A természet tudja, hogy az évszakok és a hőmérséklet változásával mire van szükségünk. Tavasszal friss, zöld leveleket és hajtásokat kívánunk, és a természet is ezt kínálja – például friss spenót, zsenge cukkini, fiatal tök és káposzta, medvehagyma, zsenge borsó és spárga formájában. Most a legzsengébb, legfiatalabb spenótlevelekből készítettünk - elsősorban főzés nélkül - háromféle ételt/italt.
Spenótot szinte egész évben találhatunk a piacon. Jól viseli az alacsonyabb hőmérsékletet is, így nem kell ezt a finom zöldet télen sem nélkülöznünk.
Nálunk leginkább a klasszikus méretes levelű spenót az elterjedt. Kapható vörös szárú spenót, illetve húsosabb levelű is (mint a fenti fotón). Tavasszal viszont hozzájuthatunk a legzsengébb levelekhez: a bébispenóthoz. Ez nem sokáig kapható, és érdemes a legkevesebb hőkezeléssel elkészíteni.
Kedvcsináló receptgyűjtemény - áprilisban kapható szezonális zöldségekhez és gyümölcsökhöz.
A spenót két táborra osztja az emberiséget: van aki szereti és gyermekként is szívesen fogyasztotta, viszont van, aki sosem volt hajlandó megenni. Azoknak, akik ez utóbbi csoportba tartoznak, érdemes egy újabb esélyt adnuk a spenótnak, hátha kiderül, hogy csak a menzás főzelék miatt maradtak bennük rossz emlékek.
A nyers spenótlevél nagyon finom lehet különböző salátákban és reggeli turmixokban is. Két olyan receptet hoztunk nektek, melyben nyers spenótlevelet használunk, a harmadikban pedig pite formájában sütjük ki gyorsan, hogy a friss levelek ne essenek össze.
Csicseriborsós kuszkusz saláta friss spenóttal és zöldfűszerekkel
Ez egy extra gyors recept, mely (ha előfőzött csicseriborsót használunk) a kuszkusz puhulási ideje – 10-15 perc – alatt, főzés nélkül elkészül.
Hozzávalók (2-3 adaghoz):
kb. 7dkg kuszkusz
kb. 20-25 dkg csicseriborsó (1 konzerv)
kb. 100 g friss spenót
1 csokor snidling (vagy medvehagyma)
1 csokor petrezselyem
1 kis fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
7-8 ek. olíva olaj
1 púpozott tk. dijoni mustár
só, bors, ízlés szerint durváára őrölt római kömény
friss citrom leve
A kuszkuszt a csomagon szereplő leírás szerint forrásban levő sós vízzel öntsük le, majd letakarva hagyjuk kb. 10-15 percet puhulni.
A főtt csicseriborsót (ha konzervet használunk) szűrőben öblítsük le, majd keverjük össze a kuszkusszal.
A spenótlevelet és a zöldfűszereket frissen aprítsuk fel és adjuk hozzá a csicseri-kuszkusz keverékhez.
A felaprított hagymát és fokhagymát gyorsan pároljuk üvegesre az olíva olajban, majd adjuk hozzá a salátához, végül dijoni mustárral és friss citromlével és sóval, borssal, római köménnyel ízesítsük.
Önálló fogásként vagy akár köretként is tálalhatjuk.
Joghurtos turmix spenóttal és friss gyümölccsel
Hozzávalók (2-3 pohárhoz):
1 marék spenót (nagyjából 50 g)
2 kisebb körte
1/2 alma
250 g zsíros joghurt ( görög joghurt)
díszítéshez: szezonális gyümölcs és/vagy müzli
Az almát és a körtétnagyjából daraboljuk fel, és a többi összetevővel együtt turmixoljuk krémesre. (Ez botmixerrel nem igazán működik.) Nem folyós, hanem inkább kanalazható turmixot kapunk, melyet fogyaszthatunk akár müzlistányérból, szezonális gyümölcsökkel, gabonapehellyel, müzlivel megszórva.
Tápláló, egészséges reggeli vagy uzsonna.
Kreatív és egészséges reggelikhez még több recept itt.
Spenótos quiche
Könnyen szállítható és melegíteni sem szükséges, így munkahelyi ebédnek, uzsonnának, piknik fogásnak is tökéletes lehet. A feltétet is sokféleképpen variálhatjuk a szezonális alapanyagoknak megfelelően.
A pitetészták készítéséről itt írtunk.
Itt pedig egy tökéletes receptet is találtok hozzá.
Hozzávalók 20x23 centiméteres tepsihez (4-6 főre):
A tésztához:
150 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt (ennek hiányában természetesen bármilyen liszttel készíthetjük)
75 g vaj
1 tojás
A "töltelékhez":
2 csipetnyi só
100 g spenót
100 g gouda sajt
5 tojás
3 ek. tejföl (1/2 pohár)
só
Fűszerezhetjük frissen őrölt borssal, szerecsendióval vagy friss bazsalikomlevelekkel
A pitetészta elkészítésével kezdjük. Alaposan dolgozzuk össze a lisztet, vajat, a tojást és a sót. A tésztát csomagoljuk folpack fóliába és fél órára tegyük hűtőbe.
Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A hideg tésztát nyújtsuk ki, és tegyük kivajazott vagy sütőpapírral bélelt tepsibe. Villával szurkáljuk meg a tésztát, majd 20 percre tegyük sütőbe.
Amíg a pitetészta sül, készítsük el a tölteléket. A spenótot vágjuk apróra, a sajtot reszeljük le nagylyukú reszelőn. A tojásokat verjük fel, majd adjuk hozzá a tejfölt és a sót, forgassuk bele a felaprított spenótot és reszelt sajtot.
20 perc elteltével a pitetésztát vegyük ki a sütőből és öntsük rá a spenótos-tojásos keveréket. A tetejére tehetünk paradicsomszeleteket (ha éppen szezonális) vagy olívabogyót. A töltelékkel további 25-30 percig süssük a quiche-t .
Szeleteljük langyosan, kínálhatjuk salátával.
Itt bővebben is olvashattok a tavaszi alapanyagokról (receptekkel) és a tavaszi tisztító étkezésről.
A cikket Túry Amália, a Colors in the Kitchen blog szerzője írta.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola. Az iskola óráira május 1-éig akciósan tudtok regisztrálni!