Egy igazi téli fogás következik, ami újévi szerencsét hozó ételnek is beillik. És ami a ényeg: felmelegít és nagyon finom.
A hagyományok követésén túl is érdemes lencsét fogyasztani, és nem csak az újév első napján. Igen gazdag tápanyagokban, még a hüvelyesek közül is kiemelkedik magas, 25-28 %-os fehérjetartalmával, melynek aminosav összetétele is kedvezőbb számunkra és emésztése is kevésbé megterhelő, mint például a babaé vagy borsóé. Bár igen magas a szénhidrát tartalma, 50-60 %, melynek túlnyomó többsége keményítő, glikémiás indexe alacsony, azaz a szénhidrát optimálisan, lassan szívódik fel csak belőle a fogyasztása után. A fehérjén és szénhidráton kívül a lencse tartalmaz még természetesen rostokat, A vitamint, B1 és B2 vitamint, folsavat, az ásványi anyagok közül pedig káliumban, vasban és cinkben gazdag.
Árpagyöngyös lencseleves füstölt libakolbásszal
Hozzávalók:
2 l hús alaplé
50 g árpagyöngy
500 g libakolbász karika
3 db sárgarépa, kockára vágva
2 szál angol zeller, kockára vágva
100 g füstölt szalonna, kockára vágva
1 nagy fej vöröshagyma, apró kockára vágva
200 g lencse
2 db babérlevél
20 g mustár
20 g pirospaprika
bors, só
Elkészítése:
Az alaplében főzzük meg az árpagyöngyöt.
A szalonna zsírját olvasszuk ki, adjuk hozzá a vöröshagymát, pirítsuk meg. Rakjuk bele a répát, meg a zellert, amivel még 5 percig kevergetve pirítjuk.
Felöntjük az árpagyöngyös alaplével, belerakjuk az összes többi hozzávalót, felforraljuk. Kis lángon addig főzzük, amíg a lencse megpuhul.
A leves tetejére kicsapódó zsírt megszórjuk a piros paprikával és megvárjuk, míg a paprika a zsírban feloldódik. A mustárt összekeverjük a tejföllel és óvatosan a leveshez adjuk.
De hogyan kell lencsét főzni?
Beáztassuk e a lencsét főzés előtt? A sót a főzés elején vagy csak a legvégén adjuk hozzá a főzővízhez? Itt minden fontos tudnivalót megtalálsz!
kép: flickr.com - Jules