Ha japán konyháról van szó, a legtöbb embernek egyből a sushi (és a rizs) jut eszébe. Pedig óriási hagyománya van Japánban a tésztaevésnek is, ezen belül pedig a soba tészta elkészítéséhez és fogyasztásához is külön szokások kapcsolódnak. Most ezekről számol be nektek szerzőnk, aki Maki mellett kuktaként is bepillanthatott a japán házikonyha titkaiba.
A japán soba szó hajdinalisztet jelent. A belőle készült és azonos nevű tészta változó arányban búzalisztet is tartalmaz, enélkül túlságosan törékeny lenne, de minél magasabb a hajdinatartalma, annál jobb. Érdemes megnézni ezt a pár perces videót a tészta gyúrásáról és a fantasztikus vágási technikáról!
Évszázadokkal ezelőtt a soba tészta a szegény emberek eledele volt és ma is az egyik legolcsóbb és legnépszerűbb állomás-étel, ami egy várakozási idő alatt elkészül és a vonat érkezéséig gyorsan be is szürcsölhető. A soba tésztát hagyományosan forró leves betétjeként, vagy hidegen, szójaszószos mártásba mártogatva fogyasztják. Ez utóbbit állítólag nagy melegben szeretik különösen a japánok. Tápláló, hűsítő és pillanatok alatt elkészül.
A rengeteg soba tésztára szakosodott étteremben természetesen sok más változatban is használják a tésztát, például algalapba göngyölve egyfajta szusi-ként is fogyasztják - ilyet én is kóstoltam a Makifood egyik japán specialitásokat bemutató óráján.
Az alábbi receptben ázsiai ízvilágú, de egyszerű tésztaétel alapanyaga lett a Japánból ajándékba kapott tészta (,de könnyedén beszerezhető ázsiai élelmiszerboltokban is). A mángold pedig ilyenkor ősszel, újra frissen szedhető, vagy termelői piacokon beszerezhető. Különösen kedvez neki ez a nedvesebb nyár és ősz, így könnyebben hozzájuthatunk. Ha mégsem, helyettesítsük nyugodtan például friss spenótlevelekkel.
A mángoldról itt olvashatsz bővebben (receptekkel).
Mángoldos soba tészta
Hozzávalók (kb. 2főre):
200 g soba tészta (kapható pl, a Culinarisban, a Fény utcai piac alján lévő Ezerfűszeresnél, az Ázsia boltban)
2 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj
300 g mángold (vagy spenót)
4 gerezd fokhagyma
4 cm-es darab friss gyömbér
2 evőkanál halszósz, vagy osztrigaszósz
1 lime leve, vagy fél citrom leve
2 evőkanál szezámolaj
2 evőkanál szezámmag
A mángoldot vastag ereitől és szárától megtisztítjuk, csíkokra vágjuk.
A fokhagymát és a gyömbért felaprítjuk.
A szezámmagot száraz serpenyőben világos barnára pirítjuk.
A tésztát a zacskón levő utasítás szerint kifőzzük. Általában 3-4 percig kell főzni, majd hideg vízzel leöblíteni.
Wokban, vagy serpenyőben felforrósítjuk a napraforgóolajat, beletesszük a gyömbért és a fokhagymát, egy perc után pedig a mángoldot. 3-4 percig főzzük, amíg megpuhul. Hozzáadjuk a lecsöpögtetett tésztát, átforgatjuk, meglocsoljuk a halszósszal, a szezámolajjal és a lime lével. Alaposan összekeverjük.
Szezámmaggal megszórva azonnal tálaljuk.
További ázsiai receptjeinket itt találod
A japán konyháról itt olvashatsz (receptekkel)
A cikket Kósa Gabriella, a Rakottkert blog szerzője írta.
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.
Az Iskola őszi szemeszterében több ázsiai/japán kurzus is indul Chef Makival (pl: Ázsiai tésztagyár, Japán házikonyha, Sushi, Izakaya - Japán tapas, stb.)
Jelentkezés és információ itt.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.