Egyre hűvösebbek az esték, ezért jól jön valamilyen táplálóbb fogás, persze olyan, ami még véletlenül sem idézi, hogy közeledik az ősz. A töltött paprika pont ilyen, ráadásul ízlésének és vérmérsékletének megfelelően mindenki alakíthat az alaprecepten.
Erre buzdít a vegán, olaszos ízvilágú változat szerzője, Zöld Múzsa is. Posztjában írja, hogy gyerekkora óta imádja a töltött paprikát, de a darált húsos verziót "átlényegítette" egy kicsit.
Töltött paprika (vegán)
Ha nyár, akkor lecsó! Természetesen ahány ház, annyi lecsós recept létezik. Bár van, aki az év 365 napján képes lenne lecsót enni, a legtöbb lecsórajongó is eljuthat arra a pontra, amikor egy kicsit unalmassá válik a dolog.
Ez a recept, ami Zöld Múzsa blogjáról származik, tulajdonképpen egy töltött padlizsán receptje, izgalmas, köleses-lecsós töltelékkel.
Fontos, hogy az ételhez ne nyers paradicsomot, hanem concassét használjunk fel.
A concasse a meghámozott, kimagozott és apró kockákra (0,5 x 0,5 cm-es) vágott paradicsomot jelenti. És hogy miért van erre szükség? Mert a friss paradicsomok magja egy kis keserű ízt csempészhet az ételbe, ezenkívül a concasséval készített ételek ételek kevésbé lesznek "vizesek", mint azok, amelyekhez nyers paradicsomot használunk. A concasse szószokba, omlettekbe, hűtve salátákba, stb. kerül.
Zöld múzsa receptjével több olvasónknak is szeretnénk a kedvébe járni. Annak is, aki húsevő, de szereti a kölest és a paradicsomot, annak is, aki vegán és annak is, aki most épp az alacsony kalóriájú ételeket keresi...
"Szoktam engedni a csábításnak, de biztos, ami biztos Jamie Oliver után szabadon lassan kezdem kidolgozni a tízperces ebédeket. A helyzet ugyanis szerencsés a vega/vegán vonalon (kell ezek helyett egy új szó, nincs mese!), a zöldségféle nem csak főve, félig főve is kiváló, sőt mi több, jobb! És ott van még az az opció, hogy nem is kell mindent megfőzni. Rég gyakorlom azt a módszert, hogy az ételben lévő hozzávalók közül kiválasztok egyet-kettőt...fantázia dolga.
Ezeket amíg a főtt étel készül, félreteszem nyersen, vagy jellegéből fakadóan blansírozom/párolom. Ha fondorlatos módon lecsaljuk az előkészítési időt (azért ez a vegán konyhában sokszor órákban mérhető, ha csak az áztatásokra gondolok), mint ahogy a fent említett tévés szakács sem mosott meg műsorában egyetlen alanyt sem :-), akkor szerintem indulhat a műsor.
A tíz percnél idő igényesebb részeket majd kivágjuk belőle. Komolyra fordítva a szót, ez az olasz paradicsomos kölesgombóc a köles főzési idejét leszámolva (bár az sem sokkal több, mint tíz perc), tényleg nem tartott tovább. Ha valaki abban a szerencsés helyzetben van, hogy az otthona a munkahelye, holnap ne tétovázzon, a recept arra vár, hogy másoknál is a tányéron végezze."
Zsályás paradicsomos kölesgombóc
Mindössze három érvet szeretnénk felsorakoztatni Maki séf fogása mellett:
1. körülbelül 20 perc alatt elkészíthető,
2. egészséges, (és követi a Húsmentes Hétfő hagyományát is)
3. remek munkahelyi ebéd mindazok számára, akik valami könnyű ételre vágynak, ráadásul nem kell melegíteni, mert tésztasasalátának is kiváló!
Hideg capellini tésztasaláta sült koktél paradicsommal és bazsalikommal
Hozzávalók:
- 500 g koktél paradicsom
- 8 bazsalikom levél, apróra vágva
- 1 evőkanál aprított snidling (opcionális)
- 2 gerezd fokhagyma, reszelve
- 1 evőkanál aprított kapribogyó
- 10-12 evőkanál extra szűz olíva olaj
- 1/2 citrom leve
- reszelt parmezán
- só, bors
- 400 g capellini tészta, al dente-re főzve, lehűtve hideg vízben és leszűrve
Elkészítés:
Állítsuk be a sütőt 180 fokra. Tegyük a paradicsomokat egy sütőtálba és locsoljuk meg 2 evőkanál extra szűz olívaolajjal és süssük, amíg megpuhulnak és a héjuk ráncos lesz (20-25 perc). Vegyük ki a sütőből és hagyjuk kihűlni szobahőmérsékleten. Keverjük a paradicsomokhoz (+ a paradicsomok levéhez) a bazsalikomot, snidlinget, fokhagymát, kapribogyót, a maradék olajat, citromlevet és ízesítsük sóval és borssal. Adjuk hozzá a megfőzött és lehűtött tésztát, jól keverjük össze és szórjuk meg reszelt parmezánnal.
A paradicsom a nyár esszenciája. Ilyenkor nyár végén, ősz elején pedig eljön az ideje, hogy ezeket az esszenciákat valahogyan megőrizzük télre is. Befőzős cikksorozatunkban már sok hasznos és finom tippet kaptatok tőlünk. Most a tartósításnak egy különleges és esszenciális formájához, az aszaláshoz kaptok szerzőnktől, Bede Annától (vegasztrománia) tippeket és egy napfényízű receptet.