Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Rólunk Recept Húsmentes Hétfő Alap/anyag Alap/technika Szezon Interjú

Mandula és trüffel karácsonyra

A karácsonyhoz - és már az ünnepi készülődéshez is - vitathatatlanul hozzátartozik a kekszsütés. Az illatok, amelyek betöltik ilyenkor a lakást, az együtt töltött idő a konyhában, minden az ünnepről szól. Egy könnyű és látványos karácsonyi keksz és egy, az ünnepi menübe is beilleszthető trüffelgolyó receptje következik. Utóbbi vegán.

A kekszek last minute gasztroajándéknak is bevethetők.

Karácsonyi keksz (Colors in the kitchen)

Hozzávalók (30-35 darabhoz):

A kekszhez:
200 g vaj
200 g (tönköly) finomliszt
100 g pirított mogyoró darálva
60 g porcukor (nád)

Bombabiztos bor-étel párosítások

Legtöbben annyit tudunk a megfelelő borválasztásról, hogy fehér húsok mellé fehér, vörös húsok mellé vörösbor illik. A tökéletes döntéshez azonban ez egy kicsit kevés. Úgyhogy megkérdeztünk egy sommelier-t.


„A borválasztás egyáltalán nem egy egyszerű kérdés” - mondja Póta Richárd, sommelier. - „Rengeteget számít a szőlőfajta, a borvidék, a szüretelés ideje, az érlelés módja, a savtartalom, alkoholtartalom, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ráadásul az sem mindegy, hogy a húsételt hogyan készítjük el, hogyan fűszerezzük, illetve hogy milyen köret és szósz készül mellé. Van azonban néhány alapszabály, amit le lehet szögezni.”

1. Tengeri halak és vegetáriánus ételek

Akár párolva, akár grillezve készítjük el a halat, friss, citrusos, gyümölcsös ízvilágú, lendületes, száraz fehérbor passzol hozzá, alacsony alkoholtartalommal (csakúgy, mint a vegetáriánus fogásokhoz). Ilyenek lehetnek például a balaton felvidéki rajnai rizlingből, a mátrai zöldvelteliniből, a csopaki olasz rizlingből, vagy az etyeki sauvignon blancból készült reduktív vagy rövid ideig ászkolt borok. 

2. Édesvízi halak
A ponty az egyik legelterjedtebb édesvízi halfajta, itthon legtöbbször rántva vagy vajon sütve fogyasztják. A húsa sokkal zsírosabb és sötétebb, mint a tengeri halfajták általában. Ezért ehhez mindenképp közepes testű fehér bor illik. Kiváló ötlet például egy tartalmas badacsonyi szürkebarát, vagy egy soproni fehér burgundi, melyek régi nagy ászokhordós érlelésűek.

Forrás: Tagyon Birtok Facebook oldala

3. Szárnyasok
A sült csirkéhez vagy a pulykából készült ételekhez közepes és nagyobb testű fehérbort érdemes választani, ami lehet 1- 2 éves új és használt ászokhordós érlelésű chardonnay, fűszeres tramini, hárslevelű. Körettől és szósztól függően a hazai borfajták közül választhatunk egy nagyobb beltartalmú rosét, vagy egy sillert. Ha szívesen megkóstolnánk valamilyen külföldi bort, vegyünk egy üveg chinon-i, vagy tavel-i rosét!

4. Disznóhús

A disznóhús mellé is passzol a fehérbor, viszont ide már kifejezetten egy koncentrált, nagy testű bort válasszunk, akár magasabb alkoholtartalommal (13-14,5%). Remek ötlet lehet például a tokaji, vagy a somlói vidékről származó dűlőszelektált 2-3 éves, hordós érlelésű furmint. Ha valaki vörösbor párti, vásároljon nyugodtan egy közepes testű, száraz vörösbort, például egy szekszárdi, soproni kékfrankost, vagy egy egri bikavért.

5. Marhahús
Egyértelműen a legtestesebb legmarkánsabb, fűszeres száraz vörösborokkal jó fogyasztani. Ha magyar bort szeretnénk, akkor választhatunk egy szekszárdi bikavért, a bordói szőlőfajtákból készült bort a dél-balatoni, szekszárdi és villányi borvidékről. A külföldi borok között népszerű az  argentin Malbec, a chilei Carménére, az ausztrál Shiraz, a bordeaux-i vörösek, rhone-völgyi Syrah.

