A tematikus kávézók nem számítanak újdonságnak a tengerentúlon, itthon azonban még csak kevés olyan hely van, ahol a tulajdonos személye, érdeklődési köre is megjelenik egy hely arculatában és kínálatában. A MADAL Espresso & Brew Bar Budapest talán legnyugodtabb helye, a mottó pedig az, hogy "jó kávé, jó karma".
A budapesti Madal Cafe amellett, hogy a különleges kávékészítési módok iránt érdeklődő ínyenceknek is kiszolgálja, egy keleti tanító filozófiáját választotta központi motívumnak. A tulajdonosok ugyanis - Repka Péter és "Gunagriha" Sri Chimnoy békefilozófus tanítványainak vallják magukat, és mesterükről nevezték el a kávézójukat is. (A Madal a Mester beceneve.). A spiritualitás mellett a sport, pontosabban a futás köti össze őket, azt vallják ugyanis, hogy a futás is egyfajta meditáció.
Túlvásároltuk magunkat húsvétra, már mindenkit megvendégeltünk, és már rá sem bírunk nézni az ételekre - ugye ismerős? Mi legyen a megmaradt élelmiszerekkel?
1)Hasznosítsuk újra! Rengeteg olyan receptet találunk, amely kifejezetten a maradékok feldolgozásáról szól. A húsvéti maradékok rakott egytálételek, levesek alapanyagaiként folytathatják pályafutásukat még néhány napig.
2)Adjuk oda azoknak, akik rászorulnak! A tojásos ételek például nem bírják sokáig, de semmiképp ne dobjuk a szemétbe a felesleget. A Budapest Bike Maffia azt javasolja, hogy a megmaradt ételeket adagonként becsomagolva vigyük le a fedél nélkül élőknek.
(Forrás: www.bbm.hu)
Ha a sonka mellé van torma, mustár, tojás, kenyér, kalács, csomagoljunk azt is! Ha erre nincs időd, vidd el a CSAK Cselekvés Alkotás Közösségbe (VIII. Krúdy u.- Mária u. sarkán található félszuterén közösségi tér) húsvét hétfőn 16:00 – 20:00 között. Itt kiporciózzák, becsomagolják és bringákkal az utcán élő embereknek szállítják a Húsvéti Extra Vitamin Kommandó keretében.
A Budapest Bike Maffia (BBM) fiatal kerékpárosok által alapított szerveződés, olyan civilekből áll, akik innovatív módon végeznek közvetlen segítő munkát az arra rászorulóknak. Az alaptevékenységük az adománygyűjtés, majd ezeknek az adományoknak a kerékpárral való kiszállítása rászorulók részére. A megvalósítást az újszerűség jellemzi, a szociális munka elemeit ötvözi az önkéntességgel, adományozással, kerékpározással.
Maki is részt vett vasárnap a Szimpla Piac már hagyományosnak mondható jótékonysági ebédjének elkészítésében. Az akció eredménye: 250 adag étel, 166 ezer forint nyereség, amit a szervező, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület a rászorulók élelmezésére és a saját működésére fordít.
Maki az önkéntesek segítségével egy melengető, sűrű minestrone levest és egy rizses, füstölt kolbászos egytálételt (jambalayát) főzött. Nem csoda, hogy alig néhány adag étel maradt, ezeket a Budapest Bike Maffia két rászoruló családnak vitte el.
Kávét inni szinte mindannyian szeretünk, ehhez képest alig foglalkozunk a téma hátterével, kultúrájával, történetével. Tudtátok például, hogy Kosztolányi Dezső "kávévárosnak" nevezte Budapestet? Akkoriban ugyanis még minden sarkon volt egy kávéház. Az aranykor az előző századfordulóra tehető, a főváros a "kávéházak városa" titulust 550 regisztrált kávéházával érdemelte ki. Ezek egyszerre voltak a nagyvárosi életforma nélkülözhetetlen elemei, a művészeti és kulturális élet pezsgő központjai, de egyfajta elvágyódást is jelképeztek. (A nevük is erről árulkodik: Japán, Abbázia, Sorrentó.)
A Hosszúlépés ingyenes városi sétáinak segítségével visszamehetünk az időben, közelebbről is megismerhetjük a századfordulós Budapest életét és legendás kávéházait.