A padlizsán tipikusan olyan alapanyag, ami szinte könyörög az embernek, hogy százféleképpen készítse el, a nyár vége, ősz eleje pedig az az időszak, amikor átadhatjuk magunkat az önfeledt kísérletezésnek.
Zöld Múzsa egy könnyű, de mégis tápláló receptet hozott nekünk, ami önálló fogásként is megállja a helyét.
Fontos, hogy olyan padlizsánt válasszunk, aminek feszes, sötétlila és fényes a héja, ha pedig kicsit benyomjuk,a húsa rugalmas és "visszarúg". A padlizsán kiválasztásánál érdemes a "hímeket" előnyben részesíteni. Jobb az ízük, és kevesebb magot tartalmaznak. A padlizsán alján található "minta" a hímek esetében kerekebb, míg a nőstényeknél hosszúkásabb alakú.
Bátran használjunk sokféle friss zöldfűszert!
Rizses padlizsánsaláta
Ilyen kánikulában bevalljuk, egyáltalán nincs kedvünk bekapcsolni a sütőt. Persze kalóriát bevinni ilyenkor is kell, eljött tehát a saláták ideje. És hogy ne legyenek olyan unalmasak, megosztjuk Maki két egzotikus salátaöntetének receptjét.
Az ázsiai öntetek intenzív ízvilágáért többek között a szójaszósz felelős, ami a fermentált ételekhez tartozik. Fermentált, vagyis erjesztett szójababpasztából készül, alapvető hozzávaló az ázsiai konyhában. Azt pedig valószínűleg mindenki tudja, hogy nagy melegben a csípős ételek hűtenek, érdemes ilyenkor feszegetni a határainkat!
Korábbi, egyszerű, de izgalmas dresszingeket bemutató posztunk folytatása következik.
"Ázsiai" öntet
A legnagyobb melegben sem szabad megfeledkeznünk a vitamin-, és ásványi anyag-pótlásról. A cékla tökéletes erre a célra - fogyaszthatjuk nyersen, párolva vagy sütőben sütve.
A Colors In The Kitchen blog szerzője egyszerre mindig nagyobb mennyiséget készít el, ugyanis legalább 1 óra, mire a céklák 200 fokon megsülnek.
Sok minden készülhet belőlük: szendvicsben tökéletesek a sült céklakarikák, de fenséges a sült cékla egy egyszerű nyári salátában is, rukkola, feta sajt és pirított magvak társaságában.
Olívaolaj helyett dióolajat használjunk, mert a diós íz csodákat művel a céklával.
Sült cékla egyszerű salátával
Makitól, a Makifood Főzőiskola séfjétől. Arra az esetre, ha unod a megszokott joghurt-fokhagyma, vagy olívaolaj-bazsalikom kombót...
1. Salátaöntet hagymából
- 1/2 fej vöröshagyma, apróra reszelve
- 2 evőkanál almaecet
- 2 evőkanál extraszűz olivaolaj
- 1 evőkanál cukor
- 1/2 evőkanál tengeri só
A hozzávalókat keverd jól össze. Ez az öntet gyakorlatilag bármihez remekül megy, Maki egyik kedvenc zöldsége hozzá a paradicsom. Vágj fel két érett paradicsomot fél centis darabokra, majd öntsd nyakon az öntettel!
2. A leggyorsabb salátaöntet
- 2 evőkanál ketchup
- 2 evőkanál tej
A hozzávalókat ismét keverd jól össze. A legjobban tenger gyümölcsei salátához passzol. Ehhez tépj jégsalátát apró darabokra, keverd össze uborkaszeletekkel, vagy karikákkal, kissé sózd meg, majd tegyél a tetejére főtt rákokat. Ha kész, mehet rá az öntet, majd irány a hűtő!
2. Salátaöntet répából
- 5 centiméteres répadarab, meghámozva, felszeletelve
- 1/2 citrom leve
- 1/3 csésze fehér borecet (5,5 teáskanálnyi)
- 2/3 csésze szőlőmagolaj (11 teáskanálnyi)
- Ízlés szerint tengeri só és frissen őrölt feketebors
Helyezd az összes hozzávalót robotgépbe, és keverd őket alaposan össze. Mindenféle zöldsalátához remekül passzol.
Az emúlt évek legjobb 100 fok saláta recepjeit itt találod!
Biztos, hogy a tonhalsaláta csak zöldségekkel és olívaolajjal elképzelhető? Selectfood szerint nem. Különösen akkor nem, ha nyár ide-oda, némileg laktatóbb vacsorára vágyunk. A kánikulára való tekintettel persze ezt is jól behűtve ajánlatos fogyasztani.
Hozzávalók:
- 300 g kockákra vágott,főtt burgonya
- 200 g tonhalszelet olívaolajon átsütve vagy tonhalkonzerv saját levében eltéve és jól lecsepegtetve
- 3 db főtt tojás felkockázva (személyenként max. 1 tojássárgájával és több fehérjével számoltam)
- 150 g natúr joghurt
- 1 facsarásnyi citromlé
- 1-2 ek fehérborecet (az eredeti receptben finomra aprított turbolya, édesköménylevél vagy petrezselyem - opcionális
tokaji muskotályból) - 1 ek nádcukor
- tengeri só, frissen őrölt fekete bors
- finomra aprított turbolya, édesköménylevél vagy petrezselyem közül valamelyik, opcionálisan
Elkészítése:
A joghurtöntethez legegyszerűbb ha egy befőttesüvegbe tesszük a joghurtot, citromlevet, borecetet, cukrot és a fűszereket (ízlés szerint valamelyik zöldfűszert is), majd jól összerázzuk az egészet és hűtőben tároljuk.
A főtt burgonyát a tojással és a tonhaldarabokkal összekeverjük, meglocsoljuk az öntettel, jól összeforgatjuk és jóízűen elfogyasztjuk.