Kávét inni szinte mindannyian szeretünk, ehhez képest alig foglalkozunk a téma hátterével, kultúrájával, történetével. Tudtátok például, hogy Kosztolányi Dezső “kávévárosnak” nevezte Budapestet? Akkoriban ugyanis még minden sarkon volt egy kávéház. Az aranykor az előző századfordulóra tehető, a főváros a "kávéházak városa" titulust 550 regisztrált kávéházával érdemelte ki. Ezek egyszerre voltak a nagyvárosi életforma nélkülözhetetlen elemei, a művészeti és kulturális élet pezsgő központjai, de egyfajta elvágyódást is jelképeztek. (A nevük is erről árulkodik: Japán, Abbázia, Sorrentó.)
A Hosszúlépés ingyenes városi sétáinak segítségével visszamehetünk az időben, közelebbről is megismerhetjük a századfordulós Budapest életét és legendás kávéházait.
És hogy miért is vonzó ez annyi embernek? A szervezők szerint ezért: „Mert mindig új dolgokat keresünk, miközben a régit újra felfedezzük. Mert ráérősen sétálva minden új és izgalmas. Mert szeretünk kiszállni az autóból, leszállni a buszról, feljönni a metróból és látni a házakat, embereket, érezni az illatokat, koptatni a járdát. Mert kiszabadultunk a saját falaink közül, és másokkal is így szeretnénk találkozni. Mert egy városban élni közösséget jelent, akkor is, ha ezt néha elfelejtjük. Mert szeretünk itt élni, és szívesen elhagyjuk a járt utat a járatlanért. A lábunk elé nézni megtanultunk, de a fejünket és a tekintetünket nem mindig emeljük a magasba. Pedig sok még a meglepetés, gyere velünk, és megmutatjuk mi mindent találtunk! Megszólalnak a házfalak, megelevenedik a történelem és kevésbé ismert városrészek is bemutatkoznak. Ne járj leszegett fejjel a városban! Nézz fel, fordulj körbe, fedezd fel! Járunk?"
A megvalósuló kávéházi sétákról és időpontjukról bővebb információ itt olvasható.
kép: hosszulepes.org