AJÁNLÓ
 
12:54
2014. 07. 25.
Potyóka, mert potyog, lotyóka, hisz leesve szétloccsan és népi nevén fosóka szilva is - aki...
A bejegyzés folyatódik
 
12:54
2014. 07. 25.
Szezonális sorozatunkban most egy kicsit szőrös, kicsit szúrós, kicsit mostoha sorsú gyümölcsöt...
A bejegyzés folyatódik
 
12:54
2014. 07. 25.
Igen, mostanában elég sok borsós és epres receptet kaptatok tőlünk, de nem bírjuk ki, hogy...
A bejegyzés folyatódik
 
12:54
2014. 07. 25.
Itt a szezon, sorba nyitnak a "Szedd magad!" eperföldek. Miközben üvegbe zárjuk e csodás piros...
A bejegyzés folyatódik
 
12:54
2014. 07. 25.
A bodza nagy kedvenc, nem is kell magyaráznunk, hogy miért érdemes gyűjteni. A hagyományos...
A bejegyzés folyatódik
Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Ami az  Alföldön eperfa az a Dunántúlon szederfa. Most fellebbentjük a feledés fátyolát néhány vadon termő ehető növényről, gyümölcsről és visszatesszük őket, oda ahová valók, asztalra, tányérra, kamra polcára. Izgalmas kísérleti receptek következnek faeperre és a most érő mákra!


Az eperfa/szederfa jellemzően alacsony- és középtermetű fa, melynek levele és termése egyaránt fogyasztható. Gyümölcse édeskés, alacsony szénhidráttartalmú, gazdag fehérjeforrás,  leveléből (fehér eperfa) készített tea pedig cukorbetegeknek javallott. Két fajtája ismert, a fehér eperfa (Morus alba) Kínából származó és a fekete eperfa (Morus nigra) ami feltehetően Közép-Ázsiából érkezett hozzánk. A régi világban szinte minden  parasztház udvarán állt egy eperfa, kiterjesztve árnyékát a házra, amit számos irodalmi mű- és versben való gyakori feltűnése is bizonyít.

Egy hétre lementem a térképről, az útszéli keresztnél jobbra, ahol a földes út melletti napraforgó táblákat szemet gyönyörködtető mákültetvények szakították félbe. Miért is nem jártam erre tavasszal lila és rózsaszín színpompás virágzásukkor? Maradt a zörgősre száradt mákfejek látványa, meg a gyermeki kiváncsiság kielégítése: mi zörög a tokokban? Nagy gonddal nyitogattunk a gyerekek által mákcsónaknak keresztelt fejeket, bár inkább illendő lett volna a mákcsók elnevezés rájuk: imádjuk a mákosat!

Megérkezve a nyers téglás gigászi épülethez ért az újabb öröm, idén négy héttel előbb sikerült érkezni a tavalyi nyaraláshoz képest, így a szederfák termésének fele még nem hullott le a fáról. Éjfekete ragacsos érett gyümölcsök kellették magukat, lilára festve szánkat és ujjaink begyét, a cipőnk talpáról nem is beszélve. A találkozás örömére született egy sütemény és egy poharas krém: szeder és mák násza.

Mákos-szedres tortácska

Szilárd összetevők:
- 10 dkg zabpehelyliszt (gluténérzékenyeknek: gluténmentes zabliszt)
- 5 dkg kölesliszt ( a köles kávédarálón ledarálva, majd átszitálva )
- 5 dkg barna rizsliszt
- 5 dkg hajdinaliszt
- 5 dkg friss darált mák
- 1 tk. szódabikarbóna
- csipet só

folyékony összetevők:
- pár csepp citromlé
- 2-3 ek. méz (vegán opció: agave szirup)
- cukkini darab ( 10-12 cm ) vagy egy érett avokádó
- 2 ek. kókuszolaj
- 2-2.5 dl tej/növényi tej, hogy nokedli keménységű masszát kapjunk

A szilárd összetevőket egy keverőtálba öntjük. A folyékony összetevőket pedig összeturmixoljuk a cukkinivel. Ezt a krémes masszát apránként adagolva összedolgozzuk a lisztes keverékkel. Amennyiben a tészta túl sűrű, akkor még adhatunk hozzá tejet. Nokedli sűrűségű masszát kell kapnunk végeredményként, amit kisebb tortaformában, vagy csak egyszerűen sütőpapírra gombócolva előmelegített sütőben ( 175 fok ) 20 perc alatt készre sütünk.
Bármely bogyós gyümölccsel elkészíthetők a tortácskák, de nálunk most a nosztalgikus fekete eperfa termése került rá (sütés előtt).

Fekete epres, kesudiós pohárkrém mákos süteménnyel

- 20 dkg kesudió (nem vegán opció: ugyanennyi ordakrém vagy ricotta)
- csipet só
- vanília
- opcionális: méz vagy agave szirup
- kb. 1 dl tej/növényi tej a turmixoláshoz
- 5-6 szem faeper a lila krémhez

A kesudiót beáztatjuk, majd a többi hozzávalóval krémesre turmixoljuk. Egy kisebb tálba kiöntjük a fele adagot, majd a maradékot tovább turmixoljuk a pár szem faeperrel, amitől csodás lila színt fog kapni a krémünk. Desszertünkhöz a  növényi krém helyett használhatunk ordát vagy bármilyen nekünk tetsző friss krémes sajtot (pl.: ricotta, mascarpone).

A három összetevőből mutatós nyári pohárkrémet rétegezhetünk. Alulra került a zselé, a lilás kesukrém, majd a fehér változat, a tetejére pedig friss fekete eperszemek és a mákos sütiből egy darab.

Fekete eper zselé

- friss fekete eper/szeder + víz
- fél citrom leve
- opcionálisan bourbon vanília
- pektin a sűrítéshez - a gyümölcs mennyiségének megfelelően

Plussz édesítésre nincs szükség, de ha mégis, akkor miután kihűlt, adhatunk hozzá mézet.

Az epret/szedret megmossuk, majd aprítógépbe kicsit megtörjük. Ezután egy lábosban kicsi vízzel, a pektinnel, a vaníliával kb. öt percig forraljuk. A citromot csak a főzés végén adjuk hozzá, a mézet pedig -ha szükséges - a zselé kihűlését követően. Joghurtok, reggeli müzlik, házi fagylaltok önteteként is kiváló. 

Érdemes lehet a faepret reggelik szereplőjeként is kipróbálni. Másik szerzőnk, Panka, egy fekete faepres, nyers granolás joghurtparfét készített. A receptet itt, az oldalán találjátok.

Kapcsolódó vadnövényes/vadgyümölcsös cikkeink és rceptjeink:
Bodzás receptek (fagyi, szörp, limonádé)
Eper-bodza menü: leves, limonádé, jégkrém
Medvehagymás receptek
Turbolyás citromsó
Hogyan szedjünk turbolyát és mire való?
Őszi/téli pirosbogyók: Galagonya, csipkebogyó, kökény  

A cikket Ludvig Nicolette, a Zöld Múzsa blog szerzője írta és fényképezte.
Kommentjeiteket a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog