Egyre hűvösebbek az esték, ezért jól jön valamilyen táplálóbb fogás, persze olyan, ami még véletlenül sem idézi, hogy közeledik az ősz. A töltött paprika pont ilyen, ráadásul ízlésének és vérmérsékletének megfelelően mindenki alakíthat az alaprecepten.
Erre buzdít a vegán, olaszos ízvilágú változat szerzője, Zöld Múzsa is. Posztjában írja, hogy gyerekkora óta imádja a töltött paprikát, de a darált húsos verziót "átlényegítette" egy kicsit.
Töltött paprika (vegán)
Bár egy jó lángos és a hekk szinte kötelező tartozéka a balatoni nyárnak, a part menti büfékben kínált ételek nem a minőségről voltak híresek eddig. Mindenki tudna mesélni arról, mi mindent evett meg nyaralás közben. De most úgy tűnik, van élet a mélyhűtőből előszedett olcsó alapanyagokon, olajban tocsogó ételeken kívül: mini "gasztroforradalom" kezdődött a parton.
"Bazaltburger" Angus marhás pogácsával (forrás: Kishableány facebook-oldal)
Ehhez természetesen kellett néhány elszántabb vendéglátós, aki ugyanis minőséget szeretne adni. Helyi alapanyagokból készült ételeket, frissen. Kellett egy olyan kulináris jelenség, mint a streetfood-mozgalom - a fővárosban szinte minden sarkon kapható valamilyen burger, vagy más, utcán is fogyasztható étel, ami jó esetben friss hozzávalókból készül. És kellettek a vendégek is, akik a minőségre szavaztak azzal, hogy normális ételeket választottak a mélyhűtőből elővarázsolt strandi gulyás helyett.
És hogy mit kínálnak a helyek a fagyasztott pogácsás hamburger, a hot dog és a mirelit sültkrumpli helyett?
A padlizsán tipikusan olyan alapanyag, ami szinte könyörög az embernek, hogy százféleképpen készítse el, a nyár vége, ősz eleje pedig az az időszak, amikor átadhatjuk magunkat az önfeledt kísérletezésnek.
Zöld Múzsa egy könnyű, de mégis tápláló receptet hozott nekünk, ami önálló fogásként is megállja a helyét.
Fontos, hogy olyan padlizsánt válasszunk, aminek feszes, sötétlila és fényes a héja, ha pedig kicsit benyomjuk,a húsa rugalmas és "visszarúg". A padlizsán kiválasztásánál érdemes a "hímeket" előnyben részesíteni. Jobb az ízük, és kevesebb magot tartalmaznak. A padlizsán alján található "minta" a hímek esetében kerekebb, míg a nőstényeknél hosszúkásabb alakú.
Bátran használjunk sokféle friss zöldfűszert!
Rizses padlizsánsaláta
Nehéz finomabb hűsítő italt elképzelni nyáron, mint egy hatalmas pohár, jéghideg limonádé. A magunk részéről egész nyáron teszteltük a különböző variációkat, nálunk ez lett a befutó.
A fenti remekmű meggyszörp alapú. A Balatonfüredi Hajógyári Kikötő éttermének teraszán örvendeztettek meg minket vele, a LáriFári Alapítvány jótékony vitorlásversenyének alkalmából. Megkértük őket, osszák meg a receptet velünk, íme:
Házi meggyszörpös limonádé
Elég gyorsan elfogyott (forrás: Lárifári Alapítvány Facebook-oldala)
Hozzávalók (0,6 dl összmennyiséghez)
- rengeteg jég
- fél lime
- fél citrom
- 1/8 narancs
- bő fél házi meggyszörp (a miénk zsusska meggyszörpje volt)
- szódavíz
Először a jeget tették a pohárba, erre ráfacsarták a citrom és a lime levét. A narancsdarabot csak úgy beledobták. Jött a meggyszörp, végül a szódavíz. Elképesztő ízbomba lett a végeredmény. Az étterem vezetője szerint náluk ez az egyik slágerital, létezik természetesen más variációja is: levendulás, eper és bodza háziszörppel.
További cikkünk a témában:
A legnagyobb melegben sem szabad megfeledkeznünk a vitamin-, és ásványi anyag-pótlásról. A cékla tökéletes erre a célra - fogyaszthatjuk nyersen, párolva vagy sütőben sütve.
A Colors In The Kitchen blog szerzője egyszerre mindig nagyobb mennyiséget készít el, ugyanis legalább 1 óra, mire a céklák 200 fokon megsülnek.
Sok minden készülhet belőlük: szendvicsben tökéletesek a sült céklakarikák, de fenséges a sült cékla egy egyszerű nyári salátában is, rukkola, feta sajt és pirított magvak társaságában.
Olívaolaj helyett dióolajat használjunk, mert a diós íz csodákat művel a céklával.
Sült cékla egyszerű salátával