Bodzavirág, sáfrány, kapribogyó és szegfűszeg. Mi a közös bennük? A cím persze már elárulta, igen, mindegyik virág. A sáfrány a fűszersáfrány bibéje, a kapribogyó a kapricserje tartósított bimbója, a bodzaszörp a bodzavirágból készül, a szegfűszeg pedig egy madagaszkári mirtuszféle szárított bimbója. És nem is szükséges ilyen távoli vidékekre látogatnunk az illatos-ízes szirmokért. Meg fogtok lepődni, mennyi virág kínálkozik a tányérunkra a kertünkből, rétekről, erdőkből.
A virágok illatát és aromáját a a porzószárak tövénél elhelyezkedő mézfejtőben lévő nektár adja, ami a megporzásra kész virágban, általában a déli napszakban szabadul fel, vonzani a beporzó rovarokat.
Az ehető virágok szezonját kora tavasszal az ibolya nyitja, majd jön gyors egymásutánban a pitypang, orgona, akác. Nyár elején a körömvirág, hársvirág és a pipacs. Nyár közepén kezd virágozni a levendula, melyből ősszel másodaratást is tarthatunk. A rózsa egész nyáron ontja illatos virágait késő őszig is akár. A vadrózsa (csipke) szirmait májusban gyűjthetjük.
Legtöbbjükből szirupot, szörpöt szokás főzni, (legismertebb a bodzaszörp), de zselének is kiváló mind - akár egy szelet kalácson, vagy süteményekhez. Kandírozhatjuk is a szirmokat, így mutatós és finom süteménydekorációt kapunk. A közel-keleti édességek egyik fő alapanya például a rózsa- és narancsvirágvíz. (Virágos recepteket következő cikkünkben találjátok!)
Teának a kamillavirág, hársfavirág, bodzavirág és hibiszkusz a legismertebbek, de rózsaszirmokkal, narancsvirággal, jázminvirággal is ízesíthetjük teánkat.
Nem gondolnánk, de sós ételekhez is remekül passzolnak a virágok. A hatalmas cukkinivirágot megtöltve (akár gabonás-zöldséges, akár fűszeres darált hússal) nagyon finom nyári vacsorát kapunk. A salátáinkat is feldobhatjuk egy kis színnel: például árvácskával, salátaboglárkával, csalánvirággal, sarkantyúkával vagy bársonykával. (Receptekért klikk ide!)
A virágok szedésekor több dologra fontos ügyelnünk:
- Minél inkább háborítatlan, utaktól, városoktól távol eső területeken gyűjtsünk. A mosással a szennyeződéseken kívül sajnos a virágpor és illatanyagok jelentős része is távozik, így az a legelőnyösebb ha egyáltalán nem kell lemosnunk a virágokat.
- A virágok illatát a bogarak is kedvelik, így szedést követően alaposan nézzük át a termést.
- Szedést követő lehető legrövidebb időn belül dolgozzuk fel a virágokat, még mielőtt elhervadnak, elvesztik tartásukat és illatukat.
- Allergiásoknak érdemes doktorral konzultálnia mielőtt nagy mennyiségben fogyasztanának virágpor tartalmú ételeket, italokat!
Egyes fajoknak rendkívül rövid a virágzási ideje, úgyhogy érdemes figyelemmel kísérni a kiszemelt növényt, nehogy lemaradjunk a virágzásról. Például az ibolya csak 1-1,5 hét, a bodza pár hét, a rózsa pedig (fajtától függően) akár több hónapig is virágozhat.
És hogy egyébként miért együnk virágot?
Mert nem elég hogy finom, még egészséges is!
A különböző virágporok összetétele nem azonos, de minden virágpor tartalmaz nagy mennyiségben fehérjéket, aminosavakat, cukrot, ásványi sókat, vitaminokat, zsiradékokat és illóanyagokat. A virágpor minden fajtája nagy mennyiségben tartalmaz B1-, B2- és C vitamint, valamint E-vitamint (tokoferolt). Ezen kívül nagyon jó fehérjeforrás: a 22 aminosav közül 20 megtalálható benne. Tartalmaz vasat, rezet, káliumot, kalciumot, ként, nátriumot, mangánt, cinket, magnéziumot, krómot, szelént, nikkelt és kobaltot is. A különböző virágok gyógyhatásairól nem is beszélve! (A bodzavirág például megfázásra, hársfavirág és akácvirág köhögéscsillapításra, körömvirág teája vértisztításra használatos a népi gyógyászatban.)
Érdekesség: 100g virágpor fél kg marhahúsnak vagy 7db tojásnak megfelelő fehérjét tartalmaz. Tehát két csapott kiskanál (30g) virágporral egy felnőtt ember fedezheti napi aminosav szükségletét.
Következő cikkünkben találjátok a virágos recepteket! (Többek között pitypang zselé, akácvirágos pite, rózsás birsalma zselé, kandírozott virágszirmok, stb.)
Ha eddig nem mertetek befőzésbe fogni, vagy nem ment tökéletesen a dolog (megromlottak a lekvárok, túl hígak lettek, stb.), ne féljetek, idén menni fog ha elolvassátok korábbi cikkünket, a Nagy Befőző Lexikont!
A Makifood Főzőiskola Befőzés óráján (június 8-án) pedig akár lépésről-lépésre is elleshetitek a dolog csínját-bínját.
A cikket Damásdi Eszter, az Eszter Befőz blog szerzője írta és illusztrálta. Az ő oldalán is számtalan virágból készült szirup, szörp, zselé és lekvár receptjét megtaláljátok.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Május végéig akciósan (40-50% kedvezménnyel) regisztrálhattok a Főzőiskola számos órájára!
Az akció részleteiről itt olvashattok.
Hozzászólásaitokat várjuk a 100fok facebook oldalán.