A bodza nagy kedvenc, nem is kell magyaráznunk, hogy miért érdemes gyűjteni. A hagyományos szörpön kívül készülhet belőle még rengeteg minden: limonádé, tea, fagyi, palacsinta, sütemény… Talán még egy hétig gyűjthető - raktározzatok el egy kis tavaszi napsütést egész évre!
Most nyílik a bodza (hivatalos nevén: fekete bodza), hétvégén még gyűjthetjük, árnyékosabb helyeken még találhatunk nem elnyílt virágokat.
Szedése
Egészséges, nem megbarnult, nem elnyílt virágokat gyűjtsünk, ezek vannak tele az értékes virágporral ami kedvenc bodzás ételeink, italaink ízét, illatát adja.
Érdemes ollóval, a lehető legkisebb kocsánnyal (szárral) szedni a virágokat. A mérgező gyalogbodzával pedig véletlenül se tévesszük össze! (Erről minden információt – fotókkal - itt olvashattok.)
A leszedett virágokat nem érdemes megmosni, mert így a legértékesebb részből, a virágporból elég sokat veszítenénk. Alaposan nézzük át, rázzuk meg a virágokat, mert biztos, hogy sok bogarat találunk majd benne.
Bodzavirágtea
Ha teának szeretnénk megszárítani a virágok egy részét, azt szellős helyen, egy rétegben kiterítve tegyük. Akkor száradtak ki a virágok, ha a száruk elpattan a kezünkben. A bodzavirág teája meghűléses megbetegedések hatásos ellenszere,: izzasztó, lázcsillapító, köhögéscsillapító, vízhajtó és vértisztító hatása ismert.
Limonádé, szirup, szörp
A friss virágokból vízben kiáztatva készíthetünk bodzaitalt, limonádét, vagy cukorral felfőzve szirupot, amit aztán egész évben felhasználhatunk szörpként vagy sütemények, palacsinták, fagylalt ízesítéséhez. Szerzőnk, Kósa Gabriella (Rakottkert) bodzaital és bodzaszörp receptét érdemes kipróbálni.
Bodzaital
5-6 nagyobb bodzavirágot áztassunk és kevergessünk 4 liter vízben egy-két napig. Szűrjük le, tegyünk bele egy jól megmosott, felkarikázott (lehetőleg bio-) citromot, ízlés szerint mézet vagy cukrot, majd facsarjuk bele három citrom levét, hogy kellemesen savanykás, nem túl édes limonádét kapjunk. Áztathatjuk együtt mentával, citromfűvel is. Hűtőben tárolva egy hétig fogyasztható.
Bodzaszörp
2 liter vízbe áztassunk be körülbelül 20 nagy bodzavirágot és karikázzunk bele 2 megmosott (lehetőleg bio-) citromot. Áztassuk két napig, közben kevergessük. Szűrjük le egy edénybe, tegyünk hozzá 50 g citromsavat és két kiló cukrot. Forraljuk fel, főzük tíz percig. (Cukor helyett ízesíthetjük mézzel is a szörpöt, ilyenkor arra ügyeljünk, hogy csak a forralást követően tegyük a szörpbe a mézet.) A szörpfőzés fázisában ízesíthetjük a szirupot egy csokor friss mentával, citromfűvel, vagy gyömbérrel. Még forrón töltsük fertőtlenített üvegekbe, zárjuk le, és tegyük pokrócok közé, hogy szép lassan hűljön.
Befőzési útmutatónkat itt olvashatjátok!
Az így készített szirupból készülhet aztán bodzafröccs, bodzaszirupos palacsinta, vagy ilyen villámgyors joghurtos bodzafagyi, szerzőnk, Rakottkert oldaláról.
A friss virágokat pedig süteménybe vagy palacsintába süthetitek. Ez a bodzavirágos palacsinta receptünk eperrel és joghuttal például az egyik kedvencetek volt. A bodza és eperszezon közepében járunk, érdemes lehet feleleveníteni (például hétvégi reggelinek).
Mégtöbb virágos recept itt (bodzasör, bodzazselé, stb.)
Ehető virágokról pedig itt írtunk
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
A Makifood Főzőiskola Befőzés kurzusainak tanárára Sárdi Dani (a Prezi séfje). Legközelebb május végén egy piacozással összekapcsolt tavaszi főzésre viszi a diákokat.
Regisztráció itt