6. Desszertek
A desszertek mellé sokan automatikusan Tokaji aszút választanak, ami a szakértő szerint nagyon jó döntés. Ezek az almás, körtés, birsalmás, citrusos íz miatt nagyon jól passzolnak például a mézeskalácshoz, vagy a gyümölcskenyerekhez. De nem csak tokaji desszertborok vannak! „Zserbó, vagy magas csokoládé tartalmú desszertek mellé szívesen fogyasztanék egy kadaka szalmabort Egerből, egy olasz amarone-t, vagy erősített portóit, amelyek önmagukban is kiváló digestivek, illetve melegítő hatásúak, ami szintén nem elhanyagolandó szempont egy téli estén - mondja Póta Richárd.”

Karácsonykor a legtöbb családban nekiállnak sütni. De vajon melyik sütemény-liszt kombináció a legjobb? Márk Szonja az Édesem blog szerzője, Sugart Dorka a SugartCake cukrásza és Miklós Miháy, a Marmorstein Pékség péke segítenek tapasztalataikkal, tippjeikkel.


Torták avagy piskóta tészta

1. Hagyományosan

"Hagyományosan búza finomlisztből készül, de csinálhatjuk teljes kiőrlésű lisztből is, csak figyeljünk az arányokra! Ebben az esetben 25%-kal kevesebb mennyiség elegendő" - mondja Sugart Dorka. "Készüljünk fel arra is, hogy nem lesz olyan könnyű, mint finomított lisztből."


2. Gluténmentesen


Az eredeti receptben szereplő búzaliszt mennyiségét osszuk el egyenlő arányban darált mákra+rizslisztre vagy darált dió és rizsliszt kombinációra. Dorka szerint, ha úgy kezdünk neki, hogy ketté választjuk a tojásokat, garantáltan nem veszi majd senki észre, hogy rizslisztet tettünk bele búza finomliszt helyett!

3. Vajasan


A legfinomabb gluténmentes vajas piskóta mandulalisztből készül. Utóbbi vajjal áll össze a legjobban! (Könnyebb mandulaliszttel dolgozni, ha aszkorbinsavat adunk hozzá, mert önmagában morzsálódó állagot ad. Tojásonként egy csipet elegendő!)

Forrás: Marmorstein Pékség Facebook oldala

Miből készüljön a beigli és a kalács?

"A legfinomabb kalács BL 55-ös finomított fehérlisztből készül" - állítja határozottan Miklós Mihály pék. "Ez a megfelelő választás a beiglihez és az legtöbb kelt tésztához is. A BL 80-as jelzésű lisztet mi mindig kenyérsütéshez használjuk.  Tény, hogy a különböző márkák között jelentős eltérés lehet minőségben, egyszerűen - hiába van szó ugyanarról a liszt fajtáról -, más a sütőértékük. Nincs mese, kísérletezni kell."


És mi a helyzet a többi süteménnyel?

"A hagyományos, lágy állagot a búza finomliszttel érhetjük el" - mondja Márk Szonja, az Édesem blog szerzője. - "Ha nem gluténmentes édességet készítek, a különféle liszteket 1:2 arányban használom, a finomliszt javára. De ez nincs kőbe vésve, kísérletezzünk bátran! Az én célom mindig az, hogy izgalmasabb, rusztikusabb állagot érjek el, és közben ízben is kapjak valami pluszt."

Linzerek:

Szonja szerint a kukoricaliszt és búza finomliszt kombinációból a legfinomabbak. Ha gluténmentes verzióra vágyunk, helyettesítsük a búzalisztet darált magvakkal!

Muffinok:

Sütésükhöz a kókuszliszt és búza finomliszt keveréke a legjobb

Kekszek:

A zabliszt, tönkölyliszt vagy teljes kiőrlésű búzaliszt és búza finomliszt összetevőket érdemes használnunk.

"A fatörzshöz a gesztenyeliszt vagy mandulaliszt + búzafinomliszt keveréke illik a legjobban, csokitortánál pedig egyszerűen hagyjuk el a lisztet!" - javasolja a szakértő


Liszt kisokos

Búzalisztek: A gabonafélék magja három részből áll: a keményítőből és fehérjéből álló magbelsőből, a rostban gazdag héjból és a vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó csírából. Ha az egészség a fő szempont, érdemes olyan lisztet használni, amelynél a teljes gabonaszemet használják az őrlemény elkészítéséhez - az ilyen lisz több tápanyagot tartalmaz.

