Mindannyiunknak vannak olyan gyerekkori élményei, emlékei, amelyek a konyhához, és a közös főzéshez kapcsolódnak. Mindenki emlékszik az első egyedül - na jó, anyai segítséggel - elkészített sütire, vagy az első önálló konyhai akcióra, még akkor is, ha nem sikerült tökéletesen. Csak felnőttként és szülőként szembesülünk azzal, hogy nem könnyű egyszerre koncentrálni a főzésre, a kicsik felügyeletére és arra, hogy ne unatkozzanak, amíg az étel elkészül.
Az apákat is arra bátorítjuk, hogy ők is vegyenek részt a konyhai műveletekben, kisfiúk esetében ez nagyon fontos. Az ilyen gyerekek felnőttként is szívesen részt vesznek a háztartási munkákban. Egy tanulmányból pedig kiderült, hogy azok a lányok, akiknek az apukája segített otthon a háztartásban, felnőttként jobban kerestek.
forrás: Flickr - Heinrock
Összegyűjtöttünk néhány tippet a gyerekekkel közös főzéshez:
Ahogyan beköszönt a hűvösebb idő, a szervezetünknek is szüksége van melengető ételekre. Grúz sorozatunkban már számos különleges, diós, padlizsános (stb.) étellel megismerkedhettetek. Most egy füstös, paprikás, őszies ízvilágú grúz babragu receptjét hozta el nektek szerzőnk, a grúz konyha specialistája, Vida Kata (Babramegy blog). A recepthez (mint a flexiteriánus konyha) húsos és vegetáriánus opciót is hozott.
Körülbelül 40.000 féle rizst tartanak nyilván világszerte, így első körben a rizsfélék két nagyobb csoportjával ismerkedünk meg. És hogy ne mindig az unalmas köret szerepét játsza, egy kedvcsináló, izgalmas, és ezerféle töltelékvariációval készíthető, jávai rizstekercs receptjét is elhoztuk nektek. (Bónusz: nem elég, hogy gyönyörű és könnyen szállítható, pikk-pakk el is készül!)
Ha japán konyháról van szó, a legtöbb embernek egyből a sushi (és a rizs) jut eszébe. Pedig óriási hagyománya van Japánban a tésztaevésnek is, ezen belül pedig a soba tészta elkészítéséhez és fogyasztásához is külön szokások kapcsolódnak. Most ezekről számol be nektek szerzőnk, aki Maki mellett kuktaként is bepillanthatott a japán házikonyha titkaiba.
Nyár végén, ősz elején készül - különféle fűszer- és gyógynövényekből - a pesztó. Ez a legtökéletesebb módja annak, hogy a fűszerek aromáját és frissességét elraktározzuk a hidegebb hónapokra. Augusztus végén Vadnövénykonyha sorozatunk szerzője a Pannonhalmi Gyógynövénykertben járt, ahol a bencés szerzetesektől tanult a gyógy- és fűszernövények hatásairól és felhasználásáról. Kövessétek őt egy nagy gyógynövénysétára.