Mindig ugyanaz a menü? Unalmasnak tűnik a sonka-tojás-torma kombináció, és szeretnél valami mást húsvétra? Inspirációnak összegyűjtöttünk néhány izgalmas, néha kicsit bizarr húsvéti fogást, és egy kisokost korábbi húsvéti posztjainkból.
Franciaország: végre tojás!
Régen a tojás is tiltólistán volt a böjt ideje alatt, ezért a nem csoda,hogy a húsvéti ételek egyik főszereplője a franciáknál a tojás, mindenféle formában. Még az ünnepi pástétomokba is kerül. A Pâté de Berrichon, az egyik hagyományos, Berry-ből származó húsvéti pástétom például rengeteg tojás, sonka, kolbász és spenót felhasználásával készül, és igazi kalóriabomba a böjt után.
Forrás: Ketzirah Lesser & Art Draugli's
Mit eszik a magyar gyerekek többsége legszívesebben ebédre? Hipotézis nélkül, készítettünk egy mini-körképet. Szúrópróbaszerűen megkérdeztünk mindenhol két 8-12 éves gyereket. Ezeket válaszolták, habozás nélkül.
1. Salgótarján
Fokhagymás hús rizzsel, mondta az egyik, rántott hús sültkrumplival, mondta a másik gyerek.
2. Nyíregyháza
A rántott hús-sült krumpli kombó és csokis palacsinta lett a befutó.
3. Kiskunhalas
Sajtos melegszendvics (a főtt ételek között nincs kedvenc) és húsleves.
4. Kaposvár
Rántott hús sült krumplival és bolognai spagetti.
5. Balaton
Sonkás-kukoricás pizza és rántott hús sült krumplival.
6. Győr
Sajttal és spenóttal töltött tortellini és pizza.
7. Miskolc
Rántott húst mondott mindkét család gyermeke.
8. Debrecen
Lasagne és rántott hús.
9. Budapest
Rántott hús vagy rántott cukkini és húsleves.
A győztes tehát a rántott hús lett, de végignézve a válaszokat, egyértelműen dobogós lenne a bolognai, a pizza és a húsleves (legfeljebb holtversenyben egymással). Ettől kezdve már csak két dilemma marad: törekedjünk-e arra, hogy ezeket a lehető legegészségesebb módon készítsük el, vagy a kedvenc ételek esetén nyugodtan maradjunk a hagyományos receptnél? Mennyire igyekezzünk befolyásolni gyermekeink ízlését? Utóbbi talán nem kérdés, az elsőn lehet vitatkozni...
Korábban megjelent receptjeink:
A pizzáról a legtöbb embernek a sajt, paradicsomszósz és sonka jut az eszébe, pedig a feltéteknek csak a fantázia szab határt. Selectfood például kecskesajttal és ehető virágokkal turbózta fel a vegetáriánus pizzáját, az eredmény pedig nemcsak szép, hanem egészséges is.
"A cukkinit és a tökvirágot mi inkább a szépségéért szeretjük, mintsem az ízéért, hiszen az nem túl jellegzetes. Ennek viszont előnye is van, mivel így tökéletesen alkalmas édes és sós ételek készítésére egyaránt. Érdemes próbálkozni vele. A virágokhoz most vegetáriánus feltétet képzeltem el, s a jól bevált mozzarellát kecskesajtra cseréltem le" -írja a Selectfood.
Ha unjátok a szokásos feltéteket, érdemes tehát körülnézni a réten! Nem vicc, meg fogtok lepődni, mennyi virág kínálkozik a tányérunkra a kertünkből, rétekről, erdőkből. Az ehető virágokról korábbi posztunkbban olvashattok, aki pedig ragaszkodik a klasszikus paradicsomos pizzaszószhoz, itt találja a tökéletes receptet!
Cukkinivirágos-kecskesajtos vega pizza
Hozzávalók a tésztához:
- 500 g búzafinomliszt
- 5 g finom tengeri só
- 25 g friss élesztő
- 1 tk méz
- 2,5 dl kézmeleg víz (ami nem égeti a kezünket, kb. 40 Celsius fok)
Hozzávalók a feltéthez:
- 2-2,5 dl paradicsomszósz
- 3 db jó nagy csiperkegomba felszeletelve
- 1 cső roppanósra főzött csemegekukorica, a szemek a csőről levágva
- 6-8 db aszalt paradicsom felaprítva
- 1 maréknyi friss bazsalikomlevél
- 10-12 db cukkini- vagy tökvirág, akár bébicukkinivel vagy bébitökkel együtt, óvatosan megmosva kívül-belül
- 150 g natúr, lágy kecskesajt
- tengeri só, frissen őrölt fekete bors, chili vagy cayenne-bors ízlés - opcionális
Elkészítése:
1) Oldjuk fel az élesztőt a mézzel együtt a meleg vízben. Keverjük össze a lisztet a sóval, és többszöri adagolással öntsük hozzá az élesztős folyadékot, és gyúrjunk belőle sima, rugalmas, nem ragadós tésztát.
Tegyük egy tálba vagy deszkára, fedjük le egy tiszta konyharuhával, majd szobahőmérsékleten kelesszük a duplájára.
2) Miután szépen megkelt a tészta, gyúrjuk át, majd lisztes felületen nyújtsuk ki kör vagy négyszög alakúra. Egy 38×32 cm-es tepsiben megfelelő méretre lehet nyújtani, így a tészta közepesen vastag lesz. Azonban ebből a mennyiségből kijön 2 db nagyobb vagy akár 4 db vékony tésztájú pizza is.
3) Kenjük ki vékonyan olívaolajjal a tepsit, mielőtt beletennénk a tésztát. Kenjük meg a paradicsomszósszal, osszuk el rajta a gombaszeleteket, hintsük meg a kukoricával és az aszalt paradicsommal, sózzuk és borsozzuk meg ízlés szerint. Morzsoljuk rá a kecskesajtot, majd tegyük fel a bazsalikomlevelek egy részét és a cukkinivirágokat/bébicukkiniket is.
4) 200°C-ra előmelegített sütőben körülbelül 25 perc alatt süssük készre.
(Vékonyabb tésztánál a sütési idő lerövidül.)
Közvetlenül tálalás előtt tegyük fel a pizzára a félretett bazsalikomleveleket.
A lepénykenyér a legősibb kenyérfajta, az élesztő és kovász használatának elterjedése előtt szinte minden nép lepénykenyeret sütött felhevített kő vagy fém lapokon, földbe ásott vagy rakott kemencékben. Sok nemzetnél ezek az autentikus recept alapján készülő kenyerek a mai napig hozzátartoznak a napi étkezésekhez. Most egy izgalmas Föld körüli utazás keretében földrészenként számba vesszük a legnépszerűbb lepénykenyereket.
Előző cikkünkből mindent megtudhattatok egyik őszi-téli kedvencünkről, a gesztenyéről. Október közepéig szedhető, és egész télen hozzájuthatunk a piacokon is. Ha nemcsak sütve-főzve fogyasztanátok, gesztenyelisztből is készíthettek különleges kenyérféléket. A gesztenyeliszt az olasz konyha kedvelt alapanyaga. Most egy ilyen hagyományos olasz receptet, a gesztenyés focaccia (kenyérlepény) receptjét hozta el nektek szerzőnk, az olasz konyha nagy kedvelője és szakértője, Riedl Annamária.