ugyanis idén is meghirdette ezzel kapcsolatos akcióját. Tanácsaikat a Facebook-oldalukon így összegzik:
1. Csomagold be adagonként a maradékokat, (Ha a sonka mellé van torma, mustár, tojás, kenyér, kalács, csomagolj azt is) és vidd le azoknak az embereknek, akik fedél nélkül élnek!
2. Hozd el nekünk, mi kiporciózzuk, becsomagoljuk, és bringákkal az utcán élő emberekek szállítjuk a Húsvéti Extra Vitamin Kommandó keretében.
(Forrás: BBM Facebook-oldala)
Aki ez utóbbit választaná, március 28-án, hétfőn, vagy csütörtökön 18 és 20 óra között vihet csomagot az Élesztőbe. Címe: IX. kerület Tűzoltó u. 22.
Ha nincs semmilyen maradékod, amit szeretnél eljuttatni a rászorulóknak, de szeretsz bringázni, és vonzódsz a jó közösségekhez, beszállhatsz a BBM mai közös főzés projektjébe is. Helyszín és időpont ugyanaz, csak ebben az esetben érj oda 18.00-ig.
Mindig ugyanaz a menü? Unalmasnak tűnik a sonka-tojás-torma kombináció, és szeretnél valami mást húsvétra? Inspirációnak összegyűjtöttünk néhány izgalmas, néha kicsit bizarr húsvéti fogást, és egy kisokost korábbi húsvéti posztjainkból.
Franciaország: végre tojás!
Régen a tojás is tiltólistán volt a böjt ideje alatt, ezért a nem csoda,hogy a húsvéti ételek egyik főszereplője a franciáknál a tojás, mindenféle formában. Még az ünnepi pástétomokba is kerül. A Pâté de Berrichon, az egyik hagyományos, Berry-ből származó húsvéti pástétom például rengeteg tojás, sonka, kolbász és spenót felhasználásával készül, és igazi kalóriabomba a böjt után.
Forrás: Ketzirah Lesser & Art Draugli's
Vajon lehetséges megunni a medvehagymát? Mire bekövetkezne ez az esemény, kedvenc első tavaszi zöldünk már el is tűnik a piacokról és az erdőkből. Éppen ezért használjuk ki, amíg lehet!
A Homebisztro által elkészített recept nemcsak medvehagymával, hanem spenóttal is nagyon finom - ha valaki eetleg besokallt volna a medvehagymától. A palacsinta lime-os fűszervajjal szerepel - nagyon finom, friss és különleges az íze.
"Viszont a palacsintát mártás nélkül nem ajánlom, így két másik lehetőséget is ajánlok hozzá, ami szintén finom, és közelebb is áll az itthoni ízlésvilághoz" - írja a szerző.
"Köretként egy egyszerű salátát készítettem, kb. 100g rukkolához, vagy salátamixhez vagy madársalátához vagy bébispenóthoz öntetként mindössze kb. 4 evőkanál olívaolajat, egy kiskanál sherry ecetet tettem, majd sóval és borssal ízesítettem. Lehet hozzáadni még 10-12 felezett koktélparadicsomot, vagy nagyon finom hozzá még ez a tavaszi saláta is."
Medvehagymás alacsinta lime-os fűszervajjal
Ha valamikor, akkor Húsvét alkalmával sok családban állnak neki kalácsot sütni. A Marmorstein pékség hagyományos kalácsreceptje után megnéztünk, hogy más nemzetek, például a portugálok hogyan készítik el a saját verziójukat. A 100 fok egyik bloggere, Selectfood mesélt, kinti tapasztalatai alapján.
"Mint általában mindent, így ezt a kalácsot is többféle módon készítik el a portugálok. A főbb hozzávalók mindenhol megegyeznek, csak a mennyiség eltérő: valaki több vajat, illetve cukrot használ például. Különbözhet az ízesítés is: őrölt fahéj, vagy őrölt ánizs, esetleg mindkettő, illetve reszelt citrom-, vagy narancshéj kerül a tésztába. Sokan 1-2 evőkanálk brandyt is tesznek hozzá.
A díszítést általában a száraz vöröshagymahéjjal együtt megfőzött tojások adják, változó darabszámmal,szeletelt mandulával."
"Egy nagy kalácsba 3-5 db főtt tojást tesznek, amennyiben több, kisebb méretű kalács készül, egy főtt tojás kerül a tetejükre, ezeket 2-2 csík sodort tésztával „le is ragasztják”. A kerek forma azonban mindig, mindenhol megegyezik."
Ami a hagyományokat illeti, a portugáloknál régi keresztény szokás, hogy Húsvétkor a keresztgyermekek egy csokor virágot vagy olajfaágat adnak a keresztszüleiknek, viszonzásul pedig kapnak egy kalácsot, egy FOLAR-t, ami a szeretet és az összetartozás jelképe is egyben.
Hozzávalók:
- 1 kg búzaliszt (BL 50-es, 1050-es bioliszt, vagy fehér tönkölyliszt: utóbbitól puhább lesz a tészta)
- 40 g friss élesztő
- 1 csipet só
- 100 g nádcukor (lehet fehércukor is, annak, aki a hagyományosabb, édesebb ízt kedveli, vagy csak nem szereti a nádcukor ízét)
- 100 g sótlan teavaj
- 5,5 dl sovány tej
- 2 db tojás
- főtt tojás ízlés szerinti mennyiségben
- tojásfehérje a kenéshez
- őrölt fahéj és 1 citrom reszelt héja
(Kerülhet még bele: ánizspor, citromhéjreszelék, brandy, illetve szeletelt mandula a tetejére.)
Elkészítés:
- Egy dl meleg tejbe keverek egy teáskanál cukrot, belemorzsolom az élesztőt, (ez legfeljebb kézmeleg hőmérsékletet jelent, vagyis 33-35 fokot, majd hagyom, hogy megkeljen.
- Közben a többi tejet a vajjal és a sóval megmelegítem. (Épp csak addig, amíg a vaj elovad. Figyelem: nem szabad forróra hevíteni!)
- A lisztet elkeverem a cukorral és a fahéjjal, reszelt citromhéjjal, hozzáadom a felfuttatott élesztőt, a meleg vajas tejet, a 2 db tojást és puha tésztát gyúrok belőle. Ha nagyon ragad, akkor meghintem még egy kevés liszttel.
- Egy órán keresztül, konyharuhával letakarva, meleg helyen kelesztem. (Ha már nincs fűtés a lakásban, és nem lehet például radiátor mellé tenni, akkor egy szekrénybe is nyugodtan betehetem, legfeljebb tovább kell várnom, hogy megkeljen.)
- Ismét átgyúrom.
- Duplájára kelesztem, de minimum fél órára félreteszem.
- Megfőzöm a tojásokat, hideg vízbe teszem őket, hogy hamarabb kihűljenek. Megpucolom őket.
- 180 fokra előmelegítem a sütőt.
- A tésztát még egyszer átgyúrom, egy kivajazott-kilisztezett kapcsos formába teszem, és félig belenyomkodom a főtt tojásokat. Tojásfehérjével lekenem a tetejét, és még 10 percig pihentetem.
- A sütőbe teszem, és az alsó rácson, légkeveréses fokozaton körülbelül 30 perc alatt megsütöm. Tűpróba szükséges!