Mindannyiunknak vannak olyan gyerekkori élményei, emlékei, amelyek a konyhához, és a közös főzéshez kapcsolódnak. Mindenki emlékszik az első egyedül – na jó, anyai segítséggel – elkészített sütire, vagy az első önálló konyhai akcióra, még akkor is, ha nem sikerült tökéletesen. Csak felnőttként és szülőként szembesülünk azzal, hogy nem könnyű egyszerre koncentrálni a főzésre, a kicsik felügyeletére és arra, hogy ne unatkozzanak, amíg az étel elkészül.
Az apákat is arra bátorítjuk, hogy ők is vegyenek részt a konyhai műveletekben, kisfiúk esetében ez nagyon fontos. Az ilyen gyerekek felnőttként is szívesen részt vesznek a háztartási munkákban. Egy tanulmányból pedig kiderült, hogy azok a lányok, akiknek az apukája segített otthon a háztartásban, felnőttként jobban kerestek.
forrás: Flickr - Heinrock
Összegyűjtöttünk néhány tippet a gyerekekkel közös főzéshez:
Várjuk meg, amíg a gyerek kezdeményez!
A főzés ne egy kötelező program legyen, hanem egy örömet okozó tevékenység. Ha a kicsik szeretnének „segíteni”, ne utasítsuk őket vissza, ha van rá lehetőség.
Készüljünk fel a káoszra!
A kényes, nehezen tisztítható felületeket cseréljük könnyen kezelhetőekre, amelyeket nem féltünk a kis kukták akcióitól. És igen, nem lesz rend a konyhában.
Alakítsunk ki egy minikonyhát!
Ha van a gyerekeknek egy külön kis kuckójuk a konyhán belül, szemmel tarthatjuk őket, és közben nyugodtan végrehajthatjuk a komolyabb műveleteket.
Tegyünk el mindent, ami veszélyes!
Az éles és veszélyes eszközöket a gyerekek ne érjék el. Soha ne hagyjuk bedugva az elektromos eszközöket.
Vonjuk be őket az előkészületekbe!
Ha kiválasztottuk a receptet, vegyük meg /keressük meg a konyhában együtt a hozzávalókat. Ha vannak helyettesíthető alapanyagok, bízzuk a kicsikre a döntést.
Ragaszkodjunk a higiéniai szabályokhoz!
Tanítsuk meg őket az alapvető szabályokra: a kötény használatára, a tisztaság fontosságára, a kézmosásra és a hosszú haj összekötésére.
Bízzunk rájuk részfeladatokat!
Komolyabb fogásokat is elkészíthetünk együtt, ha a kicsikre bízunk néhány részfolyamatot, pl. az alapanyagok megmosása, a tészta gyúrása vagy a szaggatás. Aki tud számolni, a hozzávalók kimérésében kimérésében is segíthet. A banánt, a körtét vagy a gombát műanyag késsel is fel lehet szeletelni.
Kérjük ki a véleményüket!
Kóstoljunk együtt, és mondják el, hogy ízlik nekik az étel.
Használjuk a közös főzést arra, hogy megismerhessék az egyes alapanyagokat!
Főzzünk olyan hozzávalókból, amelyek eddig nem arattak nagy sikert a gyerekeknél, például spenót, sóska, satöbbi. Közben meséljünk arról, melyik hozzávaló miért jó a szervezetünknek, miért egészséges.
Tanítsuk meg őket arra, hogy a főzéssel mekkora örömöt lehet okozni!
Születésnapja van apának vagy anyának? Vendégek jönnek? Meglátogatjuk a nagyit anyák napján? Rengeteg alkalom kínálkozik arra, hogy megmutassuk: a főzéssel azt is kifejezhetjük, hogy mennyire szeretjük azt, akinek az étel készül.
Vonjuk be őket a takarításba!
Így korán megtanulják, hogy az ételkészítéshez a rendrakás is hozzátartozik.