Házilag füstölt halak, saját kezűleg bontott mangalica, frissen (na jó, aznap hajnalban) sült kenyerek... sorozatunk első részében összegyűjtöttünk néhány olyan termelőt, akiket jó szívvel ajánlunk, ha az északi parton jársz. És ha fontos, kitől és mit vásárolsz, amíg nyaralsz.
Búzalelke Pékesség
Kovács Bea a Liliomkert Piacon árulja aznap hajnalban sütött kenyereit, "pocakjait" (ciabatta) és más finomságait. Még sötét van, amikor felkel, mégis mindig mosolyog. Pékműhelye a Szent György-hegy lábánál, Kisapátiban található.
Végre kapható az újkrumpli a piacokon. Legtöbben a hagyományos, petrezselymes verziót ismerjük és szeretjük, de miért is ne próbálnánk ki néhány új ízt, új kombinációt? Kicsi Vú, Vegasztrománia, valamint Flatcat receptjeit ajánljuk. Fehérboros újkrumpli rukkolával, újhagymával
Hozzávalók:
0,5 kg apró szemű újkrumpli
2 ek olívaolaj
1-2 ek. teavaj (lehet sós is, édes is)
1,5 dl száraz fehérbor
2-3 szál újhagyma
egy kis marék rukola
ízlés szerint nagyszemű tengeri só (normál is lehet)
Elkészítés:
Jól megmosom a krumplikat, szárazra törölgetem őket és egy akkora teflon serpenyőben, amelyben egy rétegben elférnek felforrósított vajon és olívaolajon 10-15 percig sütöm őket. Közben gyakran megkeverem. Kissé megsózom.
Hozzákeverem a megtisztított, félbevágott újhagymát, aláöntöm a bort, és megsózom a nagyszemű tengeri sóval is.
Fedő alatt puhulásig sütöm (kb. 15 perc), a végén pedig beleforgatom a rukkolaleveleket is.
Avokádós újkrumplisaláta
Hozzávalók:
0,5 kg újkrumpli (ha lehet, apró szemű)
2 avokádó
1 fej lilahagyma, hajszálvékony szeletekben
1 lime
0,5 dl olívaolaj
4 marék (~ 80 gr) rukkola
Elkészítés:
Az újkrumplit egészben, héjában megfőzöm. Ha megpuhult, leszűröm, lehűtöm, majd meghámozom. Ha kis szemű krumplit sikerült beszerezni, akkor maradhatnak egészben, de ha nagyobb szemek is vannak benne, akkor azokat félbe-negyedbe vágom.
A lilahagymát szintén félbevágom, majd hajszálvékonyan felszeletelem. Meglocsolom a lime levével és megsózom.
Az avokádót félbevágom, a magját kiveszem, és a húsát kanállal kivájom, a lime leves hagyma mellé, hogy a citrus savas leve meggátolja a bebarnulását.
Meglocsolom az olívaolajjal, és villával összetöröm az avokádó húsát, összedolgozom a lime leves hagymával.
Az újkrumplit összeforgatom a hagymás avokádóval, a rukkolát egy nagyobb tálra szedem, és erre halmozom az újkrumplit.
Langyosan a legfinomabb, de akkor sem lesz nagy baj, ha kihűl.
Citromos újkrumplisaláta
Hozzávalók:
0,5 kg kisszemű újkrumpli
1 citrom
1 ek. magos mustár (nálam most diós dijoni)
egy maroknyi metélőhagymam apróra vágva
néhány szem kapribogyó
4-5 db aszalt paradicsom
kb. 2 ek. extra szűz olívaolaj, só és frissen őrölt bors
Elkészítés:
A krumplikat és a citromot alaposan megmossuk (le is lehet róla kapirgálni a héjat, de az is jó, ha a főzés után hámozzuk meg őket), majd sós vízben megfőzzük a krumpliszemeket.
Közben egy tálban beleteszem a mustárt. Az olívaolajat cseppenként vagy nagyon vékony sugárban adom hozzá, közben folyamatosam keverem a mustárt. Beleöntöm a citrom levét, lereszelt héját, a kapribogyókat, a kis darabokra vágott aszalt paradicsomot és az apróra vágott metélőhagymát.
Ebbe teszem a megfőtt, leszűrt krumplikat, sózom, borsozom, összekeverem. Langyosan is kiváló.
Szakemberek szerint ahhoz képest, hogy milyen sok termékre mondják, írják, hogy mangalica, elenyésző százaléka valóban az. Tényleg lépten-nyomon átvernek minket ezzel kapcsolatban?
"Valaki gazdasági okok miatt tart mangalicát, valaki a gasztronómiai értéke miatt, és valaki hitbéli okok miatt, szerelemből. Nálam ez utóbbi kettő dominál, én a szabadtartásban és a tisztavérű állományban hiszek" - magyarázza Járosi Tamás biogazda, a Fekete-bárány blog szerzője, a balatonfüredi Malackrumpli étterem tulajdonosa. A biogazda szerint a mangalica úgynevezett bekerülési, felnevelési költsége 2,5-3 szorosa az ipari sertésnek, hiszen a mangalica szabadtartásban nem hét-kilenc hónap alatt, hanem több mint két év alatt nő meg a vágósúlyára.
Fotó: Björn Láczay /Flickr Creative Commons
Ismerős helyzet: a hűtőben még ott vannak a húsvéti lakoma maradékai, de már senkinek sincs kedve hozzájuk. Pocsékolás helyett ajánld fel, vagy hasznosítsd újra a menthető hozzávalókat! Egy kis inspiráció következik:
Rakott krumpli tojással, sajttal (Colors in the kitchen)
Nem találtad még ki, mi kerüljön az idén az ünnepi asztalra? Arra biztatunk, hogy ne maradj a jól bevált, és talán unalmassá vált fogásoknál, hanem próbálj ki valami újat az idén! Például kacsacombot. Egy izgalmas recept következik Selectfoodtól, amelyben a kacsacombok olyan hozzávalókkal készülnek, mint a szilva, a fokhagyma vagy a csillagánizs.
Szilvával és fokhagymával sült kacsacombok, sült almás burgonyapürével
Hozzávalók 4 főre:
8 db kisebb kacsacomb
1 ek. szecsuáni bors
1 kk. fekete bors
fél csillagánizs
8 db szegfűszeg
tengeri só
néhány rozmaringlevél
1 fej fokhagyma gerezdjeire szedve, héjában hagyva
combonként 3-4 db szilva (most fagyasztott)
1 db kezeletlen héjú narancs hámozókéssel lefejtett héj