Finomliszt: A maghéjat és a csírát leválasztják a hántolás közben, nem tartozik az "értékes" lisztekhez, a legkevésbé egészséges liszt. Szemcsemérete apró, korpatartalma alacsony. Péksüteményekhez, süteményekhez, panírozásra, kelt tésztákhoz, palacsintákhoz használják.

Kenyérliszt: Héjrészt is tartalmaz, ahogy a nevéből is kiderül, kenyérsütéshez ideális.

Rétesliszt: Csak a magbelsőt tartalmazza, viszont a nagyobbak a szemcsék. Mint a finomliszt esetében. A tészta rugalmasságát meghatározó sikértartalma magas, ezért tésztákhoz, palacsintákhoz, nokedlihez ideális.

Teljes kiőrlésű búzaliszt:Tartalmazza a búzaszem összes alkotórészét, a hasznos élelmi rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat is.

Grahamliszt: Teljes kiőrlésű liszt, durvábbra őrlik, szemcséinek mérete nagyobb.

Tönkölybúza liszt: Többször annyi vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint a búza, és fehérjetartalma is magas.

Rozsliszt: Magas a kalcium, a magnézium, B-vitamin- és nitrogéntartalma. Nem tartalmaz viszont sikért, ezért kenyérsütésnél 50 százalékban használják.

Zabpehelyliszt: A vércukorszintet kevésbé emeli, viszont nem tartalmaz sikért, így sütéskor más, sikértartalmú lisztekkel kell keverni.


Gluténmentes lisztek

Hajdinaliszt: elsőre talán szokatlan, kicsit földes ízt csempész a kenyerekbe, fontos azonban megemlíteni, hogy rost- és telítetlen zsírsavtartalma nagyon magas. Inkább vékonyabb, palacsintaszerű kenyerek készítésére alkalmas, ha hagyományos kenyeret vagy tésztát sütünk, keverjünk hozzá másféle lisztet is.

Kukoricaliszt: a krémlevesek, töltelékek, édes sütemények lisztje. Mártások sűrítéséhez is használhatjuk. Sikért nem tartalmaz.

Rizsliszt: nemcsak a gluténérzékenyek használják, hanem azok is, akik valamilyen okból nem fogyasztanak tojást. Ha rizsliszttel készült süteményt vagy tésztát sütünk nincs szükség ugyanis tojásra. A rizsliszt az alapanyaga a rizstésztának is. Főzelékeket is sűríthetünk vele: a hagyományos rántás és habarás helyett egészségesebb, ha összeturmixolunk 1-2 merőkanál főzeléket egy kevés rizsliszttel, majd ezt hozzákeverve az egész főzelékhez egyszer összeforraljuk.

Amarántliszt: az amarántmag vastartalma kiemelkedően magas, ezuenkívül kitűnő kalcium-, magnézium- és fehérjeforrás. Ha kelt tésztát vagy kenyeret készítünk, sajnos csak 15-20 százalékban használható, a kekszek, linzerek esetében és panírozáshoz viszont akár teljesen kiválthatjuk vele a többi lisztféleséget.

Burgonyaliszt: a burgonya pelyhesített változatából készül. Többek között burgonyás kenyér sütéséhez, levesek és szószok sűrítéséhez használjuk.

Kölesliszt: kenyéradalékként maximum 30 százalékos arányban alkalmazunk, ha palaicsintát, lepényt, vagy más pékárut készítünk.

Kókuszliszt: bár lisztnek nevezzük, a kókusz kiszárított, zsírtalanított és megőrölt húsából készül. Szénhidráttartalma alacsony, több mint 38 százalék rostot tartalmaz.

Csicseriborsóliszt: a humuszkrémek, pástétomok, krémlevesek lisztje. Úgy készül, hogy a csicseriborsót megőrlik és átszitálják.

A többi gluténmentes lisztről itt olvashattok.

