Múlt héten megtudtunk mindent a közel-keleti konyháról és felszereltük a kamrákat egy ezeregyéjszaka meséibe illő főzőcskézésre. Miután ismertettük az elveket, alapanyagokat, fűszereket, most bemutatjuk a legautentikusabb - és otthon is könnyedén elkészíthető - recepteket.
Tabulé
A tabulé rusztikus bulgur-petrezselyem saláta, közel-keleti specialitás, Libanon egyik kedvelt nemzeti étele.
Hozzávalók 8 főre: 12 csokor petrezselyem felaprítva; 1 kis csokor menta felaprítva; 200 g bulgur; 500 g paradicsom felkockázva; 1 csomag újhagyma felaprítva; 3 dl extra szűz olívaolaj; 2,5 dl frissen facsart citromlé; só; bors
A bulgurt sós vízben megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni. Az összes hozzávalót felaprítjuk. Egy nagy tálba tesszük a petrezselymet, a paradicsomot, a mentát, az újhagymát, majd a bulgurt. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Összekeverjük és hozzáöntjük a citromlevet és az olívaolajat. A citromtól enyhén savanykásnak kell lennie. Folpackkal lefedjük és egy napra (vagy legalább 4-5 órára) a hűtőbe tesszük állni, ez alatt összeérnek az ízek.
Humusz
Kenyérre, pitára kenhető krém - zöldségeket is mártogathatunk bele. Ha van időnk készítsük szárított csicseriborsóból, amit előtte egy éjszakára beáztattunk. Ha gyorsabb változatot szeretnénk, használjunk jó minőségű konzerv változatot.
Hozzávalók, egy nagyobb adaghoz: 250 g száraz csicseriborsó, egy éjszakára beáztatva 150 ml (kb. 2/3 csészényi) tahini (szezámmag krém), 2 gerezd fokhagyma; 2 db citrom kifacsart leve, só, olívaolaj, ízlés szerint őrölt római kömény. Opcionális: keverhetünk bele petrezselymet, koriandert, szórhatunk a tetejére pirospaprikát, chilit, őrölt borsot.
A beáztatott csicseriborsóról öntsük le az áztató vizet, tegyük egy lábasba, öntsük fel kétszeres mennyiségű vízzel és főzzük 1,5-2 órán keresztül, amíg megpuhul (akkor jó, ha a csicseriborsót szét tudjuk nyomni az ujjainkkal), majd szűrjük le. A főtt csicseriborsót tegyük robotgépbe, adjuk hozzá a tahinit, fokhagymát, citromlevet, ízlés szerint fűszereket és sót. Pürésítsük krémesre. Ha túl sűrű, adjunk még hozzá egy kevés vizet/citromlevet. Tálaláskor locsoljuk meg olívaolajjal és szórjuk meg pirospaprikával/chilivel.
Baba ghanoush (padlizsánkrém)
(Elliot Prag receptje, aki a Natural Gourmet Institute egyik tanára, és 2011-ben tartott közel-keleti vegetáriánus órát a Makifood Főzőiskolában.)
Hozzávalók 10 főre: 2 kg padlizsán, 2 fej fokhagyma, mindkettő keresztben félbe vágva és alufóliába csomagolva, 200 ml tahini szósz, 4 db citrom leve, só, bors.
Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra. Süssük meg a fokhagymákat egy tepsiben, amíg puhák lesznek (kb. 45-60 perc). Amikor elkészült, tegyük félre kihűlni, majd nyomjuk ki a héjukból a már pürésedett fokhagyma krémet. Miközben a fokhagyma sül, nyílt lángon süssük minden oldalán feketére a padlizsánokat, amíg megpuhulnak és összeesnek. (Erős szükségben grillezős sütőben is meg lehet sütni, de akkor nem lesz füstös íze.) Tegyük a padlizsánokat egy tálba, fedjük le egy tányérral 15-20 percre, majd vegyük le a fedőt, és hagyjuk kihűlni. Szűrjük le a felesleges folyadékot, és távolítsuk el a megfeketedett padlizsánhéjakat. A padlizsán húsát, fokhagymát, tahinit és citromlevet tegyük egy konyhai robotgépbe és pürésítsük simára. Sózzuk, borsozzuk.
Bárány kebab
A kebab számos ételféleség neve, jelenthet pálcikákra szúrt kisebb-nagyobb húsdarabokat, darált húsból készült pogácsákat egyaránt. Az alábbi siskebab egy felhasználóbarát recept, a bárány akár más húsfélével is helyettesíthető.
Hozzávalók: 1 kg szép bárányhús, 2 centis kockákra vágva, 2 nagy kaliforniai paprika, szűk kiló koktélparadicsom, 2 hagyma. A páchoz: 2 ek citromlé, 1,25 dl olivaolaj, 1 tk összezúzott fokhagyma, 1/2 tk római kömény, 1/4 tk kurkuma, egy csipet csipős pirospaprika vagy cayenne bors.
A húst legalább egy fél napig pácoljuk, de akár egy napig is maradhat a pácban. Először keverjük össze a pác hozzávalóit, forgassuk jól össze a felkockázott hússal, és tegyük a hűtőbe, lezárva. Sütés előtt a hagymát és a paprikát is vágjuk két centis kockákra. Fapálcikákra szúrjuk fel a hús-, paprika-, hagymadarabokat és a paradicsomokat. Oldalanként 5-7 percig grillezzük, baba ganoush-sal és hummusszal, a grillen átmelegített pitával tálalhatjuk.
Mandulával töltött datolya
(Elliot Prag receptje)
Hozzávalók 10 főre: 20 db szárított datolya, hosszában bevágva, kimagozva 20 szem mandula Melegítsük elő a sütőt 190°C-ra. Tegyük a mandulát egy tepsire és pirítsuk meg 7-8 perc alatt, amíg illatos lesz. Hagyjuk kihűlni. Minden datolyába tegyünk egy-egy darab mandulát.
További receptjeink:
Aszalt paradicsomos humusz pitával
Za’atar fűszeres sült padlizsán görög joghurttal
Baklava
Pirított padlizsán és za’atar pizza
Gránátalma, za’atar bárányborda
Ma’amoul (közel-keleti keksz pisztáciával, datolyával és dióval töltve)
Datolyatorta pisztáciával és szezámmaggal
Arabos terülj-terülj asztalkám
Alapanyagokkal és beszerzési árakkal kapcsolatban olvassátok el előző cikkünket!
A cikket Nagy Zita, a Zizi Kalandjai blog szerzője írta.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.