Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Szeretjük a céklában, hogy azon túl, hogy egész télen könnyen elérhető, igen változatos módokon lehet elkészíteni. Mindenmentes Nóri Konyhájából egy édeskés-savanykás krém receptjét kaptuk meg. Ez a diós-narancsos céklakrém élénk színével bármikor az asztalunk dísze lehet. Kínálhatjuk mártogatósnak friss zöldségek, vagy sós ropogtatni való falatok mellé is.

Tipp: Ha esetleg marad belőle 1-2 evőkanálnyi, új életre kelthetünk vele egy adag hummuszt: a végeredmény pikáns, halvány rózsaszín céklás hummusz lesz.

Diós-narancsos céklakrém

Bombabiztos bor-étel párosítások

Legtöbben annyit tudunk a megfelelő borválasztásról, hogy fehér húsok mellé fehér, vörös húsok mellé vörösbor illik. A tökéletes döntéshez azonban ez egy kicsit kevés. Úgyhogy megkérdeztünk egy sommelier-t.


„A borválasztás egyáltalán nem egy egyszerű kérdés” - mondja Póta Richárd, sommelier. - „Rengeteget számít a szőlőfajta, a borvidék, a szüretelés ideje, az érlelés módja, a savtartalom, alkoholtartalom, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ráadásul az sem mindegy, hogy a húsételt hogyan készítjük el, hogyan fűszerezzük, illetve hogy milyen köret és szósz készül mellé. Van azonban néhány alapszabály, amit le lehet szögezni.”

1. Tengeri halak és vegetáriánus ételek

Akár párolva, akár grillezve készítjük el a halat, friss, citrusos, gyümölcsös ízvilágú, lendületes, száraz fehérbor passzol hozzá, alacsony alkoholtartalommal (csakúgy, mint a vegetáriánus fogásokhoz). Ilyenek lehetnek például a balaton felvidéki rajnai rizlingből, a mátrai zöldvelteliniből, a csopaki olasz rizlingből, vagy az etyeki sauvignon blancból készült reduktív vagy rövid ideig ászkolt borok. 

2. Édesvízi halak
A ponty az egyik legelterjedtebb édesvízi halfajta, itthon legtöbbször rántva vagy vajon sütve fogyasztják. A húsa sokkal zsírosabb és sötétebb, mint a tengeri halfajták általában. Ezért ehhez mindenképp közepes testű fehér bor illik. Kiváló ötlet például egy tartalmas badacsonyi szürkebarát, vagy egy soproni fehér burgundi, melyek régi nagy ászokhordós érlelésűek.

Forrás: Tagyon Birtok Facebook oldala

3. Szárnyasok
A sült csirkéhez vagy a pulykából készült ételekhez közepes és nagyobb testű fehérbort érdemes választani, ami lehet 1- 2 éves új és használt ászokhordós érlelésű chardonnay, fűszeres tramini, hárslevelű. Körettől és szósztól függően a hazai borfajták közül választhatunk egy nagyobb beltartalmú rosét, vagy egy sillert. Ha szívesen megkóstolnánk valamilyen külföldi bort, vegyünk egy üveg chinon-i, vagy tavel-i rosét!

4. Disznóhús

A disznóhús mellé is passzol a fehérbor, viszont ide már kifejezetten egy koncentrált, nagy testű bort válasszunk, akár magasabb alkoholtartalommal (13-14,5%). Remek ötlet lehet például a tokaji, vagy a somlói vidékről származó dűlőszelektált 2-3 éves, hordós érlelésű furmint. Ha valaki vörösbor párti, vásároljon nyugodtan egy közepes testű, száraz vörösbort, például egy szekszárdi, soproni kékfrankost, vagy egy egri bikavért.

5. Marhahús
Egyértelműen a legtestesebb legmarkánsabb, fűszeres száraz vörösborokkal jó fogyasztani. Ha magyar bort szeretnénk, akkor választhatunk egy szekszárdi bikavért, a bordói szőlőfajtákból készült bort a dél-balatoni, szekszárdi és villányi borvidékről. A külföldi borok között népszerű az  argentin Malbec, a chilei Carménére, az ausztrál Shiraz, a bordeaux-i vörösek, rhone-völgyi Syrah.

6. Desszertek
A desszertek mellé sokan automatikusan Tokaji aszút választanak, ami a szakértő szerint nagyon jó döntés. Ezek az almás, körtés, birsalmás, citrusos íz miatt nagyon jól passzolnak például a mézeskalácshoz, vagy a gyümölcskenyerekhez. De nem csak tokaji desszertborok vannak! „Zserbó, vagy magas csokoládé tartalmú desszertek mellé szívesen fogyasztanék egy kadaka szalmabort Egerből, egy olasz amarone-t, vagy erősített portóit, amelyek önmagukban is kiváló digestivek, illetve melegítő hatásúak, ami szintén nem elhanyagolandó szempont egy téli estén - mondja Póta Richárd.”

Bár egyelőre várat magára a hideg, és a nagy kinti sütögetések ideje lejárt, az őszi-téli időszakban is grillezhetünk zöldségeket - a konyhai sütőben. A szezonális zöldségek is a grillrácsra kerülhetnek, ugyanis minden zöldség alkalmas grillezésre. Ez komoly. Még az édeskömény is, de pl. a salátát is lehet grillezni, ez utóbbit nagyon rövid idő alatt kell elkészíteni, éppen csak megpörkölve. Fontos, hogy a zöldségeket sütés előtt mindig kenjük meg olajjal és sózzuk, borsozzuk, aztán süssük őket minden oldalukon aranybarnára.

