A paradicsom a nyár esszenciája. Ilyenkor nyár végén, ősz elején pedig eljön az ideje, hogy ezeket az esszenciákat valahogyan megőrizzük télre is. Befőzős cikksorozatunkban már sok hasznos és finom tippet kaptatok tőlünk. Most a tartósításnak egy különleges és esszenciális formájához, az aszaláshoz kaptok szerzőnktől, Bede Annától (vegasztrománia) tippeket és egy napfényízű receptet.
Gyerekkoromban akkor volt paradicsom, amikor termett, nem jött szembe velünk a zöldségesnél télen is. Megbecsültük, és részemről ujjongva vártam a szezont. Az örök kérdés a paradicsom zöldség-vagy-gyümölcs létéről háttérbe szorul, amikor nyár derekán végre igazi, szabadföldi paradicsomokat kóstolhatunk. Szeretek extrázni, kedvenc árusaimnál a Hunyadi téri piacon mindig nagy a választék, sárga paradicsom, ökörszív paradicsom és fekete paradicsomok közül is válogathatunk. A Based on Pig gasztronómiai művészeti kutatócsoport Maki konyhájában tesztelte a különböző fajtákat, érdemes megnézni az erről készült prezentációt. Maki tanácsait paradicsomügyben pedig itt olvashatjátok.
Kedvenc paradicsomélmény: Alföldi nagymamám kertjében leszakítani az érett, Naptól meleg paradicsomot, tenyérrel letörölni (vagy nem), és a jellegzetes paradicsomszár illatának beszippantása után beleharapni. Aztán még egybe.. És azt figyeltétek, hogy harapva mennyire más, mint felszeletelve?
Paradicsom aszaláshoz érdemes nagyobb, húsosabb paradicsomfajtát választani, mint a befőzőparadicsom, ökörszív paradicsom vagy lucullus.
Aszalt paradicsom fűszeres olajban
Hozzávalók (1 kis üvegnyihez):
10db paradicsom
fél fej fokhagyma
friss bazsalikom
egész bors - színes
só
extraszűz olívaolaj
A sütőt előmelegítettem a legalacsonyabb fokozatra. A paradicsomokat megmostam, félbevágtam, kivágtam a csumájukat és kiskanállal kivájtam a magos részt. Sütőpapírral leterített tepsibe raktam őket vágott felükkel felfelé, megsóztam, majd betoltam a sütőbe. Összehajtott konyharuhát raktam a sütő ajtajába, hogy a szellőzést biztosítsam. A fokhagymát pedig úgy ahogy van, pucolás nélkül a paradicsom mellé raktam, de kb. 1 óra múlva ki is vettem a sütőből.
A sütési idő változó lehet – függ a paradicsom fajtájától, méretétől, valamint sütőnk minőségétől is (pl. légkeveréses, gáz, stb.). Én most kicsit több, mint 4 órán keresztül sütöttem őket, félidőnél megforgatva.
Ezután kihűtöttem a paradicsomokat, majd a megpucolt sültfokhagymával, megmosott bazsalikomlevelekkel egy csatosüvegbe rétegeztem őket, megszórtam a kicsit zúzott, egész színesborsokkal, és felöntöttem extra szűz olívaolajjal. Az olajban való tartósítás sok olajat igényel, az olajnak mindenképpen el kell lepnie a paradicsomokat. Viszont mivel a fűszeres-paradicsomos olajat – akár salátaöntetként - ezek után is fantasztikusan fel lehet használni, ne sajnáljuk.
Salátákban, kenyérbe sütve zseniális, krémnek fenséges, levesnek pikáns.
Próbáljátok ki!:
Paradicsomos receptjeink
A paradicsomot próbáljátok meg eltenni így is - csilis paradicsomlekvár formájában is isteni!
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.