Az előző posztban megírtuk, hogy miért jó, ha a gyerekek is részt behetnek a főzésben, és azt is, hogy mire kell figyelni, hogyan érdemes elkezdeni, milyen tanácsokat érdemes követni. Most következzen egy olyan recept az Édesem blog szerzőjétől, amit könnyű elkészíteni, a végeredmény pedig biztosan meghozza a kicsik kedvét a következő közös konyhai akcióhoz. Elvégre csoki van benne, egyszerre háromféle.

Mint tudjuk, muffint még a legeslegkezdőbb háziasszony is képes megsütni, így ez a recept arra is tökéletes, hogy ne csak a gyerekeket, hanem magunkat is szoktassuk a konyhai sikerélményekhez, amennyiben kezdők vagyunk. És a jó öreg triplacsokis megoldás még mindig verhetetlen.

Hobbiból álommunka

Márk Szonja bölcsész és cukrász, most elsősorban az utóbbi. Nem készült erre a hivatásra, első gyereke születése után döntött úgy hogy, inkább azzal foglalkozik, amit igazán szeret csinálni. Elindította az Édesem blogot és cukrász szakmunkás képzettséget szerzett. A Makifood Főzőiskolában a különleges csokoládés sütik és gluténmentes desszertek világába avatja be legújabb kurzusa, a Csokigyár résztvevőit.

100fok

blogavatar

A Makifood Főzőiskola és Maki Stevenson japán séf által mentorált 100fok gasztro blog szerzői gasztronómiai szakemberek, konyhaművészek, gasztro bloggerek, szerkesztők, újságírók, cukrászok és séfek. És most megmutatják, hogy főzni gyerekjáték!

Vacsorák és főzőkurzusok

Még több hír a facebookon!

Témáink

recept (210),vega (121),vegetáriánus (66),Húsmentes Hétfő (65),vegán (61),nyár (52),desszert (49),szezon (49),tél (45),ősz (40),alapanyag (40),leves (40),saláta (39),alapok (38),alaptechnika (35),vacsora (34),sütemény (33),ebéd (33),tavasz (30),Maki Stevenson (30),nemzeti konyha (29),gyors (26),Nagy Zita (25),karácsony (25),zöldség (24),szezonális (24),gluténmentes (24),makifood főzőiskola (23),kezdő (22),tészta (22),makifood (21),reggeli (21),piac (21),Kósa Gabriella (21),sütés (20),egytálétel (20),köret (19),paradicsom (19),zizi kalandjai (19),édesség (18),előétel (18),dió (18),ünnep (18),olasz (18),sütőtök (18),laktózmentes (17),Herczeg Gabriella (17),padlizsán (17),eper (17),krémleves (17),csirke (16),hal (15),Bede Anna (15),Selectfood (15),befőzés (14),menü (13),Szabó Noémi (13),Túry Amália (13),cékla (12),program (12),rizs (12),tojás (12),interjú (12),cukrász ABC (12),húsvét (12),chutney (11),gyümölcs (11),mindenmentes (11),kenyér (11),Ludvig Nicolette (11),kánikula (11),lazac (10),húsmentes (10),Húsmentes Hétfői Vacsoraklub (10),cukkini (10),spenót (10),olasz konyha (10),Riedl Annamária (9),Farkas Viktória (9),torta (9),Mentes étkezés (9),paprika (9),vadnövénykonyha (9),lekvár (9),uzsonna (9),vadnövény (9),fasírt (9),Terei-Vígh Krisztina (9),maki stevenson (9),pite (8),cukormentes (8),grúz (8),téli vitaminforrás (8),chili (8),halétel (8),borsó (8),tippek (8),főzés (8),melegítő étel (8),vegan (8),főétel (8),alap (8),húsmentes hétfő (8),zöldborsó (8),répa (8),lepény (8),kókusztej (7),colors in the kitchen (7),szósz (7),Andrási Nóra (7),colorsinthekitchen (7),Zöld Múzsa (7),sajt (7),Vida Kata (7),kezdőkészlet (7),medvehagyma (7),gyógynövény (7),spárga (7),szendvics (7),fagyi (7),allergénmentes (7),márk szonja (7),fagylalt (7),cukrászat (7),joghurt (7),bab (7),tortilla (7),köles (7),csili (7),bevásárlás (7),csokoládé (7),kecskesajt (7),füge (7),augusztus (7),kalács (7)

Reblog