Konyhánkat és sütőnket sorozatunk előző részeiben már felszereltük, a mértékegységekkel és hőfokokkal sem lehet már gondunk, így bele is vágunk a sütésbe. Nagy kedvencünkkel, a gyümölcsökkel (is) telepakolható, omlós, vajas pitékkel kezdjük a sort.
Az omlós tészták elkészítését mindenképpen érdemes elsajátítani, hiszen talán az egyik legsokoldalúbban felhasználható tésztafajta. Legyen szó akár édes, akár sós pitékről, linzerről, tartelettes-ekről, de készíthetünk belőle aprósüteményeket és kekszet is. Cikkünk előző, "piteelméleti" részében részletesen leírtuk, mire figyeljetek oda az omlós tészták készítésekor.
- Gyúrjuk a tésztát minél rövidebb ideig!
- A tésztát mindig hideg alapanyagokkal gyúrjuk össze! Ha a vaj megolvad, akkor tésztánk szétesik.
- Miután a tészta összeállt, tegyük legalább 30 percre a hűtőbe, de még jobb, ha 2-3 órára. Akár előző nap is elkészíthetjük, majd használat előtt 10 percig pihentetjük szobahőmérsékleten.
- Nyugodtan lisztezzünk alá nyújtás alatt akár többször is.
- Nyújtás során is igyekezzünk gyorsan dolgozni, hiszen kezünk melegét sem viseli jól!
- Ha pitét készítünk, a kibélelt formát minden esetben tegyük legalább fél órára a hűtőbe! Ezzel megakadályozzuk, hogy tésztánk sütés közben túlságosan összeessen a forró sütőben.
- Ha nagyobb adag tésztát készítünk a maradék 3-4 napig hűtőben, fagyasztóban pedig akár 3 hónapig is eltartható.
Tipp: A tésztát készíthetjük késes robotgépben. Ehhez a liszt kivételével minden hozzávalót krémesre keverünk, majd beleszitáljuk a lisztet és addig működtetjük a gépet, míg a tészta gömbbé formálódott. Ezután becsomagolva a hűtőben pihentetjük.
Pite alapreceptek
Francia omlós tészta (Pâte brisée)
30 dkg liszt
15 dkg vaj
½ teáskanál só
3 evőkanál cukor
80 ml hideg víz vagy tej
A lisztet, a sóval és a cukorral egy táblára szitáljuk. A közepére helyezzük a kockára vágott vajat és az ujjainkkal morzsásra dolgozzuk. Hozzáadjuk a hideg vizet és néhány gyors mozdulattal az egészet simára gyúrjuk. Gömböt formázunk és fóliába csomagolva kb. 2 órára a hűtőbe tesszük. A tészta a hűtőben akár egy hétig, fagyasztva pedig akár 3 hónapig is eláll.
Sós pitetészta
25 dkg liszt
15 dkg puha vaj feldarabolva
1 tojás
1 evőkanál víz
1 teáskanál só
Szitáljuk a lisztet a sóval egy nagy tálba, adjuk hozzá a kockára vágott vajat és morzsoljuk össze az ujjainkkal. Ezután adjuk hozzá a tojást és a vizet majd gyorsan gyúrjuk össze. Formáljunk gömböt és fóliába csomagolva tegyük legalább egy órára a hűtőbe. A tészta a hűtőben akár egy hétig, fagyasztva pedig akár 3 hónapig is eláll.
Mégtöbb inspiráló piterecept
Bazsalikomos eper-kecskesajt galette
Juharszirupos almagalette
Kecskesajtos spenótos quiche
Mángoldos quiche
Rácsos cseresznyepite
Eper-rebarbara pite
Bodzabogyókrémes tartelettes
Morzsás rebarbara tartelette
Körte pite vaníliával
Cukrász ABC sorozatunk következő részében sütés nélküli süteményeket fogunk készíteni.
Cukrászat órák a Makifood Főzőiskolában: Pite készítés, Francia cukrászat és Sütés nélküli sütemények
Ha szeretnétek mégjobban elmélyülni a pitekészítés rejtelmeiben, most akciósan, 5500Ft-ért tudtok jelentkezni a Makifood Főzőiskola csütörtöki, május 23-ai Pite órájára! Az órát Márk Szonja cukrász, az Édesem blog szerzője tartja. Tervezett menü: Almáspite nyalóka, Eper galette, Pilótakeksz pite, Lemon meringue pie.
Nyári akció: Május végéig a Befőzés, Hagyományos francia cukrászat (Stephane Gerphagnon cukrászmesterrel) és Sütés nélküli sütemények (Márk Szonjával) órákra szintén akciósan tudtok jelentkezni itt.
A cikket Szabó Noémi, a Mandulasarok blog szerzője írta és fényképezte.
A 100fok mentora a Makifood Főzőiskola.
Május végéig akciósan (40-50% kedvezménnyel) regisztrálhattok a Főzőiskola számos órájára!
Az akció részleteiről itt olvashattok.
Hozzászólásaitokat várjuk a 100fok facebook oldalán.