Nem kell, hogy a húsvétról a kőkeményre főtt, fullasztó főtt tojások jussanak eszünkbe. Rengeteg izgalmas módja létezik a tojás elkészítésének (pl: közel-keleti shakshuka, olasz frittata, stb.). Most megmutatunk nektek pár egyszerű és gyors tojásételt, melyeket bátran kombinálhattok szezonális alapanyagokkal, és izgalmasabbá tehetitek vele a húsvéti reggelit.
A tojás egyrészről megköt, lazít, emulgeál, dúsít, másrészt komplett fehérjebomba, illetve rengeteg vitamin megtalálható benne - mindezt 75 kalóriáért cserébe. És ráadásul még a húsvét is elképzelhetetlen nélküle: korábban csakis pirosra festve, egy ideje már minden színben, jelképezi az újjászületést. Ha megvagyunk a tojásfestéssel, akkor lehet nekiállni a húsvéti reggelinek. Az ünnepnapi reggelik egyébként is benne vannak a TOP10-es "mit jó otthon csinálni" listában.
A húsvéti reggelik a magyar háztartások nagy százalékában tartalmaznak sonkát, tormát, újhagymát és tojást. Ezzel máris elérkeztünk ennek a cikknek az apropójához: merthogy a tojás nemcsak főtt lehet, hanem például posírozott (a.k.a. buggyantott), omletté vagy frittatává alakított. Közös bennük, hogy végtelenül egyszerűen elkészíthetőek, remekül illenek a sonkához és nem nagyon igényelnek különösebb konyhai előéletet, cserébe villanthatunk vele a családnak/barátainknak. (Azért ez a céklával festett tojás is elég jól néz ki!)
Ha pedig tojásételekről beszélünk, először is a legfontosabb a jó minőségű tojás.
Hogyan és hol juthattok biztosan jó minőségű, tanyasi tojáshoz? És hogy ez miért sokkal jobb (nekünk is) mint például a ketreces tartásból származó tojás? És mit jelentenek a tojáson olvasható kódok?
Erről részletesen itt írtunk már.
De a lényeg: ha jó tojásételt szeretnétek készíteni, vegyetek jó tojást!
Posírozás/buggyantás
A posírozott tojás elkészítéséhez szükségünk lesz egy fazék gyöngyözve forró vízre (tehát éppen forrjon, ne lobogjon) egy akkora fazékban, amiben legalább 10 cm magas a vízszint. Az edényünk méretét a posíroni szándékozott tojások számának függvényében válasszuk meg - egyszerre több tojás is készülhet.
A vízhez adhatunk literenként egy kávéskanál ecetet, ez segíti a fehérje szilárdulását, de nem elengedhetetlenül szükséges a tökéletes végeredményhez. (Ha használjuk, ne felejtsük el, hogy az ecet íze kissé érződni fog a tojáson - éttermi konyhákon épp ezért az ecetes vizes edényből a tojás egy sós vizes edénybe kerül, ami eltüntei a tojásból az ecet ízét.)
A tojásokat egyenként üssük fel és óvatosan csúsztassuk a főzővízbe - kb. 20 másodpercünk van arra, hogy egy szűrőkanállal formára igazítsuk a fehérjét (de ez is ízlés kérdése: hagyhatjuk nyugodtan rusztikusan szétterülősre is).
Maga a posírozási folyamat 3-5 perc: a tökéletes eredménynél a fehérje szilárd, a sárgája csak épp elkezd szilárdulni. Amikor kész, szűrőkanállal emeljük ki, hagyjuk lecsepegni a vizet, majd egy szelet kenyérre téve tálaljuk.
Omlett
Az omlett francia tojásétel: lazán felvert tojásból (személyenként 2-3 tojást számojunk) és tojásonként egy kávéskanál vízből áll.
Az elkészítéshez verjük fel a tojásokat a vízzel, sóval, borssal.15 g vajat olvasszunk fel egy 20-25 cm átmérőjű serpenyőben (a klasszikus omlett legfeljebb fél centi vastag), amikor serceg, öntsük bele a tojást, rázogatva egyengessük el: akkor van kész, ha az omlett alja megszilárdul, de a teteje még lágy.
Ha nem üres omlettet készítünk, ennél a pontnál halmozzuk rá az omlettünk felére a tölteléket: sajtot, párolt vagy nyers zöldséget (stb.) és egy villa segítségével hajtsuk félbe az omlettet. (A képen látható omlettet mi borsóval, rukkolával, krémsajttal töltöttük.)
Csúsztassuk rá egy tányérra és forrón tálaljuk.
Frittata
A frittata az olaszok válasza az omlettre: ez egy vastagabb tojáslepény, megpakolva mindenféle jóval (zöldség, hús, sajt, stb.), sütőben megsütve. Általában korong alakúra sütik, és tortamód szeletelik, mi viszont most egy feltekert változatot mutatunk be.
Spenótos-sajtos frittata
Hozzávalók:
1 csésze (2.5 dl) reszelt chedar (a parmezán, pecorino es a mozarella is kimondottan jól működik a frittatában)
1/2 csésze tej (1.25 dl)
3 csapott ek liszt
1/2 tk mustár
2-3 marék spenótlevél
4 tojás
só, bors
Egy 25x25 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral.
A tojást sóval habosra kavarjuk - cél, hogy sok levegő kerüljön bele.
A tejet és a lisztet elkeverjük, hozzáadjuk a mustárt.
A tojást és a tejes keveréket összevegyítjük, beleöntjük az előkészített tepsibe.
A spenótot nagyjából feldaraboljuk és a rászórjuk a tojásra.
175 fokon sütjük 10-12 percet, amíg a szélek szilárdulni kezdenek.
Egyenletesen elosztjuk rajta a reszelt sajtot, még 3-4 percre visszatoljuk a sütőbe (hogy a sajt megolvadjon).
A sütőből kivéve elkezdjük feltekerni, mennél szorosabban - ha jó a sütőpapír, könnyen le fogjuk tudni hámozni a tojásról tekerés közben.
Frittata szinte bármivel készülhet. A képen látható tekercset gombával és sajttal töltöttük, korábban pedig hoztunk már nektek egy zöldborsós frittata receptet is. A tölteléket a szezonális alapanyagoknak megfelelően variálhatjuk.
Szobahőmérsékleten, felszeletelve tálaljuk - nemcsak a húsvéti reggelihez tökéletes, hanem piknikezéshez is: hidegen legalább olyan finom, mint langyosan.
További receptjeink húsvétra:
A Marmorstein Pékség kalácsa
Édes kalácsok - fahéjas és mazsolás-mogyoróvajas töltelékkel
Dobozban sült húsvéti kalács
Saját készítésű gasztro-ajándékok húsvétra (kekszek, bonbonok, trüffelek)
Céklával festett főtt tojás
+1 ingyenesen letölthető/nyomtatható meglepetés dekoráció húsvétra a cikk szerzőjétől, Papp Écitől.
A cikk szerzője Papp Éci (Ezt ettem blog).
Figyeljétek facebook oldalunkat az újabb húsvéti receptekért! (Mert még húsvét hétfő reggelre is tartogatunk egy meglepetést...)
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.