Előző cikkünkben bemutattuk az édeskömény izgalmas konyhai felhasználási lehetőségeit. Ez az egzotikusnak tűnő, zellerrokon gumó a kecskesajtos grillszendvics után most egy őszi, grillezett, meleg salátába kerül. Kitűnő egytálétel, gyors, könnyen szállítható ebéd vagy vacsora.
Ősztől kora tavaszig piacokon és szupermarketekben is hozzájuthatunk a friss édesköménygumóhoz. A szegényesebb téli zöldségkínálatban izgalmas alapanyagként kerülhet a tányérunkra. Minél világosabb színű, ép külsejű, kisebb gumókat válasszunk, amiknek a gumó végén elágazó szárai és apró levélkéi friss zöld színűek. Az egész gumó 3-4 napig hűvös helyen eltartható, utána elkezd sárgulni és fokozatosan veszít aromájából.
Előkészítéskor a gumó alját és tetejét le kell vágni és a külső burkot lefejteni. Ezután félbe vágni, majd a további felhasználásnak megfelelően szeletelni, kockákra vágni. A gumó közepén egy kis torzsa található, ha ennek egy részét meghagyjuk, akkor a szeletelés során egyben maradnak a rétegek, sütéskor, pároláskor ezzel is lehet játszani. A gumó felső részéből kiinduló szár-részek és a kapor-szerű levelek is felhasználhatók, ezekkel a kész ételeket díszíthetjük, ízesíthetjük.
További édesköményfőzési tippjeinket előző cikkünkben olvashatjátok
Ebben az őszies meleg salátában quinoával, éppen most érő törökmogyoróval és körtével párosítottuk. Ha nincs otthon quinoátok, használhattok helyette nyugodtan kölest is. (A köles szintén gluténmentes.)
A quinoa egy gluténmentes gabona, ami valójában nem is gabona, hanem egy libatopfélékhez tartozó növény magja, melyet már a régi Peruban is ismertek. Magas fehérje tartalma miatt érdemes minél többet fogyasztani belőle (főleg a vegetáriánusoknak, vegánoknak). Tartalmazza az összes aminosavat (fehérjemolekulák építőkövei, ezért fontos az élővilág számára) és gazdag lizinben (fehérjében megtalálható 20 aminosav egyike). A quinoa kiváló vas-, magnézium-, E-vitamin-, kálium- és rostforrás is egyben. (Forrás + még több quinoás recept: szerzőnk, Zizi kalandjai)
Quinoás sült édeskömény-saláta
Hozzávalók (kb. két főre):
1 édeskömény gumó
1 körte
2 evőkanál olívaolaj
só, frissen őrölt bors
2,5 dl quinoa
5 dl zöldség alaplé, vagy víz
1 marék törökmogyoró
Az öntethez:
fél narancs frissen facsart leve
1 teáskanál mustár
1 teáskanál cukor
csipet só
1 dl olívaolaj
A quinoát váltott vízben megmossuk, lecsöpögtetjük. Lábasba tesszük, közepes tűzön kevergetve megszárítjuk, de nem pirítjuk. Felöntjük az alaplével, vagy vízzel, sózzuk. Erős lángon felforraljuk, majd a legalacsonyabb hőfokon, fedő alatt 12-15 perc alatt puhára főzzük.
Az édesköményt két végét levágjuk, félbe vágjuk, nem túl vékonyra felszeleteljük. A torzsáját ne vágjuk ki, hogy a szeletek egyben maradjanak. A körtét megmossuk, félbe vágjuk, magházát kivágjuk, szintén nem túl vékonyan felszeleteljük. Egy tűzálló tálba két evőkanál olívaolajat öntünk, rászórjuk az édeskömény és a körtét, sózzuk, borsozzuk és jól átforgatjuk. 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük, 15-20 percig sütjük, amíg megpuhulnak és enyhe színt kapnak. Közben egy darab alufólián sütőbe tesszük a mogyorót is, 10 perc alatt megpirítjuk. Hűlni hagyjuk, majd durvára daraboljuk.
A narancsléből és a többi hozzávalóból sűrű öntetet keverünk.
A megsült édesköményt és körtét összekeverjük a főtt quinoával. Meglocsoljuk az öntettel, jól átforgatjuk. Végül megszórjuk a pirított mogyoróval.
Édesköményes-kecskesajtos grillszendviccsel együtt is elkészíthetitek.
A cikket Kósa Gabriella, a Rakottkert blog szerzője írta.
A 100fok szakmai mentora a Makifood Főzőiskola.
Kurzusjelentkezés és információ itt.
Hozzászólásaitokat a 100fok facebook oldalán várjuk.