A következő Zöld Múzsa recept lehet akár a krémlevesünk feltétje, de ha készítünk hozzá köretet, mártást, könnyed vacsoraként vagy főételként is megállja helyét.

Mit kenjünk a kenyérre?

Komoly visszatérő kérdés, főleg, ha el akarunk búcsúzni a boltokban kapható sajtkrémektől és margarinoktól. Még bonyolultabbá teszi a kérdést, ha magát a tejtermékfogyasztást is vissza akarjuk fogni.

Persze vannak olyan vegetáriánus krémek, amelyek ma már akkora népszerűségnek örvendenek, hogy ipari változataik ott sorakoznak a bevásárlóközpontok polcain. Ilyen az ajvár (paprikakrém), a hummusz (csicseriborsóból és tahiniből) és a zakuszka (padlizsánkrém) a teljesség igénye nélkül.

Ha viszont valami újra vágyunk, készíthetünk reform házias növényi pástétomokat szezonális alapanyagokból is, például céklából és sütőtökből. (Ez utóbbi akár egy Halloween partin is bevethető.) A recept Zöld Múzsától származik, aki szerint nem kell órákat a konyhában tölteni az elkészítésükkel, nem mellesleg sikerülhet megszerettetni ezt a két zöldséget azokkal is, akik eddig alig készítettek belőlük bármit.

A New York Times egyik szerzője szerint alapszabály, hogy egy-egy ízletes étel elkészítése vagy sok idővel és kevés munkával, vagy egy kicsivel több munkával jár, ebben az esetben viszont félórán belül az asztalon lehet az étel. Valljuk be őszintén, a szerző a szívünkből beszél, hiszen kinek van ideje (és sokszor kedve) órákig a konyhában pepecselni? Kivéve persze a "nagy napokat"...

A cikk szerint tehát a főzéshez szükséges idő és energia mennyisége nagyjából fordítottan arányos. Ha rövid időn belül akarjuk, hogy a vacsora elkészüljön, több energiát kell ráfordítanunk, ha viszont hajlandóak vagyunk várni, akkor a hő végzi el helyettünk a munka nagy részét. Persze ahhoz, hogy tényleg hatékonyak legyünk, jól megírt receptek is kellenek, na és némi rutin, hogy a holtidőket kitöltsük. Nem kell például mindent előkészíteni, felvághatjuk a hagymát, amíg a serpenyő felmelegszik, és foglalkozhatunk a fokhagymával, amíg a hagyma megpirul, satöbbi.

Mindezt figyelembevéve, íme egy olyan recept Colors in the Kitchentől, ami viszonylag gyorsan elkészül, mivel a munka jelentős részét a sütő végzi el. 

(A képen a pulykamelles változat szerepel, lehet adni hozzá bulgurt is.)

Citromos, zöldfűszeres csirkemell, sütőben sült zöldségekkel

Hozzávalók 4-6 főre:
700 g csirkemellfilé vékony szeletekre vágva (6 szelet)
1 tk. koriandermag
1 tk. római kömény
3 g fokhagyma
3-4 szál petrezselyem
1 kis csokor koriander
1 kezeletlen citrom reszelt héja és leve
1 tk só
50 ml olívaolaj
1 nagy karfiol
4-6 répa
1 méretes pasztinák (legalább fél kilós darab)
olívaolaj

fűszerek ízlés szerint (római kömény, koriandermag, füstölt paprika)

bulgur (opcionális): fejenként 30-40 gramm

Elkészítése:

A húst alaposan megmossuk és szárazra töröljük konyhai papírtörlőkendővel. A koriandermagot és a római köményt száraz forró serpenyőben megpirítjuk, mozsárban összetörjük. A fokhagymát, a megmosott és megszárított zöldfűszereket is felaprítjuk. A
sóval bedörzsöljük a hússzeleteket. Az olajban elkeverjük a mozsárban összetört fűszert, a fokhagymás zöldfűszereket, a citromhéjat és a citromlevet. Alaposan beledolgozzuk a húsba a pácot, és éjszakára lefedve hűtőbe tesszük.

A zöldségeket is este készítjük elő: a karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük és egy dobozban a hűtőbe tesszük. A répát és pasztinákot is megmossuk, megpucoljuk, felkockázzuk és vízzel teli edényben hűtőbe tesszük.

Másnap a zöldségek sütésével kezdünk ebéd előtt. Két nagy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A répa-pasztinákról leöntjük a vizet. Meglocsoljuk a zöldségeket egy kevés olívaolajjal, és alaposan bedolgozzuk. (A karfiolt lehet koriandermag-római kömény keverékkel fűszerezni, vagy egy kevés füstölt paprikát is adhatunk hozzá, ízlés szerint.) Majd a sütőpapírra szedjük a zöldségeket és előmelegített 210-220 fokos sütőben 30-35 perc alatt megsütjük őket.

Ha bulgurt is szeretnénk készíteni hozzá, azt bő sós vízben megfőzzük. Hozzákeverünk egy kisebb csokorpetrezselymet apróra vágva, és adunk hozzá 1-2 evőkanálnyi olívaolajat is.

A húst elővesszük a hűtőből és száraz forró serpenyőben gyorsan megsütjük. Elég, ha mindkét oldala néhány percig sül.

Azonnal tálaljuk.

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog