Nincs jobb dolog a tavasszal frissen fejtett, zsenge, édes zöldborsónál. Nem véletlenül tartozik legkedvesebb gyerekkori gasztroemlékeink közé a frissen fejtett borsó édes íze. Egyértelműen munkásabb magunkak fejteni, de megéri azt a kevéske időt. Nem szemfényvesztés, tényleg édesebb a friss borsó, itt leírtuk már a titkot. A zsenge cukorborsónak rövid a szezonja, de most még éppen borsóhegyek állnak a piacokon, ne hagyjátok ki! Egy zöldborsós hétköznapi menüt hoztunk nektek, ami együtt és külön-külön is megállja a helyét.
A zöldborsó viszonylag magas kalóriatartalmú zöldség (nagyjából a burgonyával azonos). Magas fehérjetartalma miatt a vegetáriánus táplálkozásban kifejezetten javasolt a fogyasztása. Fajtáiról, élettani hatásairól és gasztronómiai felhasználásairól itt írtunk még többet (+receptekkel).
Erdélyiként jelentős különbséget észleltem a klasszikus borsófőzelékek között. Míg nálunk sósan fogyasztjuk (egyáltalán nem is kerül bele cukor), itt egészen édes főzelékekkel futottam össze az évek során. Ha pedig főzelék, akkor miért ne újíthatnánk rajta? Kerüljön bele a zöldborsón kívül például spárga, hiszen annak is szezonja van. A habarást, rántást pedig hagyjuk ki, sűrítsük a főzeléket "önmagával" - így. A fejtetlen zöldborsóval nagyjából úgy számoljunk, hogy súlyának kevesebb mint a fele lesz majd a tisztított mennyiség.
Zöldborsós spárgafőzelék
Hozzávalók (kb. 2 főre):
1 csomag fehér spárga (500 g megtisztítva)
400 g zöldborsó (kifejtve kb 150 g marad)
50 ml tejszín
3 púpozott ek. tejföl (20%)
só, bors ízlés szerint
fél csokor petrezselyem
kezeletlen citrom reszelt héja
olívaolaj
A spárgát meghámozzuk, eltávolítjuk a fás részeket majd 1-2 cm-es darabokra vágjuk, csúcsait félretesszük. Enyhe só vízben 5 percig főzzük, majd a zöldborsó és spárgacsúcsok is a vízbe kerülnek és további 5-7 perc alatt puhára (de még roppanósra) főzzük.
A spárgafőzés és pucolás tudományáról itt írtunk részletesen.
Leszűrjük, majd a főzővíz egy részével pépestítünk pár evőkanál főtt zöldséget (liszt nélküli főzeléksűrítés - így) Majd hozzáadjuk a tejfölt és a tejszínt. Ízlés szerint kerülhet bele még só, bors és petrezselyem. Tálaláskor megszórjuk a főzeléket friss petrezselyemmel, reszelünk rá egy kevés (kezeletlen) citromhéjat és meglocsoljuk olívaolajjal. Húskedvelők fogyasszák pancettaval vagy fasírttal, vegetáriánusoknak a következő frittata recept zöldséges verzióját ajánljuk hozzá, vagy ezt a diós zöldborsó sültet.
A klasszikus főzeléken túl még sokféle finomságba kerülhet zsenge zöldborsó. Kifejezetten jól illik darált húsokhoz, sonkákhoz vagy halakhoz – mint azt a következő receptekből is láthatjuk. A lazacos frittata, azaz tepsiben sült tojáslepény izgalmas előétel lehet, de akár vacsorára, vagy főzelékhez is fogyaszthatjuk. A lazac helyett használhatunk harcsát is, húsmentes verzióban pedig gombával vagy zöldspárga darabokkal érdemes kipróbálni.
Lazacos frittata
Hozzávalók (kb. 3-4 főre, kb. 20x26 cm-es tepsibe):
200 g zöldborsó
200 g újburgonya
7 nagy tojás
2 ek. tej
2 ek. tönköly finomliszt
1 csokor újhagyma
só, bors
1 szelet lazac vagy harcsafilé (250 g)
1/2 kezeletlen citrom héja és leve
só, bors
A halat megmossuk megszárítjuk, fűszerezzük, rászórjuk a reszelt citromhéjat és rácsurgatjuk a citromlevet. Sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon nagyjából 15-20 perc alatt megsütjük.
A krumplit vékony karikákra vágjuk. Bő sós vízben 5-10 perc alatt puhára főzzük a borsóval. A hagymát apróra vágjuk, a tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejet és a lisztet, majd a zöldborsót, krumplit, hagymát és az apró darabokra szedett lazacot is (ennek a bőre nem kerül bele), majd fűszerezzük.
Kivajazott tepsibe helyezzük és előmelegített 200 fokos sütőben 20-25 perc alatt megsütjük, míg a tojás középen is omlett állagúvá nem válik.
Melegen is szépen szeletelhető. Tálalhatjuk előételként salátával, vagy a fenti főzelék feltétjeként is szerepelhet.
Vegetáriánus verziójához itt találjátok korábbi receptünket.
Zöldborsóimádó cikkünk következő részében egy reggeli receptet hozunk nektek.
Itt pedig még több zsenge cukorborsós recept!
Ha zsenge tavaszi zöldségekre és jó társaságra vágytok, gyertek el Húsmentes Hétfői Vacsoránkra, melynek házigazdája - Maki mellett - most a PIQNIQ csapata lesz.
Itt olvashatjátok a vacsora menüjét és a velük készített interjúnkat.
A cikket Túry Amália, a Colors in the Kitchen blog szerzője írta és fényképezte.
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.