Nem sült át, nem főtt meg rendesen? Túl sós, vagy nem elég ízletes? Az alapanyagok nem a receptben leírtak szerint „viselkednek”? Gyakran követünk el olyan hibákat a hozzávalók előkészítése és főzés közben, amelyek hazavágják az egész fáradozást. Folytatjuk a leggyakoribb konyhai hibákat bemutató sorozatot.
Az alapanyagok a hűtőből egyenesen a serpenyőbe kerülnek
Ha a húst hidegen használjuk fel a sütéshez, előfordulhat, hogy nem fő/sül meg megfelelően. Kívül megpirul, belül viszont nem sül át rendesen. Miután kivesszük a hűtőből, várjunk egy keveset, és csak utána használjuk fel. Ugyanez a tojásra is igaz: ha süteményt készítünk, 15 percig pihentessük a felhasználás előtt.
Nem vágjuk a megfelelő méretűre a hozzávalókat
Ha egy puha zöldséget túl kicsi, egy kemény zöldséget túl nagy darabokra vágunk fel, a főzési idejük nagyon eltérő lesz.
Csak a végén fűszerezünk
A receptek sokszor nem jelzik, hogy mikor és pontosan mennyit használjunk egy-egy fűszerből. Az egyik leggyakoribb hiba, hogy csak a főzés elején fűszerezünk, illetve a végén próbáljuk menteni a menthetőt. Az ételek ízének is vannak „rétegei”, és ha közben nem kóstolunk és fűszerezünk, az ízek így nem tudnak kiteljesedni.
Elégetjük a vajon pirított hagymát
Ha a hagymát csak vajban pirítjuk meg, nagy a valószínűsége, hogy megég. Sokat segít a hagyma tűrőképességén, ha a pirításban fele-fele arányban használunk vajat és jó minőségű olívaolajat.
Forrás: Flickr - Judy Baxter
Nem ismerjük az alapanyag korát és eredetét
Hiába vagyunk tisztában a zöldségek párolási sorrendjével, azt is tudnunk kell, mikor szedték őket, és körülbelül mennyi idősek. Egy friss, zsenge májusi sárgarépát például nem kell olyan sokáig főzni, mint a téli, masszív példányokat. Egy újkrumpliban sokkal több a nedvességtartalom, mint a télen kaphatóban.
Túl gyakran fordítjuk meg az ételt a serpenyőben
A főzés során az egyik legnehezebb dolog az önuralom. Bár nagy a kísértés, hogy folyamatosan piszkáljuk, kavargassuk, ellenőrizzük, időnként tudnunk kell magára hagyni az ételt. Ha például túl hamar fordítjuk meg a panírozott ételt, nem tudjuk a spatulát alácsúsztatni, és leragad. A tökéletes panírozáshoz szükség van időre, amit az étel háborítatlanul tölt el a serpenyőben.
Nem olvassuk végig a receptet, mielőtt nekiállunk főzni
Győződjünk meg róla, hogy minden alapanyag kéznél van, és csak ekkor álljunk neki a főzésnek! Elég kellemetlen, ha a vendégek érkezése előtt egy órával derül ki, hogy az egyik hozzávalót előző nap elő kellett volna készíteni, vagy órákra be kellett volna pácolni.
Csak a részfolyamatokra koncentrálunk
Meg kell találni az egyensúlyt: ha csak a részfolyamatok tökéletes végrehajtására koncentrálunk, néha elfelejtjük, hogy mi a célja az egésznek, és fordítva. Ha csak a végeredményre fókuszálunk, nem figyelünk eléggé a részfolyamatokra.