A májusi piac maga a csábítás! Ebben a sokszínű választékban elveszve hajlamos vagyok rá, hogy túlvásároljam magamat. Ízek, színek, illatok csábítanak és eldöntöm, hogy akkor ezt és azt a receptet is kipróbálom a következő héten és megveszek olyat is, amit nem is terveztem. Lássuk, miféle friss jókat kínál a májusi piac, és mihez kezdjünk ebben a nagy bőségben!
A május végre igazi bőséget hoz a piacra járóknak számos új alapanyaggal. Igyekezzetek tanulni az én hibámból és bevásárláskor némi önmérsékletet tanúsítani. Ha a fejvesztett vásárlás előtt megpróbáljuk tudatosítani hányszor fogunk főzni a következő héten, elkerülthetjük a lelkesedésből elkövetett túlvásárlást.
Sóska
A sóska kinézetre könnyen összekeverhető a spenóttal, azonban, ha egy darabkát megkóstolunk azonnal különbséget tudunk tenni. (Érdemes kérdezni is mielőtt kiállnánk a sort...) Kinézetre a spenót húsosabb, sötétzöldebb, a sóska vékonyabb levelű. Jellegzetes savanyú ízét az oxálsavnak köszönheti (hashajtó hatása is van!). Magas a C-vitamin tartalma, sok vasat, foszfort tartalmaz. Készíthetünk belőle levest, mártást, főzeléket, ízesíthetünk vele salátát.
És hogy mi mindent főzhetünk belőle a főzeléken kívül?
Tejszínes sóska krémleves
Sóskás ricottás quiche
Erdélyi tárkonyos sóskaleves túrógombóccal
Csalán
Legelterjedtebb teaként való fogyasztása (kiváló vér- és vesetisztító hatású). De használhatjuk minden receptben amiben spenótot használnánk: készülhet belőle leves, főzelék, lasagna, de akár derelye is. Fontos, hogy ne forgalmas, poros utak mellett gyűjtsük. Érdemes munkakesztyűben vagy gumikesztyűben szedni, mert hangyasav, acetilkolin, szerotonin és hisztamin tartalma miatt égető és fájdalmas a csípése, ha hozzáérünk.
Csalánfőzelék
Csalánleves
Zöldcsütörtöki csalánfőzelék
Csalános derelye
Csalán sabayon
Mángold
Nagyon sokáig termelték, aztán eltűnt egy időre, most pedig újra a felfedezettek között tartjuk számon. Íze a spenóthoz hasonlít. Levélnyele fehér, piros és sárga színű lehet, amit szintén felhasználhatunk (nem kell eldobni!). Azt szokták mondani, a mángold szárát a spárgához hasonlóan, levelét viszont a spenóthoz hasonlóan érdemes felhasználni. Jó alapanyag, magas az A-, B1-, B2- és C-vitamin tartalma, ezen kívül cukrot, pektineket, szerves savakat (oxálsav, almasav, citromsav), foszfort, káliumot, kalciumot, vasat és magnéziumot tartalmaz. Készülhet belőle krémleves, saláta, párolt köret, tésztás étel, de belesüthetjük pogácsába is.
Mángold bab ragu
Krémes fehérbab mángold rizottó
Fetás mángold lepény
Mángoldos gnocchi
Mángold-padlizsán cannelloni paprikás-zsályás mángolddal
Mángoldos quiche
Spárga
Biztosan emlékeztek Bridget Jones-ra, aki a spárga szót olvasva egy receptben kék madzagot tesz a levesbe, ezért az világoskék színű lesz. Szóval a spárga nem madzag, hanem egy zöldség. Ismert fajtái a fehér, a lila és a zöld, amely a legnagyobb népszerűségnek örvend. Én szeretem a fehéret is, szerencsés vagyok, ugyanis ezen nőttem fel. Szüleim hobbikertjében gyerekkorom óta fehéret termesztünk. Hajtása A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminban, folsavban gazdag. Vízhajtó, vesekő-eltávolító hatása ismert, ezért segíti a szervezet méregtelenítését. Felhasználása nagyon sokrétű, ezt az általunk összeválogatott receptek is tanúsítják.
Zöldspárga parfé
Spárgás quiche
Zöldspárgás-gorgonzolás spagetti
Indiai spárgakrémleves
Zöldspárgás árpagyöngy kása
Lasagnelapokba tekert zöldspárga
Fehér spárga krémleves eperrel
Zsenge zöldborsó
Nagyon népszerű zöldség Magyarországon, szinte minden veteményeskertben megtalálható. A nyers, zsenge friss cukorborsó kedvenc gyerekcsemege. Ilyen formában még a héjával együtt is meg lehet enni. B1-, B2-, és C-vitamint tartalmaz. Leggyakrabban leves és főzelék készül belőle, de az alábbi receptek bizonyítják, hogy mennyi minden jót süthetünk-főzhetünk belőle.
Mentás zöldborsó krémleves
Indiai fűszeres zöldborsó curry
Parmezános zöldborsó krokett
Csalános zöldborsó krémleves
Zöldborsó rizottó
Zöldborsókrém fetával és bazsalikommal
Zöld gazpacho
Zöldborsós-kecskesajtos tészta
Rebarbara
Szárzöldségek közé tartozik, de többnyire édesség formájában fogyasztjuk. Sokszor eperrel kombinálva készül belőle valami finomság. Felhasználása egyre népszerűbb és még levest vagy akár ketchupot is főzhetünk belőle. Csak a szárát fogyasztjuk, mely lehet zöld vagy piros színű is. A szár legkülső vékony rétegét finoman húzzuk le főzés előtt. Savanykás ízét a benne lévő oxálsav okozza.
Fahéjas rebarbara-alma kenyér
Rózsavizes eper rebarbara lekvár
Epres rebarbarás clafoutis
Rebarbara chutney
Rebarbarás ketchup
Rebarbara leves
Epres rebarbarás crumble
Körtés rebarbara krémleves
Sült kacsamell rebarbara szósszal
Epres rebarbara smoothie bazsalikommal
Eper rebarbara szuflé
Földieper
Késő tavasz és kora nyár egyik legnépszerűbb gyümölcse. C-vitamin tartalma igen magas, található még benne vas, kálcium és magnézium is. Leggyakrabban édességek, sütemények készítéséhez használjuk, de a színes recept-csokor, amit összeállítottunk sós epres ételeket is tartalmaz.
Eper-kacsamell nyárs
Eperfelfújt
Eperkuglóf
Epres ordás levendulás csokikocka
Túrógombóc vörösboros eperöntettel
Csokoládés ricotta torta rózsaborsos eperöntettel
Fordított epres cheesecake
Eperfagylalt
Eper-rebarbara sütemény rosé boros eperfagylalttal
Zöldsaláták
Késő tavaszi időszakhoz tartoznak még a saláták (fejes, batávia, tölgylevelű, szalanova, stb.), a turbolya, a tyúkhúr és a porcsin is.
Néhány recept érdekességként:
Turbolyás túróval töltött paradicsom
Turbolyás sárgarépakrémleves
Turbolyás spárga
Tyúkhúr uborka saláta
Tárkonyos salátaleves
A cikket Nagy Zita, a Zizi kalandjai blog szerkesztője írta.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.