Már roskadoznak a piacon a ládák a zamatos epertől és hamarosan a nyár kedvenc gyümölcsei is szép sorjában felbukkannak. Megunhatatlan a friss gyümölcs, de omlós pitetésztába burkolva is mennyei élményt nyújt. Szelesebb napokon forrón, az esti tea mellé; kánikulában pedig hidegen, fagylalttal.
Konyhánkat és sütőnket sorozatunk előző részeiben már felszereltük, a mértékegységekkel és hőfokokkal sem lehet már gondunk, így bele is vágunk a sütésbe. Kezdjük nagy kedvencünkkel, a gyümölcsökkel (is) telepakolható, omlós, vajas pitékkel.
Omlós tészták elkészítését mindenképpen érdemes elsajátítani, hiszen talán az egyik legsokoldalúbban felhasználható tésztafajta. Legyen szó akár édes, akár sós pitékről, linzerről, tartelettes-ekről, de készíthetünk belőle aprósüteményeket és kekszet is.
Három csoportra oszthatjuk:
- gyúrt omlós tészták
- kevert omlós tészták
- élesztős omlós tészták
Bármelyik csoportba is tartozzon, három fő alakotóeleme a liszt, a vaj és a porcukor, melynek aránya a régi cukrász aranyszabály szerint: 3:2:1 – azaz 3 rész liszt, 2 rész zsiradék és 1 rész porcukor. A legfinomabb eredményt akkor kapjuk, ha vajjal készítjük. Használhatunk zsírt, esetleg kókuszzsírt. Ha tésztánkba a vaj egy része helyett kevéske zsírt is csempészünk, végeredményünk még omlósabb lesz.
A fő összetevők mellett a tésztát dúsíthatjuk tojással (lehet egész vagy csak a sárgája, esetleg csak a fehérje), de kerülhet bele kevés tej, víz, netán tejszín, kakaópor, darált olajos magvak és természetesen különböző fűszerekkel is (pl. vanília, fahéj, citromhéj) ízesíthetjük. A csipet sót pedig ne feledjük!
A tésztát sütőporral lazíthatjuk, ezt akkor érdemes, ha kevesebb tojást és zsiradékot használunk. Ugyanakkor a folyadék, pl. a tojás vagy egy kevés hideg víz is könnyít tésztánkon.
A három csoport közötti különbség a tészták állagában és az alapanyagok összedolgozásának sorrendjében rejlik. A gyúrt omlós tészták készítésekor a leszitált lisztet a vajjal összemorzsoljuk, ezután hozzáadjuk a cukrot, végül pedig a többi alapanyaggal együtt simára gyúrjuk. Ide tartoznak a pite- és tortaalapok, valamint a linzerek. Két legismertebb fajtája a sárga linzi tészta , melyet hagyományosan vaníliával ízesítünk és a barna linzi tészta, melyben a liszt egy részét valamilyen őrölt olajos maggal helyettesítjük, leggyakrabban dióval vagy mogyoróval. Ide tartozik még a fehér linzi tészta, mely tojásfehérjével készül, a kakaós linzi tészta, az angol és sós linzi tészta is, utóbbit pl. francia quiche késztéséhez használhatunk fel. (Recepteket a következő cikkünkben találjátok!)
A kevert omlós tészták készítésekor először a vajat keverjük krémesre. Aztán a cukrot hozzáadjuk és robotgéppel krémesre keverjük, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat, végül pedig a lisztet és az esetleges egyéb hozzávalókat (fűszerek, darált olajos magvak stb). Ennek a tésztának az állaga rendkívül lágy, bár hosszabb hűtés után szeletelhető, illetve kenőlapáttal és nyomózsákkal könnyen formázható.
Az élesztős omlós tésztákba természetesen élesztőt rakunk, melynek köszönhetően annak térfogata sütés közben megnő, állaga mégis omlós lesz. Előnyük, hogy az omlós élesztős tészták hosszabb ideig eltarhatóak és lassabban is száradnak ki, mint más tészták. Ebből a tésztából készül a zserbó, a pozsonyi kifli és a beigli.
Mire ügyeljünk a gyúrt omlós tészta készítésekor:
- Gyúrjuk a tésztát minél rövidebb ideig!
- A tésztát mindig hideg alapanyagokkal gyúrjuk össze! Ha a vaj megolvad, akkor tésztánk szétesik.
- Miután a tészta összeállt, tegyük legalább 30 percre a hűtőbe, de még jobb, ha 2-3 órára. Akár előző nap is elkészíthetjük, majd használat előtt 10 percig pihentetjük szobahőmérsékleten.
- Nyugodtan lisztezzünk alá nyújtás alatt akár többször is.
- Nyújtás során is igyekezzünk gyorsan dolgozni, hiszen kezünk melegét sem viseli jól!
- Ha pitét készítünk, a kibélelt formát minden esetben tegyük legalább fél órára a hűtőbe! Ezzel megakadályozzuk, hogy tésztánk sütés közben túlságosan összeessen a forró sütőben.
- Ha nagyobb adag tésztát készítünk a maradék 3-4 napig hűtőben, fagyasztóban pedig akár 3 hónapig is eltartható.
Tipp: A tésztát készíthetjük késes robotgépben. Ehhez a liszt kivételével minden hozzávalót krémesre keverünk, majd beleszitáljuk a lisztet és addig működtetjük a gépet, míg a tészta gömbbé formálódott. Ezután becsomagolva a hűtőben pihentetjük.
Vakon sütés
Nem, ez nem a behunyt szemmel történő sütést jelenti, hanem azt, hogy a töltelék betöltése előtt a tésztát elősütjük. Erre azért van szükség, hogy a tészta alja biztosan átsüljön és a töltelék se áztassa el. A pihentetett tésztát kinyújtjuk, majd a formánkat kibéleljük vele. Sütőpapírt helyezünk a kibélelt formába, majd erre egy bögre száraz babot, borsót vagy bármilyen más hüvelyeset öntünk, de használhatunk kerámia golyókat - az ún. pitesúlyt - is. Tésztánkat mérettül függően 10-20 percig sütjük elő. Az elősütött tésztáról aztán levesszük a sütőpapírt a nehezékkel együtt. Ezután lekenhetjük tojással és 1 percre visszatesszük a sütőbe, ezzel plusz védőréteget képezünk tészta és töltelék között.
Cikkünk folytatásában találjátok a pitetészta alaprecepteket, illetve további pite recepteket.
A cikket Szabó Noémi, a Mandulasarok blog szerzője írta és fényképezte.
Cukrász ABC sorozatunk következő részében sütés nélküli süteményeket fogunk készíteni.
A pitekészítésről és sütés nélküli sütemények készítéséről a Makifood Főzőiskola májusi és júniusi óráin mindent megtanulhattok. Az órákat Márk Szonja cukrász, az Édesem blog szerzője tartja.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Május végéig akciósan (40-50% kedvezménnyel) regisztrálhattok a Főzőiskola számos órájára!
Az akció részleteiről itt olvashattok.
Hozzászólásaitokat várjuk a 100fok facebook oldalán.