Egyik kedvenc nyári hűsítő italom (a jegeskávé mellett) a limonádé. Ha szentelünk neki egy kis figyelmet, kiderül, hogy jóval több is lehet, mint citromlésűrítmény, cukor és víz. Cikkünkből kiderül, mire van szükség a tökéletes limonádé elkészítéséhez - egy kis csavarral.
Mire van szükségünk egy jó limonádéhoz?
1. Citrusfélék
Frissítő citrom, lime, édeskés narancs, vagy fanyar grapefruit...
Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a különféle citrusfélékről.
A citrusfélék kiválasztásánál nagyon fontos, hogy kerüljük a felületkezelt gyümölcsöket, és kezeletlen, héjú citromot, lime-ot vásároljunk – ezek többnyire bio termesztésből származnak.
Miért fontos ez? Ahhoz, hogy a citrusfélék termőhelyüktől ilyen messzire is szállíthatóak legyenek, gombaölő-, egyéb kártevőellenes- és tartósítószerekkel kezelik őket. A felületkezelésre alkalmazott vegyszerek között mindig akad olyan is, amit nem egyszerűen csak rápermeteznek a gyümölcsök héjára, hanem áztatják benne a termést, így az a mélyebb rétegekbe is behatol – ezért még mosószeres súrolással sem lehet megfelelően eltávolítani. Kapható már olyan citrom is, aminek a héját emberi fogyasztásra alkalmas anyagokkal, természetes viaszokkal kezelik: ez is megfelelő limonádé készítéséhez.
Érdekesség a citrusfélékkel kapcsolatban, hogy ha a kezünk bőre sok citrushéjjal érintkezik akkor a termés héjában lévő fitokumarinok fényérzékennyé tehetik a bőrt: napfény hatására barnulást, van akinél viszketést, kiütéseket is okozhatnak.
2. Egy kis édes a savanyúhoz
A szokásos cukor helyett érdemes kipróbálni valamilyen alternatív édesítőszert, pl. mézet, nyírfacukrot, szteviát, eritritolt. Vagy egyszerűen csak édesítsünk rózsavízzel (lásd lejjebb), piros bogyós gyümölcsökkel: különösen a málna jó kiegészítője a savanykás, vagy éppen fanyar citrusoknak.
3. És egy kis csavar...
A különféle citrusfélék tetszés szerinti párosításán kívül még sokféle fűszerrel ízesíthetjük a limonádénkat.
Az első, ami eszünkbe juthat, a menta: könnyen termeszthető a legkisebb konyha ablakában is (vagy ha a legkisebb konyhának nincs ablaka, akkor a nappaliban). Azon túl, hogy 5-6 levélke 1 liter limonádéban kellemesen hűsítő élményt nyújt, érdekesség, hogy a menta egyike a legrégebben alkalmazott gyógynövényeknek: sok gyomor-bél panaszt enyhít, így a hányingert, hasfájást, puffadást, könnyíti az emésztést.
Egy másik konyhai fűszernövényünk, a bazsalikom is új szerephez juthat egy jó limonádéban. Egy-egy friss, zsenge levélkét 1 liter limonádéba szórva kellemesen édeskés-fűszeres élményben lesz részünk: teljesen más ízvilág ez, mint amit az olaszos receptekben megszoktunk, érdemes kipróbálni!
Nemcsak fűszeres, hanem édeskés ízesítőt is választhatunk, pl. rózsavizet (1-2 kávéskanállal 1 liter limonádéhoz). A rózsavíz, vagy akár friss levendula is azon túl, hogy kellemes illatot kölcsönös italunknak, kicsit édeskés ízt is ad, így kevesebb édesítésre lesz szükség, vagy el is hagyhatjuk azt.
A gyömbér és friss citromfű is jól illik a limonádéhoz, ezekkel a gyógy- és fűszernövényekkel is érdemes kísérlezetni, kombinálni. Kedvenc ízpárosításaim a lime-limonádé bazsalikommal és a „klasszikus” citrom-menta variáció, persze rengeteg ízpárosítás vár még felfedezésre...
Ha van hozzá lélekjelenlétünk, érdemes ezeket az italokat már előző este elkészíteni, hogy a fűszernövények íze és jó hatása megfelelően tudjon érvényesülni, és limonádénk másnapra a hűtőben jó hidegre hűljön.
És ha még mindig melegetek van, olvassátok ell Chef Maki hűsítő étel/italtippjeit kánikulára.
A cikket Andrási Nóra, a Nóri mindenmentes konyhája c. blog szerzője írta.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.