Először is tisztázzuk, hogy a naphal nem ugyanaz, mint az Ázsiából importált, vitatható körülmények között tenyésztett pangasius, vagyis cápaharcsa. (Akkor sem, ha az üzletekben el akarják hitetni velünk ennek az ellenkezőjét.) Míg a mirelitpultokban kapható cápaharcsákat annak idején szerves hulladékkal és más borzasztó dolgokkal etették, addig a receptünkben szereplő naphal (napkárásznak és japánkárásznak is hívják) ízletes, a hazai édesvizekben is élő hal. Nem őshonos, az észak-amerikai halfaj egy 1905-ös import során érkezett egy magyarországi tógazdaságba, ahonnan megszökött, és eljutott a Balatonba, a Drávába, és a Duna egész vízrendszerében elszaporodott.
Tombol a padlizsánszezon! A magyar konyha viszont nem ismer túl sok verziót a padlizsánra. A megszokott padlizsánkrém és zakuszka helyett Maki most egy közel-keleti, fűszeres verziót hozott nektek - előételként (pürésítve, mártogatva) és főételként (egyben hagyva, pitával, salátával) is megállja a helyét.
Mi nem azért használjuk fel a zöld paradicsomot - ahogy a Nagyi tanította -, hogy ne vesszen kárba, hanem vadászunk rá a piacok kistermelői kínálatában. Most Chef Maki mutatja meg egyik kedvenc zöld paradicsomos receptjét.
Ami az Alföldön eperfa az a Dunántúlon szederfa. Most fellebbentjük a feledés fátyolát néhány vadon termő ehető növényről, gyümölcsről és visszatesszük őket, oda ahová valók, asztalra, tányérra, kamra polcára. Izgalmas kísérleti receptek következnek faeperre és a most érő mákra!
Friss nyári zöldségek, zöldfűszerek, joghurt, pirított pita és fűszerek. Ez a fattoush. Fantáziánk - és a szezonális zöldségek kínálata - szerint variálhatjuk a belekerülő zöldségeket. Tökéletes nyári ebéd vagy vacsora!