A Sávuót (Hetek) zsidó ünnep kulináris részét Izraelben főként a tejes alapú ételek jellemzik. Ilyenkor sok sajtos Casserole-t, mindenféle tésztákat, túrótortát, gyümölcsöket, süteményeket eszünk, melyek rendszerint rengeteg zsírt és kalóriát tartalmaznak. - írja az Izraeli konyha bloggere, Frank Péter.
De jó hír, hogy lehet finom ünnepi ételeket készíteni alacsony zsír- és kalóriatartalmú, ugyanakkor kalciumban és fehérjékben gazdag alapanyagokból is. Szerintem egyszerű és egészséges recept ötlet a zöldségekből és alacsony zsírtartalmú sajtokból készült Casserole. Sokféle zöldséget keverhetünk össze, például: gomba, hagyma, póréhagyma, karfiol, brokkoli, cukkini, édes burgonya, sütőtök és sárgarépa..., hozzáadunk tojást, és legfeljebb 5%-os sajtot (pl. Tejföl, bolgár sajt, Cfatit, ...), aztán be a sütőbe.
Ha az ünnep folyamán mégis kalóriadús finomságokkal megrakott asztalhoz kerülnénk, nem kell megijednünk, nyugodtan megpakolhatjuk a tányérunkat azzal, amit a leginkább szeretünk, aztán másnap visszatérhetünk a szokásos egészséges táplálkozásunkhoz, természetesen sok testmozgással kiegészítve.
Hozzávalók (12 adag):
- olívaolaj vagy repceolaj
- 1 nagy fej vöröshagyma, felaprítva
- 1/2 brokkoli
- 1 csésze 3%-os Cottage sajt
- 1 csésze 3% krémtúró
- 1 köteg apróra vágott metélőhagyma
- 2 evőkanál liszt
- 3 tojás
- só, bors
"Izraelben sokan megesküdnének, hogy a marokkói zsidó konyha a legfinomabb. Van ebben némi igazság - írja Frank Péter, az Izraeli konyha szerzője. Ennek a laktató pörköltnek a leírásában a marokkói származású zsidó nagymamák hangsúlyozzák, hogy csak friss paradicsomot szabad használni, de mivel én nem vagyok sem marokkói, sem nagymama, mégis eltértem ettől, és konzervdobozos, reszelt paradicsomot használtam, hogy könnyebb legyen a munkám, bár eleve egyszerű az étel elkészítése.
A csirke-olívabogyó-paradicsomszósz kombinációt a gyerekek is szeretik (legalábbis azokon a napokon, mikor úgy döntenek, hogy ehető a mártásban főtt étel...)"
Hozzávalók (9 személyhez):
1 doboz kimagozott zöld olajbogyó
olaj a sütéshez
9 csirkecomb
6 összetört fokhagyma-gerezd
6-7 friss paradicsom, meghámozva és lereszelve (vagy egy dobozos reszelt paradicsom)
1 evőkanál édes paprika (ízlés szerint lehet csípőspaprikát is hozzátenni, de én a gyerekek miatt kihagytam)
kb. fél kiskanál római kömény
kb. fél kiskanál kurkuma
só fekete bors
Elkészítés:
Az olajbogyót egy tálba tesszük és felöntjük vízzel, felforraljuk, majd leszűrjük. Ugyanezt további kétszer megismételjük, hogy elvegyük az olajbogyó sós ízét. Egy nagy tálban kevés olajat melegítünk, és a csirkecombok mindkét oldalát kicsit megpirítjuk. Kivesszük a húst és félretesszük.
A tálba tesszük a fokhagymát (ha kell, pótoljuk az olajat) és közepes lángon, folyamatos kevergetés közben aranysárgára pirítjuk (vigyázzunk, hogy ne égjen oda, mert akkor keserű lesz az íze). Hozzátesszük a paradicsomot, paprikát, köményt, kurkumát, sót, borsot és az olajbogyót, lefedjük és enyhe forrással tíz percig főzzük.
Beletesszük a csirkét is, és ha szükséges, pótoljuk a vizet (hogy a folyadék majdnem ellepje a csirkét). Lefedjük és körülbelül 50 percig főzzük, míg a csirkehús megpuhul. Rizsköret passzol hozzá.
Az igazi Tex Mex egyáltalán nem az, aminek gondoljuk. Nem sok köze van a "mexikói" gyorséttermek kínálatához, a mexikói konyha, az indiánok ételei és a spanyol hódítók kulináris hagyományai egyaránt formálták. Alec Dean, a Tex Mex főzőkurzus texasi oktatója mesélt erről a kevésbé ismert gasztronómiai kultúráról.
Alexander Dean, vagyis Alec Texasban nőtt fel, egy jobbnál jobb szakácsokkal büszkélkedő családban, ahol a családi események középpontjában mindig a kitűnő ételek álltak. A "hagyományos" texasi fogások készítése később hivatás lett. 10 év konyhai tapasztalattal felvértezve Alec végül azoknak az eredeti, közkedvelt texasi ételeknek az elkészítésére kezdett fókuszálni, melyeket nagyon nehéz (vagy talán nem is lehetséges) Magyarországon megtalálni. A kedvencei a Tex Mex, a tengeri halételek, a Barbecue, a csili és a különböző reggeli finomságok.
Akkor mi az a Tex Mex?
Forrás: Flickr.com - jeffreyw
A lelkiismeret-furdalás nélkül is fogyasztható sütemény igenis létezik. Igaz, nem tartalmaz cukrot, tejterméket, és még glutént sem, és valószínűleg nem kell sokat enni belőle, mert üres kalóriák helyett koncentráltan tartalmazza a tápanyagokat. Repka Ági, a RépaKonyha blog szerzője és a Nyers édességek kurzusunk oktatója mesél a nyers vegán édességek előnyeiről.
Tél végén extra mennyiségű vitaminra van szükségünk, ezért érdemes beépíteni az étrendbe a zöldség- és gyümölcsturmixokat. A smoothie-k néhány perc alatt elkészülnek, csak be kell dobálni a turmixgépbe az alapanyagokat. A variációknak csak a fantázia szab határt, a szezonalitás és a hangulatunk is meghatározhatja, mi kerül a smoothie-ba. A klasszikus receptekben banán és joghurt is szerepel, de ezek elhagyhatók, és használhatunk tejet, zöld teát, növényi tejeket, vagy szimplán gyömölcsöket és zöldségeket is.
Néhány tipp: ha tofut is teszünk bele, igazi fehérjebomba lesz, a spirulinapor hozzáadása pedig segít a méregtelenítésben (senkit ne ijesszen el a méregzöld árnyalat). Nyáron a jégkockatartóban legfagyasztott kókusztejjel lehet feldobni a turmixokat, de a feldolgozás előtt érdemes kissé megolvasztani őket, ha nincs nagy teljesítményű turmixgépünk.
Következzen Nóri Mindenmentes Konyhájából egy recept: