Nyár végén, ősz elején készül – különféle fűszer- és gyógynövényekből – a pesztó. Ez a legtökéletesebb módja annak, hogy a fűszerek aromáját és frissességét elraktározzuk a hidegebb hónapokra. Augusztus végén Vadnövénykonyha sorozatunk szerzője a Pannonhalmi Gyógynövénykertben járt, ahol a bencés szerzetesektől tanult a gyógy- és fűszernövények hatásairól és felhasználásáról. Kövessétek őt egy nagy gyógynövénysétára.
Ora et labora! - mormolják a regulát már több mint ezer éve a pannonhalmi bencés szerzetesek, akik szakrális és világi feladataik mellett már a legkorábbi időktől kezdve gyógyászati tevékenységet is folytattak, nagy gonddal termesztették és gyűjtötték a gyógyításhoz szükséges növényeket. Az apátsági domb keleti oldalán fekvő Gyógynövénykertet középkori mintára hozták létre, ültetve bele gyógy- és fűszernövényeket, melyek a kelő nap sugarainak áldásos, éltető erejéből növekedhetnek. Felelevenítik az ősi receptúrákat és a XXI. század nyújtotta technológiai színvonalon készítenek gyógynövény alapú termékeket, melyeknek skálája évről-évre egyre bővül.
A Gyógynövényházban minimalista természetességet árasztó, ízléses teázót is berendeztek, ahol a vendégeknek lehetősége nyílik az évszázados receptek alapján készült teakeverékeket kóstolni, friss levendulaszörp mellett hűsölni, és gyógynövényes likőrrel töltött csokit ízlelni. A tárlókban kiállított régi receptkönyvek, gyógyító növények, a monostori kultúráról adnak áttekintést a látogatóknak.
Panorámás útvonalat választottunk az érkezéshez. Az Apátság főkapujától elindulva a 22 hektáron elterülő Pannonhalmi Arborétumon keresztül közelítünk a Gyógynövénykerthez és a learatott levendula sorok mellett kanyargó útról már messziről rálátunk a középkori mintára formázott 16 szabályos alakú bemutató ágyásra, mellette a hangulatos pergolával és az éppen nyíló tavirózsákkal borított medencével. Üdítő és pihentető látvány ez a sok hasznos tudnivaló mellett, amit gyógynövénykerti vezetőnk mesél az öt fő honos gyógynövényről: francia levendula, citromfű, borsmenta, kakukkfű és orvosi zsálya.
A francia levendula a nyugtalanság, alvászavar ellenszere, a borsmenta a puffadást és gyomorbajokat kezeli hatékonyan, a citromfű nyugtató, vírus- és baktériumölő hatásáról híres, a zsálya a felső légutak rendbetételéhez kiváló, míg a kakukkfű a köptető, hurutoldó hatása miatt az alsó légutak jó barátja.
Praktikákról is esik szó. Pár csepp levendula a párnánkra lefekvés előtt könnyű álmot ígér, de ha a friss citromfű levelet összemorzsoljuk és az ajkunkon lévő égő, viszkető herpesz kezdeményhez dörzsöljük, akkor megelőzhetjük kialakulását. Elgondolkodhattunk azon a tényen is, hogy az arab konyha miért is kínál menta teát étkezések után, kímélve ezzel vendégeit a kellemetlen teltség érzettől? Arról is szó esett, hogy egy helyesen összeállított teakeverék maximum öt féle gyógynövényből áll, így tudja kifejteni jótékony hatását szervezetünkre. Közben lecsippentettünk egy-egy levélkét a növényekről: tapintottuk, szaglásztuk, ízleltük őket, hogy az információ egyszerre több érzékszervünkön keresztül is eljusson hozzánk.
A felsorolt öt növény elsőrendű gyógyhatásain túl a gasztronómia kedvelt fűszere is.
A levendula, leginkább az édességek területén hódít, de találkozhatunk vele sós ételekben. Családom nagy kedvence a levendulás linzer (shortbread), de egy egyszerű eperlekvár is megbolondítható vele
A menta "a provencei fűszerkeverék alkotórészeként grillezett húsok, szárnyasok fűszere."
A menta, petrezselyem és kapor házasításával kiváló zöldfűszer trió a nyári cukkini fasírtban vagy csak egyszerűen salátákra szórva, mártásba keverve. Az arányra persze ügyelni kell, mert míg a petrezselyem és kapor evőkanálnyi, ugyanakkor a menta kiskanállal értendő. Első körben a fogpaszta és a rágógumi, másodikban a moito és az after eight ami mindenkinek beugrik róla. Mi hűsítő nyári limonádéba és közel-keleti ételekben szeretjük használni, mint például ez a falafel mentás joghurttal.
A citromfű "gyümölcssaláták, borok, likőrök fűszere."
A citromfűből kellemes ízvilágú, üdítő italt, limonádét készíthetünk, vagy egy ilyen olasz citromfüves dinnyegranitát - ami jégkása, fagylalt, színtiszta gyümölcs és ital egyszerre.
A zsálya "gyümölcslevesek, lekvárok, szárnyas- és vadételek fűszere."
Zsályáról úgy tartják, a hallhatatlanság füve.
"Zsíros húsételek, főtt tészták, lágy sajtok, májas-, vadas ételek, ecetek fűszere."
Az apátsági ajánló sem a babféléket, sem a halakat nem említi, pedig ezeknek mind kiváló kiegészítője, mi pedig hamarosan egy különleges zsályapesztós receptet hozunk nektek...
Kakukkfű a francia konyha egyik közkedvelt szereplője, a kakukkfüves almatortát ki ne ismerné? Levesek, sültek, vagdalt hús, savanyú káposzta, ecetek fűszere vega szemmel viszont a cékla és a dió mellett is harmonikus - mint például Maki kecskesajtos-céklakrémes lángosának a tetején.
A cikk következő részéből kiderül, hogyan készül a zsályapesztó, és egy különleges ételben is felhasználjuk majd.
Kapcsolódó vadnövényes/vadgyümölcsös cikkeink és receptjeink:
Mirabolán szilva ketchup
Receptek/desszertek faeperre és mákra
Bodzás receptek (fagyi, szörp, limonádé)
Eper-bodza menü: leves, limonádé, jégkrém
Medvehagymás receptek
A cikket Ludvig Nicolette, a Zöld Múzsa blog szerzője írta és fényképezte.
Kommentjeiteket a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.