Biztos, hogy a tonhalsaláta csak zöldségekkel és olívaolajjal elképzelhető? Selectfood szerint nem. Különösen akkor nem, ha nyár ide-oda, némileg laktatóbb vacsorára vágyunk. A kánikulára való tekintettel persze ezt is jól behűtve ajánlatos fogyasztani.
Hozzávalók:
- 300 g kockákra vágott,főtt burgonya
- 200 g tonhalszelet olívaolajon átsütve vagy tonhalkonzerv saját levében eltéve és jól lecsepegtetve
- 3 db főtt tojás felkockázva (személyenként max. 1 tojássárgájával és több fehérjével számoltam)
- 150 g natúr joghurt
- 1 facsarásnyi citromlé
- 1-2 ek fehérborecet (az eredeti receptben finomra aprított turbolya, édesköménylevél vagy petrezselyem - opcionális
tokaji muskotályból) - 1 ek nádcukor
- tengeri só, frissen őrölt fekete bors
- finomra aprított turbolya, édesköménylevél vagy petrezselyem közül valamelyik, opcionálisan
Elkészítése:
A joghurtöntethez legegyszerűbb ha egy befőttesüvegbe tesszük a joghurtot, citromlevet, borecetet, cukrot és a fűszereket (ízlés szerint valamelyik zöldfűszert is), majd jól összerázzuk az egészet és hűtőben tároljuk.
A főtt burgonyát a tojással és a tonhaldarabokkal összekeverjük, meglocsoljuk az öntettel, jól összeforgatjuk és jóízűen elfogyasztjuk.
A pizzáról a legtöbb embernek a sajt, paradicsomszósz és sonka jut az eszébe, pedig a feltéteknek csak a fantázia szab határt. Selectfood például kecskesajttal és ehető virágokkal turbózta fel a vegetáriánus pizzáját, az eredmény pedig nemcsak szép, hanem egészséges is.
"A cukkinit és a tökvirágot mi inkább a szépségéért szeretjük, mintsem az ízéért, hiszen az nem túl jellegzetes. Ennek viszont előnye is van, mivel így tökéletesen alkalmas édes és sós ételek készítésére egyaránt. Érdemes próbálkozni vele. A virágokhoz most vegetáriánus feltétet képzeltem el, s a jól bevált mozzarellát kecskesajtra cseréltem le" -írja a Selectfood.
Ha unjátok a szokásos feltéteket, érdemes tehát körülnézni a réten! Nem vicc, meg fogtok lepődni, mennyi virág kínálkozik a tányérunkra a kertünkből, rétekről, erdőkből. Az ehető virágokról korábbi posztunkbban olvashattok, aki pedig ragaszkodik a klasszikus paradicsomos pizzaszószhoz, itt találja a tökéletes receptet!
Cukkinivirágos-kecskesajtos vega pizza
Hozzávalók a tésztához:
- 500 g búzafinomliszt
- 5 g finom tengeri só
- 25 g friss élesztő
- 1 tk méz
- 2,5 dl kézmeleg víz (ami nem égeti a kezünket, kb. 40 Celsius fok)
Hozzávalók a feltéthez:
- 2-2,5 dl paradicsomszósz
- 3 db jó nagy csiperkegomba felszeletelve
- 1 cső roppanósra főzött csemegekukorica, a szemek a csőről levágva
- 6-8 db aszalt paradicsom felaprítva
- 1 maréknyi friss bazsalikomlevél
- 10-12 db cukkini- vagy tökvirág, akár bébicukkinivel vagy bébitökkel együtt, óvatosan megmosva kívül-belül
- 150 g natúr, lágy kecskesajt
- tengeri só, frissen őrölt fekete bors, chili vagy cayenne-bors ízlés - opcionális
Elkészítése:
1) Oldjuk fel az élesztőt a mézzel együtt a meleg vízben. Keverjük össze a lisztet a sóval, és többszöri adagolással öntsük hozzá az élesztős folyadékot, és gyúrjunk belőle sima, rugalmas, nem ragadós tésztát.
Tegyük egy tálba vagy deszkára, fedjük le egy tiszta konyharuhával, majd szobahőmérsékleten kelesszük a duplájára.
2) Miután szépen megkelt a tészta, gyúrjuk át, majd lisztes felületen nyújtsuk ki kör vagy négyszög alakúra. Egy 38×32 cm-es tepsiben megfelelő méretre lehet nyújtani, így a tészta közepesen vastag lesz. Azonban ebből a mennyiségből kijön 2 db nagyobb vagy akár 4 db vékony tésztájú pizza is.
3) Kenjük ki vékonyan olívaolajjal a tepsit, mielőtt beletennénk a tésztát. Kenjük meg a paradicsomszósszal, osszuk el rajta a gombaszeleteket, hintsük meg a kukoricával és az aszalt paradicsommal, sózzuk és borsozzuk meg ízlés szerint. Morzsoljuk rá a kecskesajtot, majd tegyük fel a bazsalikomlevelek egy részét és a cukkinivirágokat/bébicukkiniket is.
4) 200°C-ra előmelegített sütőben körülbelül 25 perc alatt süssük készre.
(Vékonyabb tésztánál a sütési idő lerövidül.)
Közvetlenül tálalás előtt tegyük fel a pizzára a félretett bazsalikomleveleket.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a hal mennyire jó alternatíva a nehéz, zsíros ételekkel szemben (és nemcsak nyáron). Az omega 3-zsírsavak áldásos hatásairól korábban már írtunk, a lényeg, hogy az alapvető zsírsavakhoz tartoznak, nélkülözhetetlenek az egészséghez, vagyis a szervezetünknek mindenképp hozzá kell jutnia ezekhez, mivel nem képes őket előállítani.
Nemcsak az agyi működésre és a hangulatra vannak pozitív hatással, csökkentik a szívbetegségek kialakulásának esélyét, csökkentik a magas vérnyomást és segítenek megőrizni az erek rugalmasságát.
A tengeri halak általában kitűnő omega-3 forrásnak számítanak. Többféle izgalmas ízvilágot érdemes kipróbálni, amíg megtaláljuk az igazit. Ez a recept a portugál gasztronómiai kultúrát alaposan ismerő Selectfood blog szerzőjétől származik.
Egzotikus sült hal
Azt hiszem, hogy minden túlzás nélkül állíthatom, hogy ez egy csodás cannellonirecept" - írja a Selectfood blog szerzője. "A töltelék adta magát az itthon fellelhető alapanyagokból, a halas ízesítésű mascapronés öntet ötlete pedig Jamie Oliver egyik könyvéből való. Könnyű elkészíteni, csak a cannellonik megtöltésére kell némi időt szánni, de mindenképpen érdemes kipróbálni.
Ha nem lenne benne hal, még vegatariánus jelzővel is illethetném".
Halas mascarponeszószban sült spenótos-medvehagymás-paradicsomos cannelloni
Hozzávalók:
25 db (1 doboz) cannellonicsőhöz
650 g blansírozott, lecsepegtetett spenót és medvehagyma keveréke felaprítva (vagy bármilyen más zöld növénykeverék; csalán, tyúkhúr, komló, mángold, pak choy - ami éppen van)
2 db (100 g) lilahagyma nagyon finomra aprítva
25 g szárított shiitake gomba forró vízbe áztatva, majd miután megszívta magát, feldarabolva (helyettesíthető más szárított, vagy akár friss gombával is)
5 dl házi paradicsomszósz
olívaolaj, tengeri só, frissen őrölt fekete bors, őrölt szerecsendió
400 g mascarpone
2 dl főzőtejszín
25 g reszelt parmezán
1 db 200 g-os halkonzerv, alaposan lecsepegtetve (nálam paradicsomos hering, összesen 130 g)
1 maréknyi oregano finomra aprítva
tengeri só
reszelt parmezán a cannelloni tetejére
Elkészítése:
1) Egy serpenyőben kevés olívaolajon futtassuk meg a lilahagymát, adjuk hozzá a shiitake gombát, a zöldeket, ízesítjük sóval, borssal, szerecsendióval, végül öntsük fel a paradicsomszósszal. Forraljuk fel, majd közepes hőfokon főzzük néhány percig, míg besűrűsödik egy kicsit.
Tegyük félre hűlni.
2) Közben keverjük össze a tejszínt a mascarponéval és a reszelt parmezánnal, enyhén sózzuk meg és adjuk hozzá az oreganot is. A halat villával törjük össze és dolgozzuk simára a sajtkrémben (vagy egyszerűen morzsoljuk bele).
3) Egy megfelelő méretű jénai tálba öntsük a halas sajtkrém felét, majd - ha a paradicsomos töltelék már nem túl forró - töltsük meg vele a cannellonikat és fektessük őket a krémre.
4) Ha végeztünk a csövekkel, öntsük egyenletesen a tetejükre a krém másik felét, reszeljünk rá parmezánt, majd 200°C-ra előmelegített sütőben a középső rácson, 30 perc alatt, fedetlenül süssük készre.
Ismerős helyzet: a hűtőben még ott vannak a húsvéti lakoma maradékai, de már senkinek sincs kedve hozzájuk. Pocsékolás helyett ajánld fel, vagy hasznosítsd újra a menthető hozzávalókat! Egy kis inspiráció következik:
Rakott krumpli tojással, sajttal (Colors in the kitchen)